Kultúra Spravodajstvo

Tattoo, tattoo everywhere!

Víťazné tetovanie v kategórií color (Foto: Iva Tomečková)

Tetovanie už dávno nie je ozdobou len trestaných ľudí. Je to umenie, ktoré sa šíri vo všetkých kútoch sveta. Práve toto umenie ste mohli v sobotu 8. 4. 2017 v PKO Čierny Orol vidieť na Tattoo SHOW Prešov.

O 11.00 sa otvorili brány PKO všetkým nadšencom a návštevníkom show. Celú show moderoval Milky z prešovského SKY Rádia. Vidieť ste mohli najrôznejšie ukážky tvorby umelcov. Takmer pri každom stole na vás čakali nálepky a vizitky jednotlivých zúčastnených. Najväčší divácky záujem zožali jednoznačne TENKIRYUBRENT McCOWN. Na rozdiel od klasických strojčekov Tenkiryu používal len svoju ruku s krátkou tyčou. Umenie zvané TEBORI sa používa hlavne v ázijských štátoch. Polynézske alebo aj maori tetovanie ukázal Brent, ktorý taktiež nepoužíval strojček, ale dve paličky. Obidva štýly tetovania sú časovo náročné, ale menej bolestivé.

Každý tatér potrebuje modela. Jedným z nich bola aj modelka Viktória. „Motív som vyberala s tatérkou podľa toho, čo už mám na sebe, aby bolo v jednom štýle a aby sme boli obe spokojné. S prácou tatérky som veľmi spokojná, sledujem ju dlhší čas a som rada, že môžem byť jej dnešnou modelkou.

Sprievodný program

Som na takejto akcii? Opýtala som sa jednej z modeliek Viktórie?

Popri zvuku strojčekov nesmel chýbať ani sprievodný program. Každú hodinu čakalo návštevníkov iné predstavenie. Program otvorila exhibícia Yawara Ju-Jitsu Prešov. O 15.00 nasledovala najobľúbenejšia divácka kategória Súťaž o najškaredšie tetovanie, víťaz získal 50 € (možno práve na opravu). Nechýbali ani koncerty prešovských kapiel. O 16.00 ElevenHill a o 18.00 Satin Lead. 

Pravdepodobne najväčší záujem v programe vzbudilo vystúpenie majsteriek sveta roku 2016 v Pole dance. Zalichotili nielen pánskej časti publika. Ich svaly a ohybnosť boli naozaj neuveriteľné.

Ešte pred vyhodnotením prác tatérov mohli diváci získať v tombole rôzne hodnotné ceny. Hlavnou cenou tomboly bol vodičský preukaz na motorku od prvej autoškoly s Harley-Davidson Bosákovej autoškoly.

Najlepší bol Poprad

V každej katagórii sme mohli vidieť nádhernú prácu a individuálny štýl každého tatéra. V každej kategórii boli vyhlásené tri najlepšie diela. Rozhodovanie bolo pre porotcov naozaj ťažké, keďže vyhodnocovanie trvalo takmer dve hodiny. Jednou z kategórií bola aj Best of Show. Rozhodovalo sa medzi dielami z popradského Bambi Tattoo a bratislavského Poppy Tattoo. Víťazom sa po naozaj dlhom rozhodovaní stalo Bambi Tattoo.

Víťazné tetovanie (Foto: FB BAMBI - tattoo/art)
Víťazné tetovanie (Foto: FB BAMBI – tattoo/art)

Jedným zo zúčastnených bol aj Samuel Potuček. Na jeho seminári ste sa mohli zúčastniť v piatok 7. 4. 2017. Venuje sa realistickému tetovaniu a práve v tejto kategórii súťažil aj v Prešove. „Najradšej tetujem realistic, ale vo svojej podstate je mi to jedno, ale hlavne v tom štýle. Tetovanie nie je trendová vec ako oblečenie, každý príde s inou ideou. Na každom tetovaní vidím niečo, čo by som mohol spraviť lepšie.

V debate pokračujeme k jeho najbláznivejšej tvorbe: Tetoval som jednému chalanovi na čelo značku spoločnosti. Za to, že si to dal vytetovať, dostal 5000 €. Samo má tetovanie na tvári, a preto sa ho pýtam aj na túto kontroverznú ozdobu: „ Tetovanie na tvári vlastnia skôr tatéri, ľudia z tejto branže. Tetovanie je také rozhodnutie, že keď si ho dáš, tak napríklad vieš, že nikdy nebudeš robiť v banke. Ľudia to neľutujú. Jeho najčastejšími zákazníkmi sú jeho kamaráti, ktorí sa s ním zúčastňujú aj na súťažiach.

Týmto ďakujem Samuelovi za rozhovor a dúfam, že raz budem môcť ukazovať jeho tvorbu aj ja.

Rýchla fotka po rozhovore (Foto: Iva Tomečková)
Rýchla fotka po rozhovore (Foto: Iva Tomečková)

Tohtoročná Tattoo SHOW zožala veľký úspech a podľa slov moderátora sa môžeme tešiť na ďalší ročník o dva roky.

Iva Tomečková

Stále usmiata osoba. Veľká milovníčka seriálov, severských thrillerov, slovenskej povinnej literatúry, tvrdej hudby a animovaných filmov. Všetko je to v dokonalej harmónií. (Možno) Najväčšou inšpiráciou je pre mňa študentský život a prechodné bývanie na internáte v bojových podmienkach. :D

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *