Vianoce za dverami: Zn. hľadám stratenú vianočnú náladu

(foto: pexels.com)

U každého prichádza vianočná nálada v inom čase. Niekto je uveličený už v jeseni a začiatkom novembra má nakúpené a zabalené všetky vianočné darčeky, na iného sa vianočná nálada nelepí ani týždeň pred Vianocami a darčeky zháňa pár dní pred Štedrým dňom – ak vôbec. Často sa totiž stáva, že vzhľadom na šibeničný termín ich nezháňa vôbec a naozaj originálne to vyrieši obálkou so zeleným, žltým a možno aj fialovým obsahom, ktorým sa dá platiť takmer kdekoľvek. No čo, veď po takomto originálnom darčeku piští srdce nejedného veľkého dieťaťa.

Ja osobne som prípad na pomedzí týchto dvoch skupín. Dobre, priznávam, že som tak trochu alergická na extrémne skorých nadšencov Vianoc, ktorí mi pília uši interesantnými nápadmi na darčeky pre svojich blízkych už v októbri. Zo slušnosti ich samozrejme vypočujem, viete, tak na oko, aby sa nepovedalo, ale v duchu len gúľam očami. Naozaj pôsobivé rozprávať o vianočných darčekoch práve v čase slnečných jesenných dní, keď sa vonkajšia teplota vyšplhá aj na príjemných 15 stupňov.

Avšak zároveň sa každý rok snažím nenechať si tieto povinnoradosti na poslednú chvíľu, lebo zase – nalejme si čistého (v tomto období vareného) vína, niekedy sú to radosti a niekedy aj povinnosti, záleží na tom, komu ten darček kupujete. A keďže práve posledných pár dní pred Vianocami je pre nás vysokoškolákov najhektickejších a ja (bohužiaľ) nemám Arabelin prsteň, viem, že by som nič zo svojich plánov nestihla a blízkym darovala buď farebný groš, alebo ďalšiu kolosálnu haraburdu. Neviem, čo je väčšia výhra. Samozrejme, nebudem sa tváriť, že toto sa mi nikdy nestalo. A možno sa to stane opäť, kto vie.

Moja vianočná nálada je totiž úzko spätá s rozsvieteným stromčekom na Hlavnej ulici, vianočnými trhmi, vareným vínom a snehom. No a tu sa teda dostávame k podstate veci. Tento rok totiž nemáme ani vianočné trhy, varené víno si síce môžem dať doma v papučiach, ale myslím, že vám nemusím hovoriť, že to ani zďaleka nemá tie správne grády, a poletujúce snehové vločky som túto zimu videla až raz. Aj to si z nás podľa mňa Perinbaba len vystrelila a za dva dni bola honosná snehová nádielka fuč. Ešteže ten stromček rozsvietili, lebo inak by som si naozaj povedala, že tu už nikto nič negarantuje. Ale čo z toho všetkého vyplýva? Že aj moja vianočná nálada je v nedohľadne. A nie, nedoniesol mi ju ani Mikuláš, čižmu som prekutrala šesťkrát, viete, len tak pre istotu… a nič. A nielenže absentuje moja nálada, ale ani nápady na darčeky tento rok nechrlím ako Etna.

Nevadí, nepredbieham udalosti. Do Vianoc zostáva ešte pár dní a ktovie, aký vianočný darček nám prinesie vláda. Nakoniec možno budem musieť svojim blízkym pri návšteve doniesť negatívny test, a to ešte len bude originálny darček.

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.