Komentáre Spravodajstvo

Ak ťa udrie, potom to musí byť z lásky

(Foto: pexels.com)

V Rusku je otázka domáceho násilia opäť predmetom rokovaní. „Ak je telesný trest vykonaný s láskou a rozumne, stáva sa nevyhnutným právom rodičov od Boha,“ tvrdí Ruská pravoslávna cirkev.

Medzi starými ruskými porekadlami možno nájsť aj také, pri ktorom sa v súčasnom svete modernému človeku zastavuje rozum: „Ak ťa zbije, znamená to, že ťa miluje.“ Objavuje sa už v 16. storočí, keď bola vydaná kniha s názvom Domostroy. Tá predstavuje súbor pravidiel pre správne fungovanie domácnosti.

Mohlo by sa preto zdať, že mentalita v najväčšej krajine sveta a morálne hodnoty jej obyvateľov sa za päťsto rokov neposunuli. Rusko bolo donedávna kritizované, keďže domáce násilie vôbec nebolo klasifikované ako trestný čin. To sa zmenilo až minulý rok, keď bola prijatá novela, ktorá vinníkovi určovala trest v podobe pokuty do výšky 40-tisíc rubľov alebo až dva roky väzenia. Podľa političky Jeleny Mizuliny sú však takéto podoby trestu za „iba fackuabsurdné a prehnané, preto prichádza s novelou zákona, ktorá by mala status tohto zákona zmierniť.

Foto: wikipedia.com
Jelena Mizulina, navrhovateľka kontroverznej novely zákona (Foto: wikipedia.com)

Tá prešla prvým čítaním 11. januára tohto roka, keď 368 ruských zákonodarcov bolo za jej prijatie, jeden bol proti a jeden sa zdržal hlasovania. Prípady domáceho násilia sú teda reálne na ceste k dekriminalizácii – o vážnejší skutok by išlo iba v prípade, že sa čin stane opakovane v priebehu jedného roka.

Situácia je však alarmujúca. Prieskumy ukazujú, že až 40 % vážnych priestupkov spojených s násilím sa v Rusku stane v domácnostiach. Aj preto aktivistka Alena Popova zbiera hlasy v petícii proti danej novele. Najčastejšími obeťami sú ženy, no u detí sa čísla pohybujú na veľmi podobných hodnotách – podľa oficiálnych dát sa stalo terčom násilia až 26 000 z nich.

Foto: twitter.com
Alena Popova, aktivistka a autorka petície proti navrhovanej novele zákona (Foto: twitter.com)

Na druhej strane stoja krajiny, ktoré úplne zakázali fyzické tresty na deťoch. Nedávno sa na rozrastajúci zoznam 52 takýchto štátov pridalo aj Francúzsko. Prvou krajinou, kde sa fyzické tresty detí zákonom zakázali, sa už v roku 1979 stalo Švédsko.

Na záver ponúkam báseň od kanadskej autorky s koreňmi v Indii, Rupi Kaur. Tá svoj postoj voči domácemu násiliu vyjadrila vo veršoch venovaných otcom:

every time you
tell your daughter
you yell at her
out of love
you teach her to confuse
anger with kindness
which seems like a good idea
till she grows up to
trust men who hurt her
cause they look so much
like you
to fathers with daughters

zakaždým, keď
povieš svojej dcére, že
na ňu kričíš
z lásky
učíš ju, aby si zamieňala
hnev s vľúdnosťou
čo znie ako dobrý nápad
až kým nedospeje k tomu, že
dôveruje mužom, ktorí jej ubližujú
lebo sa zdajú byť tak veľmi
tebe podobní
venované otcom s dcérami

(Preložila: Viktória Koósová)

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *