Komentáre

Vyrobené podľa šablóny

(Foto: pexels.com)

Princ si vzal Popolušku za ženu a žili v jeho kráľovstve šťastne, až kým nepomreli. S takýmto rozprávkovým koncom sa deti stretávajú už v útlom veku. Z chudobnej dievčiny sa stane nevesta bohatého princa. Čítali sme to v knižkách, videli v rozprávkach, počuli od rodičov pred spaním. Väčšina z nás z toho rýchlo vyrástla, no sú slečny, ktoré príbehu o Popoluške uverili natoľko, že sa rozhodli prežiť svoj život ako ona. Keby sme preskočili triedenie šošovice a vymetanie komína, zrejme by sme dostali obraz súčasnej ženy, ktorej niektorí hovoria playmate, iní zasa zlatokopka. Jej jedinou a zásadnou úlohou je vyzerať priam dokonale, aby si našla solventného muža a bolo tak o ňu v živote postarané.

Vzhľad zohráva dôležitú rolu a niekým určený ideál krásy sa stáva modlou mnohých mladých žien

Krásna a vznešená labuť alebo komerčná „kačka“? Dievčatá dnes vystavujú svoje našpúlené „zobáčiky“ na obdiv celého sveta. Chcú sa neustále na niekoho podobať, a preto hľadajú odtieň farby vlasov, ako má playmate Plačková, namiesto toho, aby zistili, čo im skutočne pristane. Tetujú sa podľa aktuálnych výstrelkov Miley Cyrus a obočie chcú mať ako Cara Delevingne. Objemné pozadie už nemajú preto, „lebo drepy“, ale preto, lebo ho má aj Kim Kardashian. Svoje znamienka a pehy ukrývajú pod úctyhodnou vrstvou korektorov, aby mohli návod na dokonalú premenu ihneď „zavesiť na net“. Byť sama sebou sa momentálne nenosí. Lepšie je vyzerať ako niekto, kto je z hľadiska najnovších trendov dokonalý. Zatiaľ čo kedysi boli sexy tzv. „pinupky“ a vrcholom erotiky bol kúsok obnaženého tela, teraz už len kúsok nestačí. Odhaliť čo najviac je predpokladom úspechu.

Nie sú modelky, nie sú ani prostitútky (vo väčšine prípadov). Je to povolanie, ktoré vo svete vyjadruje určitú spoločenskú prestíž, hoci si nevyžaduje žiadne vedomosti či zručnosti. U nás však ešte stále považujeme prácu playmate za vulgárnu a staviame ich na okraj slušnej spoločnosti. Napriek tomu sa skupina týchto žien neustále rozrastá a „zajačiky sa rozmnožujú rýchlosťou svetla“.

Vytvorené podľa určitej šablóny potom vyzerajú, akoby ich jedna mater mala

„Dvojdielne plavky, vidno bradavky, roztiahnuté nohy statívu. Pár záberov do archívu, pár záberov do archívu. V ruke má skriptá, dejiny Egypta a druhú ruku do klína. Tam má tú kérku delfína, tam má tú kérku delfína. V parku jej drzo vybehne prso. Prso také jak malý glóbus. Ráno behá poklusom klus, ráno behá poklusom klus.“ Kapela Horkýže Slíže spieva o tom, čo podľa nich vystihuje „playmate-ky“. Sú totiž neprehliadnuteľné a ľahko identifikovateľné. Niektoré sa na seba natoľko podobajú, až je takmer neuveriteľné, aby neboli v žiadnom príbuzenskom vzťahu. Napríklad Zuzana Plačková, Jana Mináriková, Zuzana Žilinčíková, Eva Cifrová, Andrea Járová či Michaela Gašparovičová sú slovenské playmate, ktoré sa podobajú „ako vajce vajcu“.

Dlhé, prevažne blond vlasy, ktoré lemujú plastikami dotvorené kontúry tváre. Nevinný pohľad, ukrytý pod výrazným mejkapom a umelými mihalnicami, doplnený plnými, najlepšie mierne polootvorenými perami. Štíhly pás, veľké pozadie a enormné umelé megaprsia odeté v ružovej, prípadne neodeté vôbec. Správna playmate má totiž „vyzerať“ a pritom čo najmenej hovoriť. A keďže byť sexy je to, čo predáva,polonahé ženy so zajačími uškami na hlave boli a ešte stále sú veľmi žiadané.

Plastikami dosiahnutý hollywoodsky look a niekoľkonásobné operácie pŕs ich približujú k Pamele Anderson, no zároveň vzďaľujú od reality. Napríklad taká tridsaťročná modelka Zuzana Žilinčíková mala ešte pred zákrokmi „nulky“, ktoré pasovali k jej chudej postave a prirodzene úzke pery, s ohľadom na výrazne štíhly nos. Jej terajšie silikónové implantáty s objemom 950 ml však patria medzi rekordne najväčšie na Slovensku. Štíhly pás a pery plné botoxu spolu s dlhými peroxidovo blonďavými vlasmi z nej urobili dokonalú kandidátku na budúceho Playboy „zajačika“. Žilinčíková totiž pre známy pánsky magazín ešte nepózovala, no, podľa jej vlastných slov, túto ponuku by rozhodne neodmietla. Napriek tomu, že na titulke ešte nebola, mohli sme ju nedávno vidieť účinkovať v relácii Nákupné maniačky, kde bola zaradená medzi ostatné „playmate-ky“ (Zuzanu Plačkovú, Petru Paluskovú a Lindu Bernátovú). Napokon, dnes už zrejme ani netreba byť skutočnou Playmate mesiaca, stačí sa len na ňu čo najviac podobať. Objem vo vlasoch, objem v hornej aj spodnej pere a objem v hrudníku spravili zo Žilinčíkovej bábiku, pripravenú nasadiť si zajačie ušká a s ľahkosťou sa preskákať svetom šoubiznisu.

... a po operáciách (Foto: facebook.com)
… a po operáciách (Foto: facebook.com)
Zuzana pred operáciami... (Foto: facebook.com)
Zuzana pred operáciami… (Foto: facebook.com)

Chcú byť dokonalé a strácajú pritom svoju tvár

Pojem dokonalosť spočíva v zbavení sa akejkoľvek chyby či nedostatku, a priblížení sa tak k nejakému ideálu. Internet nás dnes zaplavuje množstvom odporúčaní a „tutoriálov“ o tom, ako by mala krásna žena vyzerať. Najmä mladé dievčatá potom nakupujú rôzne kozmetické pomôcky, ktoré im majú zaručiť stopercentnú krásu a obdiv druhých. Vyzerať dobre už nestačí. Treba vyzerať dokonalo. Násilné zväčšovanie pier, kontúrovanie tváre, ale aj predlžovanie vlasov, bielenie zubov či lepenie gélových nechtov stavia inak naturálne krásne ženy pred zrkadlo, v ktorom sa odráža predstava bezchybnej krásy dnešnej doby.

Príkladom toho, aké „zblbnuté“ dokážu byť ženy túžiace po dokonalosti, sú aj Američanky s arménskymi koreňmi, ktoré už dlhšiu dobu nastoľujú trendy v oblasti kozmetiky a módy. Tzv. Kardashianky sa okamžite stali symbolom krásy pre mnohé ženy a mužov. Spropagovali už spomínaný Fullips či face contouring, do popredia dostali veľké ženské pozadia a otvorene hovoria o erotike. Ich sláva rastie každým dňom a dnes už asi ani niet dievčaťa, ktoré by meno Kardashian nepočulo. Stal sa z nich totiž klan, ktorý predstavuje nielen vzor úspešnej americkej rodiny, ale aj ideál krásy súčasnosti.

Ženské magazíny, mnohé televízne programy, no predovšetkým internetové stránky nám dnes ponúkajú šikovné návody, „ako na to“. Ako si správne nanášať korektory, ktoré zakryjú všetky nedostatky. Uvádzajú pomôcky na jednoduché zväčšenie pier, a to i bez ihiel. Ako si možno natočiť vlasy a dosiahnuť tak hollywoodske vlny. Alebo radia, ako ľahko sa dá schudnúť do plaviek tesne pred dovolenkou. Ovplyvňuje to najmä mladé dievčatá, ktoré najprv vo videu uvidia, že pleť krásnej ženy musí byť doslova dokonalá, a následne si v nejakom článku prečítajú, ako sa zbaviť pieh pomocou citrónovej šťavy. Naučené nalíčiť sa ako od profesionálov, no často neschopné dostať zo seba jednu gramaticky správnu vetu. Ako hovorí text piesne rapera Rakbyho: „navonok krásna, zvnútra prázdna“ (hoci pri tomto vysolárkovanom a všade oholenom „mužovi“ to vyznieva trochu divne).

... buď radšej sama sebou! (Foto: Romana Valenčáková)
… buď radšej sama sebou! (Foto: Romana Valenčáková)
Vo svete plnom playmate ako cez kopirák... (Foto: Romana Valenčáková)
Vo svete plnom playmate ako cez kopirák… (Foto: Romana Valenčáková)

P.S.: Prečo chcieť byť niekým iným, keď môžeš byť sama sebou? Nezlosti sa, že máš pehy. Ber ich ako ozdobu, ktorú, mimochodom, mnoho mužov považuje za fakt sexy, a navyše odborníci (zrejme nejakí Američania) tvrdia, že pehavá tvár starne pomalšie. Nič nie je také zlé, ako to možno na prvý pohľad vyzerá. 🙂

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *