Fotoreportáže Kultúra

Týždeň jedinečnej animovanej tvorby festivalu BAB 2022 v Prešove – deň druhý

PREŠOV 4. 9. 2022 – Druhý deň festivalu BAB ponúkol animované filmy pre vekové kategórie od 7 rokov. Utorkový program pozostával z dvoch súťažných pásiem M1 a M2. Žiaci základných škôl mali jedinečnú príležitosť vidieť animovanú tvorbu, ktorá sa vymedzuje komerčnej sfére a vyniká svojou originalitou. Diela s rovnako poučným aj umeleckým charakterom neboli výživným programom len pre deti základných škôl. Vďaka nápaditému spracovaniu a originálnej animácii si na svoje mohol prísť aj dospelý divák.

Tak ako aj v prvý deň festivalu, v poradí prvé súťažné pásmo (M1) sa začínalo o 9:00. Druhá súťažná časť (M2) bola na programe o 11:00. Kino Scala bolo naplnené do posledného miesta a pred premietaním prvého filmu sa miestnosťou ozývala nedočkavosť detí.

Aj dnes nás festivalovým dňom previedli absolventky odboru mediálne štúdiá FF PU

Pred premiérou prvého filmu nám deti prezradili svoje obľúbené animáky: „Z detstva mám obľúbenú rozprávku Máša a medveď,“ prezradil sebavedomo Miško. Jeho spolužiačka Klárka má rada rozprávku našich susedov z Česka – Bob a Bobek. Nadšene sa pochválila, že v kine nie je prvýkrát, k čomu sa pridala aj jej kamarátka Peťka. Oslovení malí diváci pozerajú rozprávky aj v televízii a najmä ráno: „Pri raňajkách pozerám Levieho Kráľa, “ odpovedal Luky. Staršia verzia sa mu páčila viac ako tá nová. „Tešíme sa na rozprávky! “ prehlásili zborovo žiaci pár minút pred začiatkom druhého festivalového dňa. Pásmo M1 ponúklo nekomerčné animované filmy z Grécka, Arménska či Uruguaju. Na programe bola aj slovenská rozprávka Mimi a Líza, ktorú môžu deti poznať z televízie. Najviac emócií vyvolal animovaný film Výťah osamote, ktorý deti rozosmieval svojím nevinným humorom. Smiech sa ozýval sálou pri pánovi, ktorý v tomto filme tancoval vo výťahu, ale zaznelo aj spoločné „Fuj!“ pri dievčati, ktoré si vytláčalo vyrážku. Deti po každom filme prejavili radosť v podobe potlesku, ale aj šťastných výkrikov. Počas filmov sa smiali a zabávali, ako keby boli doma pred televízorom.

Po prvom súťažnom pásme sa deťom najviac páčil najmä im známy titul Mimi a Líza: „Mali sme aj knižku, ale stratili sme ju“, povedala nám Sárka, ktorá je veľkou fanúšičkou tejto dvojice. Okrem našej domácej rozprávky zožala úspech aj tvorba z ďalekého Uruguaju – Dva vtáčiky. Mnohí sa zhodli, že by si ju pozreli ešte raz.

Pásmo M2 ponúklo animovanú tvorbu z Iránu, Francúzska či Libanonu. Diváci sa nezabávali len pri samotných filmoch, ale rozosmiali ich napr. aj záverečné titulky filmu Druhohory inak, kde vtipne tancovali dinosaury. Práve toto francúzske dielo bolo u viacerých detí favoritom pásma M2. „Mne sa najviac páčili všetky rozprávky, “ prehlásila Stelka, ktorá si so svojou kamarátkou zakúpili aj knihy od vydavateľstva FACE. A my veríme, že sa rozprávky páčili deťom minimálne tak ako Stelke.

Náplňou zajtrajšieho programu bude animovaná tvorba pre vekovú kategóriu od 11 rokov. Súčasťou zajtrajšieho festivalového dňa budú aj tvorivé dielne animácie pod vedením lektorky Michaely Kľučárovej z Bibiany, ktoré sa budú konať v detskej knižnici Slniečko. Na programe v knižnici bude aj súťažné pásmo animovaných filmov vyrobených deťmi do 15 rokov – JUNIOR. Naša redakcia Vás o zajtrajšom dianí bude určite informovať.

Martin Bujňák