Kultúra Spravodajstvo

Burza kníh na Pedagogickej fakulte sa niesla v znamení literatúry a tvorivosti

V centre záujmu boli najmä knihy. Tie ste mohli priniesť, darovať, vymeniť alebo si vziať domov (Foto: Dominika Grošková)

V utorok, 27. novembra, sa na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity pri kaviarni Yogi´s uskutočnila Jesenná burza kníh. Hoci vo svojom názve mala prívlastok „jesenná“, za oknami fakulty bol čerstvo napadaný sneh, čo burze dodávalo síce skorú, ale zato príjemnú sviatočnú atmosféru.

Burza kníh prebiehala už od 9. hodiny a trvala do 16.-tej. V rámci nej mohli študenti priniesť knihy, ktoré už nečítajú, a darovať tak radosť niekomu inému. Knihy sa dali venovať, vymeniť alebo si mohli študenti jednoducho prísť vybrať niektorú z nich pre seba alebo svojich blízkych. Organizátori získali knihy od študentov, niektoré z nich však venovali aj prešovské antikvariáty. K dispozícii bola skutočne rozmanitá ponuka – od beletrie až po literatúru faktu.

Na výber boli rozmanité knihy, ktoré venovali študenti aj antikvariáty (Foto: Dominika Grošková)

Nielen pre knihomoľov

Na burze čakalo študentov okrem kníh aj množstvo sprievodných aktivít a hier. Nechýbala ani sladká odmena v podobe koláčov a iných sladkostí. Podmienkou bolo zapojenie sa do súťaží. Súčasťou bola napríklad aj fotostena, kde sa mohli účastníci odfotiť, prípadne kniha, do ktorej sa mohli zapísať. Zastaviť sa dalo aj pri stánku s čajom „pre knihomoľov“, kde ste narazili na netradičné druhy pomenované podľa farebných názvov kníh (Žltá ľalia, Červená čiapočka, a pod).

Ochutnať ste mohli aj z čaju pre knihomoľov. V ponuke boli rôzne „rozprávkové“ druhy (Foto: Dominika Grošková)

Tvorivé dielne pod vedením šikovných študentiek

Veronika Andiľová, študentka 3. ročníka v odbore predškolská a elementárna pedagogika, sa burzy zúčastnila už po tretíkrát ako jedna zo spoluorganizátoriek. Viedla na nej tvorivú dielňu na výrobu záložiek. „Knižná burza sa koná pod vedením našej pedagogičky Lucie Šepeľákovej a študentiek Pedagogickej fakulty. Ide o študentky rôznych odborov, nielen predškolskej pedagogiky. Sme partia, ktorá sa rada zúčastňuje takýchto podujatí.“ Ako budúca učiteľka si cení, že sa na fakulte organizujú. Pomáha jej to vo vlastnej tvorivosti. Nápady na záložky podľa svojich slov čerpá najmä z internetu — „z Pinterestu“, priznala.

Na svoje si prišli nielen knihomoli, ale aj kreatívci. Na obrázku je stánok s výrobou záložiek (Foto: Dominika Grošková)

Účasť na tohtoročnej burze bola bohatá. Prispela k tomu aj príjemná atmosféra, ktorú vytvorila veselá hudba. Pôsobivá bola aj výzdoba z krepového papiera a girlánd, ktoré viseli nad hlavami účastníkov. Študenti sa tak vďaka burze mohli naladiť na blížiace sa obdobie vianočných sviatkov už koncom novembra.

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.