Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Divadlo, hokej a smiech cez slzy

Hostia z novembrovej talkshow (Foto: FB Talkshow Prešov)

Dňa 26. novembra sa konala lokálna Talkshow Prešov. Hostia, ktorí prijali pozvanie boli tentokrát zo sféry športu, dramatického umenia a formy komickej interpretácie. Ako hudobný hosť prišiel  Tomáš Leščinský — DJ Elnot a spevák, klavirista a skladateľ Martin Husovský.

Rybníkový hokej na Slovensku nie je zatiaľ uznaný ako oficiálny šport. Prišiel o ňom porozprávať prezident Českej a Slovenskej asociácie rybníkového hokeja, Matúš Kočiš. Opisoval, ako sa dostal k  tvorbe dokumentov o tomto extrémnom športe a k projektu Hokejový sen. Prezradil, aké ďalšie plány majú do budúcna: „V Prahe a v Bratislave v januári organizujeme majstrovstvá v rybníkovom hokeji a tri najlepšie tímy  postúpia do Kanady. O tých tímoch natočíme dokument pre českú a slovenskú televíziu, aby sme odprezentovali miestny rybníkový hokej v zahraničí. To je priorita číslo jeden.“ Skúšajú sa presadiť aj v Taliansku, kde boli nedávno aj s dokumentárnym filmom: „Vzniká tam už talianská asociácia rybníkového hokeja, ktorá bude oficiálnou kvalifikačnou udalosťou pre talianskych hokejistov na majstrovstvá do Kanady. Určite to je ťažšie. V Čechách to má hokej veľký potenciál. Na Slovensku je to, bohužiaľ, podstatne ťažšie, tímov je menej a v Taliansku to bude ešte ťažšie, ale v tejto sfére verím, že je všetko možné.“

Matúš Kočiš vysvetlil pravidlá rybníkového hokeja (Foto: FB Talkshow Prešov)

Počul aj o hokejovom tíme Prešovskej univerzity: „Zistil som, že hokejový tím Unipo Warriors, ktorý hral Európsku univerzitnú ligu už neexistuje, a je to veľká škoda pre hokej z Prešovského kraja a celoslovenský hokej. Myslím si, že je to fantastická myšlienka, aby tento hokejový tím bol obnovený. Liga má budúcnosť. Možno sa budeme aj v tejto sfére angažovať.“

Veronika a Martin Husovskí podstúpili tzv. topánkový kvíz, ktorý môžete poznať z programu na svadbách (Foto: FB Talkshow Prešov)

Ďalším hosťom bola speváčka a divadelná herečka, Veronika Husovská. Hrá na doskách prešovského divadla a hosťuje v Košiciach. So svojou sestrou Katkou Koščovou a manželom Martinom Husovským naspievali album pre deti s názvom Uspávanky (2009). Už počas štúdia bábkoherectva na vysokej škole mala v obľube divadlo. Porozprávala aj o zážitkoch so svojou sestrou a z natáčania populárneho slovenského seriálu Oteckovia, s jej bývalým spolužiakom Branislavom Deákom. Najbližšie bude hrať v predstavení Zjednotenie Kórey. „Bábkari sú akoby obohatení o schopnosť oživiť materiál a vyjadriť sa svojím telom a inými spôsobmi na javisku,“ priblížila rozdiel medzi bábkoherectvom a herectvom v divadle.

Zaznela pesnička z filmu Studená vojna (Foto: FB Talkshow Prešov)

František Košarišťan je známy internetový komik, ktorého môžete poznať pod pseudonymom Fero Joke. Natáča vtipné videá, kde paroduje slovenské osobnosti a ich charaktery. Opísal ich tvorbu a zážitky, z ktorých sa inšpiruje, pričom využíva ako predlohu aj rôzne médiá.  Podľa neho rekvizity, ktoré používa vo videách tvoria iba desať percent úspechu a človek musí mať talent ako stand up odprezentovať. Začal tvoriť v detstve spolu so známou komičkou Evelyn. Okrem toho sa venuje starostlivosti o ľudí s downovým syndrómom v dome sociálnych služieb. „Je to v tom, že ten taký klasický stand up je trošku intelektuálnejší, taký premyslenejší, ak sa to dá tak povedať a môj je taký prostejší, že proste frcnem a idem a ľudia to majú radi,“ opísal rozdiel medzi stand upom, ktorý robí on a iní komici. Zo záujmu o jeho videá sa veľmi teší.

Fero Joke popri svojom rozhovore spolupracoval s publikom (Foto: FB Talkshow Prešov)

Najbližšia Talkshow Prešov sa bude konať 9. decembra v prešovskej Eperii, s voľným vstupomktorá začína o 16.00 hod.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.