Fotoreportáže Kultúra

ANKETA: BAB 2022 – Detskí diváci si vyberali svojich favoritov

Počas druhého až štvrtého dňa festivalu sme si pre detských divákov pripravili krátku anketu. Mohli si tak vyskúšať zahrať sa na porotcov, a vyjadriť svoj názor, aký film bol podľa nich najlepší, čo sa týka príbehu, farebnosti, techniky animácie alebo komickosti.

Vo výsledku sa víťazom prvého pásma (M1) stal film Mimi a Líza, ktorý deti poznajú z RTVS. Sárka (6) nám prezradila, že: „film sa jej páčil, pretože ho pozná.“ Známa jej je aj knižná predloha, ktorú „mala v škôlke“. Miškovi (6) sa páčil film Dva vtáčiky „pretože bol smiešny.“ Zároveň dodal, že vtáčiky išli na film, čo na neho pôsobilo komicky, keďže aj on so spolužiakmi dnes prišli do kina, aby si nejaké snímky pozreli. Marek (7) sa tiež potešil najviac rozprávke Mimi a Líza, pretože ho doma pozerá so sestrou a mamka im občas číta z rovnomennej knihy pred spaním. 

V druhom utorkovom pásme (M2) si deti mohli zvoliť svojho víťaza spomedzi desiatich filmov. Atmosféra v sále bola opäť pozitívna, deti sa smiali a podaktoré aj komentovali príbeh na plátne. Malej Ninke (6) sa najviac páčil film Narodenie, pretože: „maminka pred rokom mala tiež v brušku môjho bračeka Tonka, a bolo mi smutno, keď išla do nemocnice.“ Ondrík (9) sa najviac zabával na filme Druhohory inak. Komický film o dinosauroch mu najviac utkvel v pamäti, lebo „sa najviac podobá na obľúbený film Jurský svet.“ Natálka (9) odpovedala, že Zuza v záhrade sa jej páčila najviac. Všímala si nielen príbeh, ale aj animáciu nakreslenú temperovými farbami. Síce sme v rámci hodnotenia detí spomenuli viacero filmov, no pri položenej otázke, všetci kolektívne zvolali, že najviac sa im páčil film o dinosauroch.  

V utorkovej ankete zvíťazil titul Mimi a Líza, ktorý oslovené deti už dobre poznajú z televíznych obrazoviek. V druhej kategórii dominoval v odpovediach humor a netradičné podanie alternatívneho sveta, v ktorom by boli namiesto človeka pánom tvorstva – dinosaury. Druhohory inak dokázal rozosmiať divákov od začiatku až do konca.

V stredu si žiaci od 11 rokov mohli pozrieť filmy zo súťažných pásiem L1 a L2. Prvé pásmo L1 malo jednoznačného víťaza. Divákom v Prešove sa najviac páčil film s názvom Kocky. Lukáš (12) uviedol, že mu to „pripomenulo lego“ a že to bolo smiešne. Paťka (12) sa dokázala najviac vcítiť do príbehu filmu Sestry, lebo sa jej páčilo, „ako si navzájom pomáhali“. Jožkovi (12) utkvel najviac v pamäti Ľudovít I., Kráľ oviec, lebo pred pár rokmi pozeral Ovečku Shaun a „tá ovca, čo bola kráľom, sa na Shaun veľmi podobala“. 

Aj z druhého súťažného pásma L2 sme vyberali favorita. Matúš (11): „Ten prvý film, čo bol čiernobiely sa mi najviac páčil, lebo to bolo iné. Také jednoduché to bolo, len s dvoma farbami, ale ten príbeh s vtákom a mačkou dával zmysel.“ Lucka (12) uviedla: „ten posledný film o ujkovi nebol pekne nakreslený, ale bol to vtipný príbeh. Nepáčilo sa mi veľmi ako vyzeral, ale mal taký zaujímavý život“. Lea (11) sa tiež priklonila k názoru, že film Mačka a vták bol vizuálne najlepšie spracovaný.  

Deti si ako porotcovia vybrali. Každý s individuálnym vkusom, no všetci sa rovnako dobre zabávali na animovaných filmoch. To len nasvedčuje tomu, že festivalové filmy si vždy nájdu svojho diváka.  

Vo štvrtok sa program festivalu odohrával v detskej knižnici Slniečko. Štvrtáci zo základnej školy Československej armády si v tvorivých dielňach, ktoré si pre nich prichystala lektorka z Bibiany – Michaela Kľučárová, mohli vyskúšať tvorbu krátkeho animovaného filmu. V rámci podujatia si mohli deti pozrieť aj filmy pásma JUNIOR, vytvorené deťmi do 15 rokov, z rôznych krajín sveta.

Pred premietaním sme sa detí pýtali, aké rozprávky majú oni najradšej. Odzneli odpovede ako Spongebob, Naruto, Pokémon či filmy o superhrdinoch spoločnosti Marvel. Keď sme si spoločne s deťmi pozreli niekoľko filmov z pásma JUNIOR, pýtali sme sa na ich reakcie. Väčšine sa filmy páčili a následne všetci mali možnosť prejaviť kreatívneho ducha pri kreslení vlastného animovaného príbehu alebo komiksu. Spočiatku deti nevedeli, čo majú kresliť, no vo výsledku vznikli veľmi pekné kresby. Tomáš (9) mal najprv v pláne kresliť Peppa pig, ale napokon mu na papieri vznikla „pokazená telka, ktorá je čarovná a keď šumí, tak sa dá transportovať do iného sveta.“ Miško (10) zasa umelecky využil obidve strany papiera, aby vytvoril príbeh na motívy rozprávky Ako si vycvičiť draka. Ninka (9) na papier zhmotnila svoju izbu, pretože „je veľká, má ju veľmi rada“ a súčasťou je aj klavír, na ktorý nedá dopustiť. Nelka (9) vytvorila krásny jesenný príbeh dvoch ježkov, bývajúcich spolu na jednej záhrade. 

Deti usilovne pracovali, a podarilo sa im vytvoriť naozaj veľmi dobré nápady. Niektoré vychádzali z ich osobných životov, iné boli inšpirované rozprávkami, filmami či hrami. Bolo fascinujúce sledovať ich pri práci, pričom komunikovali aj sami medzi sebou, v čom spočíva ich nakreslený príbeh.  

Deti sa na festivale BAB v Prešove stali nielen divákmi, ale vyskúšali si aj netradičnú tvorbu animovaného filmu pod dozorom skúsenej lektorky. Dostali tak vďaka BABu možnosť pozrieť sa na animovaný film z rôznych perspektív.

Nicol Marcinková

Bývalá hráčka volejbalu, ktorému do dnešného dňa patrí jej srdce. Veľká milovníčka zvierat (hlavne psíkov a potkaníkov -áno aj potkan je domáce zvieratko). Večná nositeľka dobrej nálady, širokého úsmevu a vtípkov, ktorými baví široké spektrum ľudí. Bývalá študentka UCM, pretože UNIPO je viac ako vzdelanie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *