Kultúra Rozhovory

Veľkonočný pondelok: hra na schovávačku či radostné vyčkávanie oblievačov?

Tešíte sa na šibačov? (Foto: picjumbo.com)

Ženy a dievčatá, majte sa na pozore! Onedlho sú tu sviatky jari alebo Veľká noc. Tá má svoje špecifické dni. Poznáme ich ako Zelený štvrtok, Veľký piatok, Bielu sobotu a samozrejme… Veľkonočný pondelok. „Obľúbený“ deň pre nežné pohlavie. Matky, dcéry, babky, tety. Niektoré ho vnímajú ako hororový film, iné sa naopak nemôžu dočkať a tešia sa, kedy budú konečne vyšibané a pooblievané. Ako sú s týmto sviatkom stotožnené študentky Prešovskej univerzity?

Patrícia, Filozofická fakulta

„Kúpačov na Veľkú noc nevyhľadávam. Táto tradícia sa kedysi vo veľkom realizovala, no v dnešných časoch sa vyskytuje už pomenej. Je pekné, keď vidím na Veľkonočný pondelok chodiť otcov so svojimi malými synmi po rodinách, ako im ukazujú túto tradíciu. Do určitého veku je to fajn, ale tam by to malo skončiť a udržiavať by sa to malo len pre malé deti alebo folklórne slávnosti.“

Kristína, Fakulta manažmentu

„Na Veľkonočný pondelok sa nikdy neteším, ale moja mamina sa veľmi rada pozerá na to, ako ma oblievajú (smiech). Keďže som vo folklórnom súbore, tak mám oblievačov veľmi veľa a nie je to taká bežná oblievačka, že vás trošku postriekajú vodou, ale poriadne, studenou vodou z potoka. Chlapci dobehnú s vedrami, chytia ma za jednu ruku, za druhú a krásne mi do tváre šplechnú vodu, aby som bola zdravá nie jeden, ale dva roky.“

Simona, Filozofická fakulta

„Keď som bola malá, oblievačov som sa nebála, práve naopak, tešila som sa na nich. No teraz už nechodia, oblievajú ma iba bratia a otec. Veľkonočný pondelok je pre mňa skôr obyčajný deň.“

Nikola, Pedagogická fakulta

„Každý rok, keď príde ten deň, tak sa väčšinou schovávam doma, pretože nie som rada, keď ku mne prídu nejakí chlapci a chcú ma obliať alebo nastriekať voňavkou, lebo potom ma z nej bolí hlava. Najradšej trávim Veľkonočný pondelok sama doma.“

Eva, Fakulta manažmentu

„Kúpačom neotváram veľmi rada, ale stále ma chodí oblievať môj šesťročný bratranec, s tým nemám problém. Raz sa mi práve v tento deň stala veselá príhoda. Prišiel ma obliať môj kamarát, tatino otvoril dvere, rovno mu dal peniaze a on na celé oblievanie nakoniec zabudol. Nič sa nekonalo (smiech).“

Pravú oblievačku dnes môžeme zažiť už iba na dedine (Foto: refresher.sk)

Prídu, oblejú, vyšibú, dostanú maľované (alebo čokoládové) vajíčko, pohostia sa a odídu. Kúpači, šibači, vinšovníci. Či už ich máte rady, alebo nie, vždy túto tradíciu dodržujú len pre dobrý úmysel. Chcú, aby ste boli krásne, zdravé a stále mladé. Myslite na to, keď k vám 22. 4. zavítajú.

Dievčatá z našej univerzity majú v tejto oblasti jasno. A čo druhá strana? Ako trávia Veľkonočný pondelok šibači unipáci? Dozviete sa v článku už čoskoro.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.

1 Komentár