Fotoreportáže Kultúra

Týždeň jedinečnej animovanej tvorby festivalu BAB 2022 – deň piaty

PREŠOV 7. 10. 2022 – Finálny deň festivalu BAB ukončili animované filmy pre vekovú kategóriu od 15 rokov. Stredoškoláci si mohli pozrieť súťažné pásma XL1 a XL2. Nekomerčná tvorba z rôznych kútov sveta ponúkla aj v posledný deň jedinečný filmový zážitok. Tabuizované témy, diela s hlbším významom,  ale aj humorným podtónom či kombináciou oboch aspektov boli skvelou bodkou tohto netradičného festivalu. Posledný deň sa konal na rektoráte Prešovskej univerzity v miestnosti č. 203.

Súťažné pásmo XL1 predstavilo filmy z Francúzska, Talianska či z ďalekého Tajvanu. Favorit však pochádzal z našich končín. Bol to práve film slovenskej produkcie Pani Bella, ktorý sa študentom páčil najčastejšie. Príbeh zobrazoval ženu, ktorá každý deň vykonávala hygienické a kozmetické úkony, aby ostala čistá a pekná. Avšak v duši sa cítila špinavo, a tak sa rozhodla hodiť do práčky. Dielo metaforicky hovorí o tom, že vlastnú dušu nie je tak ľahké očistiť. „Páčila sa mi myšlienka filmu, vystihovalo to dnešnú dobu,“ povedala Nela. Obľúbené boli aj filmy Monda Domino a Dievča vo vode. Žiakov a pedagógov okrem filmov zaujali aj knihy od vydavateľstva FACE. Soňa a Michaela si zakúpili knihu Soľ, ktorú napísala poľská poetka Wislawa Szymborská. „Knihu sme mali v škole a zaujali ma z nej úryvky. Neskôr som ju už v knižnici nevedela nájsť. Potešilo ma, že som si ju mohla dnes zakúpiť, “ povedala Soňa.

Pásmo XL2 ponúklo taktiež pestrú paletu animovaných filmov z krajín ako Izrael, Španielsko alebo Argentína. Široká škála filmov nemala svojho jednoznačného favorita. „Mne sa páčila Rubikova kocka. Film bol síce krátky, ale páčila sa mi jeho myšlienka, “ povedala Ivana o titule z Česka. Jej spolužiačke Eme sa páčilo Tsunami dievča. „Bolo mi sympatické ako hlavná hrdinka riskovala svoj život, aby zachránila ľudí v dedine.“ Divákom sa tiež páčilo spojenie hudby spolu s humorným zobrazením dnešnej spoločnosti v snímke Slučka. „Bolo to jednoduchšie na pochopenie ako ostatné filmy, ale myšlienka bola super, “ povedala o filme Tereza. Druhé súťažné pásmo záverečného dňa skončilo filmom Babkin sexuálny život, ktorý už len názvom spôsobil rozruch v publiku. Snímka divákov najprv rozosmievala, ale postupne z toho vzišlo seriózne dielo, ktoré ilustrovala postavenie Sloviniek v prvej polovici 20. storočia. Po jeho konci nasledoval potlesk, ktorý bol zároveň poslednou bodkou jedinečného festivalu BAB v Prešove.

Festivalové dianie zhodnotila Lenka Regrutová z FF PU, ktorá mala na starosti koordináciu programu BAB v Prešove. „Čerstvo ukončený festival svoju misiu splnil. Vysielali sme spolu 9 súťažných pásem, ak do toho rátame aj pásmo JUNIOR a jedno pásmo pre dospelých. Dokopy sme vysielali 91 súťažných filmov a 15 nesúťažných pre dospelých. Na festivale sa nám vystriedalo viac ako 3500 divákov, od tých najmladších až po študentov stredných a vysokých škôl. Okrem toho prebiehala aj tvorivá dielňa v knižnici Slniečko, kde sa takmer 100 detí mohlo naučiť, ako sa vyrába animovaný film. Mali si možnosť vyskúšať techniku pixelácie, do čoho sa zapojili aj naši študenti z Filozofickej fakulty, “ povedala po úspešnom konci Lenka Regrutová.

Koordinátorka festivalu BAB v Prešove – Mgr. Lenka Regrutová, PhD.

Festival BAB 2022 v Prešove sa skončil a veríme, že ponúkol odlišný pohľad na animovanú tvorbu a diváci si z neho odniesli umelecký zážitok. Nekomerčná tvorba okrem kreativity vynikala aj odkazom, ktorý divákov donútil zamyslieť sa nad mnohými spoločenskými problémami. Sme radi, že sme Vás mohli o dianí na festivale informovať a tešíme sa spoločne na ďalší ročník tohto jedinečného festivalu.

Martin Bujňák