Nezaradené

Študentská internátna rada: To nie je iba ubytovanie v priebehu septembra

(Foto: facebook.com/študentskáinternátnarada)

Študentská internátna rada Študentského domova a jedálne Prešovskej univerzity v Prešove  (ďalej ŠIR) je zložená zo 7 členov, z toho piati zastupujú jednotlivé fakulty univerzity a ďalší dvaja sú zástupcovia študentskej časti Akademického senátu Prešovskej univerzity. Ide o orgán študentskej samosprávy, ktorý zastupuje ubytovaných študentov v prevádzkach internátoch.

Činnosti a úlohy ŠIR pozostávajú z mnohých krokov, ktoré sú obsiahnuté v ich štatúte. Ide najmä o sledovanie prijímania žiadostí o ubytovanie a posudzovanie námietok proti neprideleniu ubytovania. Členovia sa taktiež podieľajú na umiestňovaní študentov v študentských domovoch, prijímajú od ubytovaných študentov rôzne návrhy a pripomienky, dohliadajú na dodržiavanie domového poriadku, ale vykonávajú aj rôzne iné činnosti, o ktorých mnoho ubytovaných ani netuší. „Veľa študentov si myslí, že sme aktívni iba počas ubytovania v septembri a tým sa naše úlohy končia. To ale určite nie je pravda a snažíme sa byť v kontakte s ubytovanými počas celého semestra. Chceme byť nápomocní nie len študentom, ale aj vedeniu študentského domova, s ktorým spolupracujeme,“ uviedla podpredsedkyňa ŠIR Henrieta Hlinková.

Členovia ŠIR počas ubytovania v septembri (Foto: Daniel Kamenský)

Kontakt so študentmi je dôležitý

Počas pandémie bol samozrejme kontakt so študentmi náročnejší, nakoľko mnoho z ubytovaných trávilo čas počas online vyučovania doma. Členovia ŠIR sa rozhodli okrem profilu na Facebooku, na ktorom pravidelne študentov informujú, vytvoriť aj Instagramový účet, prostredníctvom ktorého sú v kontakte s mnohými študentmi aj počas dní, kedy na internáte nie sú. „Profil na Instagrame sme vytvorili ešte minulý rok na začiatku pandémie hlavne z toho dôvodu, aby sme vedeli včas informovať vyšší počet študentov. Považovali sme to za najlepší spôsob, nakoľko na Instagrame je momentálne najviac mladých. Vieme tak aktuálne informácie podať veľkému množstvu študentov. Okrem toho s nimi dokážeme rýchlejšie komunikovať a snažíme sa im odpovedať na všetky otázky, ktoré nám kladú a tým pádom nemusia zaťažovať ubytovacie oddelenie v prípade, že na otázky vieme kompetentne odpovedať,“ prezradila zástupkyňa pedagogickej fakulty Simona Stašáková.

Okrem týchto aktivít sa v posledných dňoch členovia ŠIR zúčastnili aj stretnutí s vedením univerzity, nakoľko sa spúšťa pilotný spôsob podávania žiadostí a rezervácií na ubytovanie, ktoré budú prebiehať výlučne prostredníctvom systému MAIS. „Ide o novinku a rozhodli sme sa s vedením univerzity tento pilotný spôsob konzultovať, nie len ako členovia ŠIR, ale aj ako študenti, ktorí mali zopár návrhov na prípadné zlepšenie. Niektoré z nich boli prijaté, iné nie, čo nás trochu mrzí. Veríme ale, že počas tohto spôsobu ubytovania a podávania žiadostí bude čo najmenej komplikácií, nakoľko našou hlavnou prioritou pri konzultovaní prípadných zmien bolo vyhnutie sa problémom, ktoré môžu nastať,“ uviedol predseda ŠIR Daniel Kamenský.

Henrieta Hlinková

Študentka mediálnych štúdií, ktorá sa riadi tým, že mlčanie je jednou z vlastností dokonalosti. Miluje ruže, literatúru, cyklistiku, malinový čaj a nedá dopustiť na svojich štvornohých miláčikov. Na svete nenávidí nespravodlivosť. Srdce sa jej rozbúši pri futbale a jej snom je navštíviť zápas Bayernu Mníchov. Zbožňuje atmosféru Talianska a k jej romantickej duši patrí túžba navštíviť Santorini a precestovať celý Apeninský polostrov.