Ankety Fotoreportáže Lifestyle

Úchvatné divadlo na oblohe v podobe jedinečnej polárnej žiary

(Zdroj:J.Š.)

Obloha nad Slovenskom sa v nedeľu večer rozžiarila farbami, ktoré rozhodne nie sú vídané každý deň. Tento jav bol spôsobený silnou geomagnetickou búrkou, ku ktorej došlo v priebehu dňa. Takýto unikátny úkaz v podobe polárnej žiary je zvyčajne viditeľný v oblasti severného magnetického pólu.

Polárnu žiaru spôsobujú nabité častice, elektróny a protóny, ktoré sú uvoľňované zo Slnka. Pri náraze na zemskú atmosféru dochádza k reakcii s plynnými molekulami. Týmto spôsobom sa vytvorí jedinečná svetelná šou, ktorá bola viditeľná aj včera na našej oblohe.

Polárna žiara (Zdroj:M.Ž.)
Polárna žiara (Zdroj: M. Ž.).

Aj keď niektoré oblasti Slovenska boli ochudobnené o svetelný úkaz, predovšetkým kvôli hmle, my sme sa za týmto nezabudnuteľným zážitkom vydali do neďalekej Ruskej Novej Vsi. Jedinečné nebeské divadlo nám za tých 30 kilometrov rozhodne stálo.

Polárna žiara (Zdroj:M.Ž.)
Polárna žiara (Zdroj: M. Ž.).

Študentov sme sa opýtali, či tento jedinečný jav videli a čo ich napadlo ako prvé pri pohľade na polárnu žiaru.

Adrián, Pravoslávna bohoslovecká fakulta

„Pre mňa to bol splnený sen, keďže mňa tieto veci fascinujú odjakživa. Hneď som si pomyslel, že aspoň za tým nemusím cestovať do krajín, kde sa to zjavuje takmer na dennom poriadku. Je to veľmi pekný úkaz a v našich zemepisných šírkach mimoriadne vzácny. Hneď som ťahal mobil z vrecka a fotil, koľko sa len dalo. Bolo to skutočne nádherné.“

Mária, Filozofická fakulta

„Žiaľ, u nás bola taká hmla, že som to nevidela. Veľmi ma to mrzí, pretože ja všeobecne veľmi rada sledujem hviezdy a všetko, čo sa týka tejto oblasti. Verím tomu, že ten, kto to videl na vlastné oči, musel mať prinajmenšom husiu kožu. Dúfam však v to, že sa podobný úkaz ešte zopakuje aj na Slovensku a ja ho konečne uvidím tiež.“

Terézia, Fakulta zdravotníckych odborov

„Ani nie tak dávno som premýšľala nad tým, že by som sa aspoň raz v živote vybrala na cestu za polárnou žiarou. Lákalo ma to už len cez instagramové posty a ani vo sne by mi nenapadlo, že by sa niečo také mohlo vyskytnúť aj v našich končinách. V ten večer som sa rutinne vybrala na prechádzku so psom, na ktorej ma prekvapil hustý štipľavý dym. Po ňom som videla jasnú oblohu s trochou červene naokolo. Hneď som si pomyslela, že niekde horí, preto ten dym a červená farba na oblohe. Ale pri dlhšom zapozeraní som si všimla, že takmer celý úsek oblohy je červený a vidno aj trochu odtiene fialovej. Nikde nehorí, pomyslela som si. Tak som ostala udivene hľadieť na oblohu a snažila sa zistiť, čo sa to deje. Oblohu som si odfotila a prechádzka pokračovala. Po chvíli som sa pozrela na Instagram a tam som sa dočítala, že je možné vidieť polárnu žiaru na Slovensku. Tak som opäť zdvihla hlavu a s úsmevom na perách som si užívala pohľad na niečo, za čím som chcela vycestovať niekoľko tisíc kilometrov. Nemusela som. Polárna žiara pricestovala za mnou.“

Autorka: Michaela Želinská

Mediálne štúdiá