Kultúra

Čo nové u Záborského? Apríl 2019

Foto: djz.sk

Aprílové slniečko nás už ťahá von, pritom však nezabudnime na dávku kultúry, ktorú si môžeme v Prešove dopriať vďaka Divadlu Jonáša Záborského. Pre tento mesiac si pre nás pripravili nasledujúce inscenácie.

DéJéZetko odštartuje apríl už zabehnutým predstavením o Červenej čiapočke. Spracovanie podľa bratov Grimmovcov vás čaká 3. apríla.

Tešiť sa môžete aj na známu Gogoľovu Ženbu, teda nesmrteľnú komédiu klasika ruskej drámy o ťažkostiach s vydajom panny Agáty a ženbou starého mládenca Podkolesina, 4. a 9. apríla na Malej scéne. Pri ruských autoroch ostaneme aj s Eugenom Oneginom. Najznámejší ľúbostný román vo veršoch, v ktorom si láska nevie nájsť miesto. Príbeh o mladosti, túžbach a snoch, ale aj o ľahostajnosti a arogancii. Ikonické dielo výnimočného básnika a dramatika A. S. Puškina na vás čaká 8. apríla v Historickej budove.

Ku klasikám patrí aj Saturnin. Táto divadelná komédia vznikla v roku 2006 ako dramatizácia populárneho rovnomenného Jirotkovho románu, ktorý je u našich susedov aj súčasťou povinnej literatúry. Rozpráva príbeh sluhu, ktorý sa stáva pánom svojho pána a to si môžete v Historickej budove DJZ vychutnať 12., 14. a 15. apríla.

Pôvodný slovenský muzikál Nikola Šuhaj ostáva na doskách DJZ aj v apríli. Na konci sveta, v dedinke učupenej v lone štítov, narodil sa zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával, až kým ho zrada nepripravila o lásku aj o život. Takto znie oficiálny opis autorov Michala Náhlíka, Martina Husovského a Viliama Mikulu, ktorí budú čakať na vás 16., 17. a 26. apríla.

Popri starých známych projektoch netreba zabúdať ani na novinku s názvom Teror. Predstavte si, že máte možnosť odvrátiť obrovskú katastrofu a zachrániť veľké množstvo obetí… za cenu, že tým zabijete zopár nevinných ľudí. Ako by ste sa zachovali? Čo je viac – morálka alebo zákon? Môžete sa v hraničnej situácii spoľahnúť na svoje svedomie? Je ústava ako najvyšší princíp v demokratickej krajine bezchybná a všeplatná? Sugestívna a nervydrásajúca súdna dráma Ferdinanda von Schiracha, ktorá sa ihneď po uvedení stala celosvetovým hitom, núti k zamysleniu a zaujatiu stanoviska. Vy rozhodnete o vine alebo nevine, o správnosti či omyle hlavného hrdinu. Interaktívne predstavenie 10. a 30. apríla na Malej scéne.

Tohtomesačný hosť prináša predstavenie Klimaktérium… A čo? Autorka Elżbieta Jodłowska s réžiou Svetozára Sprušanského hovorí o štyroch kamarátkach, ktoré sa stretávajú na narodeninovej oslave. Každej všedná každodennosť prináša svoje starosti – stratu práce, problémy s chlapmi, s deťmi, so zdravotným stavom či starnutím.
„Tigrice v menopauze“ však samy seba neberú príliš vážne. Vzdorujú svojmu osudu. Čím? Humorom a sebairóniou. Nič im nie je sväté. Predovšetkým nie ich vek, vzhľad a váha. Hudobná babská jazda plná humoru v podaní bratislavského Divadla Komédie 7. apríla na Veľkej scéne.

To všetko a ešte oveľa viac si môžete pozrieť na doskách, ktoré znamenajú svet aj v tomto mesiaci. Pre podrobnejší program zavítajte na stránku DJZ alebo si rovno kúpte lístky v pokladnici na Hlavnej 48.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *