Spravodajstvo

Svoje dvere otvorili aj študentské médiá

Foto: Marián Dudič

FF PU, Prešov — V priebehu minulého týždňa sme vás pozvali na Deň otvorených dverí Prešovskej univerzity. Záujemcov nebolo málo, a to ani v radoch tých, ktorí majú záujem stať sa študentmi mediálnych štúdií. Aj preto sme si my, členovia kolektívov študentských médií pripravili aktivity, vďaka ktorým mohli lepšie spoznať chod online časopisu, televízie a rádia.

Za Televíziu Mediálka zhodnotila tento predvalentínsky deň redaktorka Klaudia Sopková: „Počas DOD 2019 boli otvorené aj dvere do redakcie Tv Mediálka. Nazrieť na prostredie, v ktorom usilovne pracujeme, prišlo viacero záujemcov. Musím uznať, že viacerí sa javili ako potenciálni budúci kolegovia. Všetkých sme spoločne privítali v našej redakcii, kde sa aj v deň DOD vyrábalo, aby študenti mohli vidieť, ako to tam v bežné „pracovné dni” vyzerá. Privítal ich náš milý kolektív, ktorý im zodpovedal všetky otázky ohľadom štúdia, prijímačok a skúsiť si mohli aj prácu s kamerou.

TV Mediálka má k dispozícii aj svoje televízne štúdio s profesionálnou technikou, preto je prirodzené, že dvere sa otvorili aj v tejto miestnosti. „Po predstavení našej televízie sme žiakom ukázali aj naše štúdio, v ktorom sa natáčajú relácie. Záujemcov bolo aj tohto roku dosť a spoločne s redakciou veríme, že v takom počte sa dostavia aj na konkurz do našej televízie, aby sme mohli ďalej tvoriť a rozširovať náš obsah,” pozýva Klaudia.

V podobnom duchu k DOD pristúpilo aj Rádio PaF. „Budúci „unipáci“ a záujemcovia o naše internátne rádio dostali mnoho informácií o jeho činnosti, histórii a možnostiach zapojenia sa do samotného vysielania. Súčasťou programu Rádia Paf na Dni otvorených dverí bola okrem živého vysielania aj návšteva samotného štúdia za červenými dverami. Niekoľkí odvážlivci sa na chvíľu stali moderátormi relácie, spravodajstva, hudobnými dramaturgmi či redaktormi. Veríme, že sme všetkým, ktorí nás prišli navštíviť, ukázali nielen to, ako rádio funguje, ale hlavne motiváciu a chuť stať sa súčasťou nášho kolektívu,” povedala pre Unipo Press Ivana Šaffová.

Na svoje si prišli aj záujemcovia o štúdium na Prešovskej univerzite, ktorých láka písanie. Pre budúcich potencionálnych kolegov si redaktorky nášho časopisu pripravili zopár informácií o pôsobení Unipo Pressu na pôde univerzity, v krátkosti im predstavili prácu vo webovom softvéri, samotnú tvorbu webovej stránky a následné publikovanie článkov.  V našej redakcii si študenti zo stredných škôl mohli vyskúšať aj rôzne novinárske úlohy a v závere prezentácie sme si vyhradili priestor pre diskusiu, v ktorej mali možnosť pýtať sa otázky, či už ohľadom štúdia na vysokej škole, študijného odboru alebo samotnej práce v študentských médiách.

Počas DOD mohli stredoškoláci nakuknúť aj do redakcie časopisu Unipo Press, ktorý okrem prezentovania svojej činnosti zároveň mapoval priebeh podujatia prostredníctvom ankety a fotografií na svojej webovej stránke. Redaktori časopisu si pre záujemcov pripravili nielen krátku prezentáciu o jeho fungovaní, ale aj aktivitu, vďaka ktorej si mohli stredoškoláci v spolupráci s aktuálnymi študentmi odboru mediálne štúdiá overiť svoje novinárske zručnosti. Celý deň sa niesol v pohodovej a priateľskej atmosfére. Sme radi, že sme potenciálnym záujemcom o odbor mediálne štúdiá mohli odpovedať na ich otázky a veríme, že sa s nimi ako s budúcimi študentmi stretneme už o rok,” uzavrela redaktorka Unipo Pressu, Emília Humeňanská.