Kultúra

Tento sa ozaj podaril! Film Petra Bebjaka zožal úspech

Historická dráma sa už naplno vysiela na slovenských plátnach (zdroj: cinemacity.sk)

Správa je novým medzinárodným filmom, ktorý bol zhotovený pod patronátom režiséra Petra Bebjaka. Premiéra filmu bola odvysielaná na Slovensku 23. septembra 2021.

Režisér Peter Bebjak má vo svojom portfóliu peknú zbierku kinematografie, okrem Správy režíroval aj film Čistič, Čiara či Trhlina. Taktiež sa svojou réžiou podieľal na tvorbe seriálu Za sklom či Slovania.

Zábery odkrývajúce krutú minulosť (zdroj: rtvs.sk)

Správa odráža dávnu minulosť, ktorá sa odohrala v rokoch 1942 až 1944. Producenti filmu sa snažili prostredníctvom príbehu predostrieť situácie človeka, väzňa z tábora nazývaného aj ako ,,tábor smrti“ v Osvienčime. Dej formuje hlavná postava Alfréd Wetzler spolu so svojím spoluväzňom Rudolfom Vrbom, ktorí sa rozhodli po dvoch rokoch otročenia, ponižovania a utrpenia utiecť a informovať spoločnosť o tom, aké zverstvá sa odohrávajú v tábore Auschwitz-Birkenau, v Poľsku. Ak sa im to podarí, tak svojím útekom zabezpečia záchranu svojich životov a životov ďalších tisícov ľudí.

Siedmy apríl v roku 1944 je deň, ktorý zvráti osudy mnohých. Podarí sa im schovať v jame, kde sa ukrývajú tri dni. Zotrvať je veľmi náročné, keďže nemajú žiaden prísun potravy či tekutín. Taktiež sa na nich podpíše aj únava. Zo začiatku je ich púť nesmierne nebezpečná a život ohrozujúca. Neskôr sa úspešne po mimoriadne nebezpečnej a tŕnistej ceste dostanú na územie Slovenska, kde je genéza správy o genocíde. Zabezpečia, aby sa dostala k Winstonovi Churchillovi a Franklinovi D. Rooseveltovi, čo v konečnom dôsledku zvráti vývoj druhej svetovej vojny.

Hlavný hrdina schudol kvôli filmu 18 kilogramov (zdroj:kinema.sk)

Autentickosť príbehu podčiarkla kamera. Kamerové zábery pôsobia veľmi prepracovane, intenzívne ladia s obsahom filmu. Flexibilita natáčania je veľké plus, keď postavy utekali, tak aj kamerové snímky boli produkované v pohybe. Statické zábery boli nakrúcané v situáciách, keď postavy stáli, čo divákovi vytvára pocit vstúpenia do priestoru deja.

Po auditívnej stránke je vo filme zakomponovaných mnoho rôznych zvukových efektov a ruchov, čo vytvára presvedčivý pocit v percipientovi. Zvukový aspekt posilnili napríklad výstrely zbraní, kroky, či dýchanie postáv. Cieľom je ponorenie diváka do deja, čo sa tvorcom audiovizuálneho diela vskutku podarilo. 

Krutá minulosť, ktorá poznačila mnohých (zdroj: mojakultura.sk)

Film je zakončený klasicky, záverečnými titulkami, avšak záber je doplnený o repliky prehovorov vplyvných slovenských ľudí. Autor tým chce vyvolať u diváka zamyslenie sa nad rôznymi situáciami, ktoré nepriamo súvisia s myšlienkou filmu. Dalo by sa povedať, že ide aj o ,,skrytý“ odkaz.

Zaujímavosťou je, že Správa bola odvysielaná skôr v zahraničí ako na Slovensku. Medzi prvými štátmi, ktoré filmové dielo uvideli, boli Španielsko, Veľká Británia, Japonsko či Amerika. Historická dráma v podaní Petra Bebjaka zabezpečila, že producenti majú predispozície na získanie niekoľkých cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Laura Hancová

Vášnivá kávičkarka, ktorá miluje módu. Vo voľnom čase sa venuje líčeniu. Jej srdce sa vždy roztopí pri dobrom jedle a psíkoch.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *