Kultúra

Začnime školu filmovo naladení so CINEMAX-om PREŠOV

(Foto: audiomaster.sk)

Leto sa pomaly a nenávratne chýli ku koncu, to však neplatí pre kvalitnú filmovú ponuku v CINEMAX-e PREŠOV. V septembri sa v slovenských kinách môžeme tešiť na dvadsaťjeden nových snímok a Unipo Press opäť prináša sumár týchto noviniek najznámejšej siete slovenských kín.

Ani vo sne!

Septembrový program odštartuje film z česko-slovensko-bulharskej produkcie. Šikovné, ale tvrdohlavé dievča Laura sa túži dostať do partie parkúristov, no zaskočí ju láska k Lukymu. Začne žiť dvojitý život: v tom fantazijnom svete prežíva romantické vízie spoločného života s Lukym, v tom reálnom sú šance na zblíženie sa s ním takmer mizivé. Avšak tieto dva svety sa nakoniec zvláštnym spôsobom prepoja a Laura sa bude musieť rozhodnúť, či bude naďalej fantazírovať alebo sa popasuje s reálnym životom. Rozhodnutie učiní 1. septembra.

Bitka o Sevastopoľ

Hrdinka druhej svetovej vojny je na ceste dobyť slovenské kiná (Foto: continental-film.sk)
Hrdinka druhej svetovej vojny je na ceste dobyť slovenské kiná (Foto: continental-film.sk)

Akciu rozprúdi začiatkom septembra vojnový film z ruskej a ukrajinskej produkcie. Snímok rozpráva skutočný príbeh o snajperke Sovietskeho zväzu Ljudmile Pavličenkovej, ktorá si vyslúžila prezývku „pani smrť“ za zabitie 309 nacistov pri obrane Odessy a Sevastopoľa. Film sa nezameriava len na vojnové pôsobenie Pavličenkovej, ale taktiež mapuje jej život od detstva a rozoberá psychickú stránku a formovanie osobnosti jednej z najvýznamnejších hrdiniek Sovietskeho zväzu. To všetko uvidíme v kine už 1. septembra.

Bláznivá päťka

Prvá septembrová komédia poputuje do slovenských kín z dielne francúzskych filmárov. Skupina piatich kamarátov z detstva si užíva bezstarostný život v Paríži za peniaze otca jedného z nich, Samuela. Zrazu sa však Samuelov otec rozhodne synovi pozastaviť prísun peňazí. Samuel to kamarátom nechce prezradiť, a tak sa púšťa do riskantných a nebezpečných projektov, aby jeho kamaráti nič nezistili. Nanešťastie sa nechtiac zapletie s miestnou mafiou a poštve proti sebe mnoho drogových dealerov a políciu. Nezostáva mu nič iné, než sa kamarátom priznať a požiadať ich o pomoc. Ako sa tejto skupinke podarí vykrútiť zo všetkých problémov, uvidíme 1. septembra.

Kamoš Obor

Steven Spielberg prichádza s novým rodinným filmom. Aké šance má malá Sofia, aby zvíťazila nad obrami-ľudožrútmi, ktorí behajú po celej krajine? Úspech je nemožný, no s pomocou Kamoša Obra je nádej hneď väčšia. Dvaja spoločníci na svojej ceste zažijú mnoho zábavy a my ich môžeme sprevádzať od 1. septembra.

Mechanic Recurection

Jason Statham sa v druhom diele opäť vracia ako nájomný vrah Arthur Bishop. V snahe nechať svoju vražednú minulosť za sebou mu bráni jeden z jeho mnohých nepriateľov, ktorý mu unesie priateľku. Aby ju Arthur získal späť, musí podniknúť tri vraždy, ktoré nielenže sú takmer nemožné, ale musia vyzerať ako nehody. Či sa mu to podarí, uvidíme 8. septembra.

Muž v temnote

Slepý muž vyzerá byť pre piatich zlodejov ľahkým terčom. Avšak v momente, čo sa do jeho domu dostanú, pochopia, že sa veľmi mýlili. Karta sa obráti a z lovca sa stane obeť. Muž v temnote dorazí do slovenských kín 8. septembra.

Sully

Tom Hanks sa vracia na plátna v skutočnom príbehu od Rona Howarda (Foto: lrmonline.com)
Tom Hanks sa vracia na plátna v skutočnom príbehu od Rona Howarda (Foto: lrmonline.com)

Clint Eastwood prinesie 8. septembra do kín skutočný príbeh o núdzovom pristátí amerického dopravného lietadla, pri ktorom sa podarilo kapitánovi Sullenbergovi pristáť na hladine rieky bez toho, aby niekto zomrel alebo sa zranil. V hlavnej úlohe tejto snímky sa objaví Tom Hanks a predvedie divákom, ako dlhoročné skúsenosti kapitána Sullenberga, nazbierané počas jeho pôsobenia v armáde, pomohli zachrániť 155 životov.

Lovecká sezóna: Strachopud

Známa rozprávka je späť. Medveď Boog sa úspešne adaptoval na život v divočine, ale niektoré inštinkty domáceho maznáčika v ňom naďalej zotrvali. Jedným z nich je strach a ten sa uňho zvyšuje zakaždým, keď počuje historku o vlkolakovi žijúcom v miestnych lesoch. Nikto okrem Booga tomuto príbehu neverí a medveď je terčom posmechu ostatných zvierat. Časom sa však ukáže, že historku netreba brať úplne na ľahkú váhu. Boog sa bude snažiť prísť celej záhade na koreň, pričom bude o zábavu postarané. Rozprávku uzrieme v kine 8. septembra.

Hra o život

V dobrodružnom thrilleri sa stretneme so študentkou Vee, ktorá žije v študijnej rutine a okrem učenia nemá takmer nijaké záujmy. Všetko sa zmení, keď sa nechá kamarátmi nahovoriť na online hru Hry o život. Hra Vee prinesie mnoho vzrušenia a adrenalínu, no čím viac sa do nej bude ponárať, tým nebezpečnejšie úlohy bude musieť vykonať a navonok obyčajná hra sa vymkne spod kontroly. Film uvidíme v kine 15. septembra.

Dieťa Bridget Jonesovej

Večnej smoliarke Bridget Jonesovej sa podarí otehotnieť. Problém je, že si nie je istá, kto je otcom. Potenciálni kandidáti na otca sú jej exmanžel Mark Darcy a Jack Qwant, s ktorým sa Bridget zoznámila na hudobnom festivale. Obaja sa k situácii postavia s odhodlaním starať sa o dieťa, no otec môže byť len jeden. Akú voľbu Bridget učiní, sa dozvieme 15. septembra.

The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years

The Beatles sa vracajú v novom dokumente (Foto: thebeatles.com)
The Beatles sa vracajú v novom dokumente (Foto: thebeatles.com)

Ak ste fanúšikom legendárnej britskej kapely The Beatles, rozhodne si nemôžete nechať ujsť možnosť pozrieť si na plátne tento dokument. Réžie sa chopil Ron Howard, ktorý je známy hlavne adaptáciami kníh Dana Browna. Stominútový dokument predostiera divákovi život kapely od ich prvých vystúpení v The Cavern Clube v Liverpoole až po ich posledný koncert v Candlestick Parku v San Franciscu. Na vytvorení dokumentu sa podieľali Paul Mc Cartney, Ringo Starr, Yoko Ono Lennon a Olivia Harris. 4K rozlíšenie prinesie na plátna okrem mnohých rozhovorov aj doteraz nezverejnené zábery, takže sa od 15. septembra rozhodne máme na čo tešiť.

V mene krvi

Mel Gibson sa 15. septembra objaví v kinách ako bývalý člen motorkárskeho gangu a v súčasnosti majiteľ tetovacieho salóna John Link. V snahe zabudnúť na minulosť sa utápa v drogách a alkohole, s čím mu celkom úspešne pomáha jeho kamarát Kirby. Problémy sa vyskytnú, keď sa Johnova dcéra zapletie s drogovými dealermi a zapojí sa do krádeží špinavých peňazí. V zúfalstve zavolá na pomoc svojho otca, ktorý sa aj napriek hrozbe väzenia rozhodne dcére pomôcť.

Warriors Gate

Fantasy film, ktorý vznikol spoluprácou čínskych a francúzskych filmárov, dorazí do kín 15. septembra. Teenager sa pomocou kúzel transportuje do Číny, v ktorej to preňho nebude ľahké. Aby prežil, musí sa naučiť pretvoriť svoje skúsenosti z počítačových hier, aby sa z neho stal kung-fu zápasník.

Bociany

Ani v septembri nebudú chýbať v slovenských kinách rozprávky (Foto: filmpro.sk)
Ani v septembri nebudú chýbať v slovenských kinách rozprávky (Foto: filmpro.sk)

Kedysi dávno bociany nosili deti, teraz nosia balíčky po celom svete. Najlepší dodávateľ, bocian Junior, má byť za svoj výkon čoskoro povýšený. Niekto však omylom aktivuje stroj na výrobu detí, z ktorého vyjde dievčatko Tulip. Junior musí dieťa čo najskôr dostať z Bocianej hory a nájsť mu miesto v nejakej rodine skôr, ako sa o aktivácii stroja na výrobu detí dozvie jeho šéf. Cesta, ktorá ich čaká, prinesie aj Juniorovi aj Tulip mnoho nového, bocianom však môže priniesť naspäť ich starú prácu. Možno to tak bude, možno nie. To zistíme 22. septembra.

Prázdniny v Provence

Do septembrového programu prispeje opäť česká produkcia. Traja mladí hudobníci úspešne utečú svojej manažérke do Francúzka a teta jedného z nich ich počas dovolenky prichýli. Každý z nich je iný a ich vzájomná odlišnosť rozbehne mnoho šialených situácií, čoho budeme svedkami 22. septembra.

Sedem statočných

Legendárny western sa dočkal nového kabátu, ktorý mu navliekol režisér Antoine Fuqua. Mesto Rose Creek ohrozuje chamtivý lupič Bogue aj so svojou skupinou banditov. Zúfalí obyvatelia si s nimi nevedia dať rady a požiadajú o pomoc siedmich mužov, ktorí sa, rovnako ako Bogue, nedajú obmedzovať žiadnymi zákonmi. Napínavý konflikt na divokom západe sa vyhrotí 22. septembra.

Café Society

Bobby je znechutený zo života v Bronxe, kde trpí popri večne sa hádajúcich rodičoch a agresívnom bratovi. Odíde do Hollywoodu pracovať ako asistent pri svojom strýkovi, ktorý je agentom filmových hviezd. Tam sa zamiluje do strýkovej asistentky Vonnie, ktorá však ani po rozchode so svojím priateľom neopätuje Bobbymu city. Zlomený Bobby sa vracia do New Yorku, kde si otvorí nočný klub a aj napriek trvajúcej láske k Vonnie si vezme Veroniku. Biznisu sa darí, je po svadbe, Veronika je tehotná. Život vyzerá byť dokonalý, až dokiaľ sa v klube neobjaví Vonnie. Ako naruší Bobbymu harmonický život, uvidíme 22. septembra.

Domov pre neobyčajné deti slečny Pregrinovej

V širokej septembrovej ponuke výrazne figuruje novinka od Tima Burtona. Jake nasleduje tajomné stopy, ktoré po sebe zanechal jeho dedko, a vydáva sa objavovať a preskúmavať nové svety, v ktorých nájde zázračné miesto. Je ním sirotinec, v ktorom žijú neobyčajné deti slečny Peregrinovej. Jake sa s týmito ľuďmi postupne zoznamuje a odhaľuje ich schopnosti a taktiež mnohé tajomstvá. 29. septembra uvidíme, čo všetko Jake odhalí.

V lúčoch slnka

Ruský dokumentarista ponúkne náhľad do severokórejskej rodiny (Foto: goldposter.com)
Ruský dokumentarista ponúkne náhľad do severokórejskej rodiny (Foto: goldposter.com)

Jeden z najpozoruhodnejších dokumentov sa dostane do slovenských kín 29. septembra. Ruský dokumentarista Vitalij Mansky dostal povolenie natáčať v Severnej Kórei, ako sa dievčina Zin-Mi pripravuje na oslavy výročia najvyššieho vodcu Kim Čong-Ila. Mansky však nakrúca pod prísnou kontrolou vlády, a tak má jasne dané, čo smie a čo nesmie zaznamenať. Napriek prísnym zákazom a hrozbe trestu smrti nechá Mansky kameru zapnutú aj vtedy, keď nemá, a vďaka tomu uzrú svetlo sveta autentické zábery o pravom živote v Severnej Kórei

Deepwater Horizont: More v plameňoch

V Mexickom zálive došlo 20. apríla 2010 k jednej z najväčších katastrof na svete, ktoré boli spôsobené človekom. Takmer dvojhodinový thriller rozpráva príbeh 126 členov posádky, ktorí toho dňa prešli peklom a spoločnými silami sa navzájom vymanili zo smrtiacich plameňov a dostali sa späť na breh a k svojim rodinám. 29. septembra sa ich príbeh dostane do slovenských kín.

Girl Power

Český dokument ponúka náhľad do života žien, ktoré zasvätili svoje životy graffiti. 29. septembra uvidíme, ako v tejto subkultúre, v ktorej dominujú muži, prežívajú ženy. Okrem pohľadu na pražskú writerku Sany dostaneme možnosť nahliadnuť do životov ďalších 15 writeriek z celého sveta. Dokument, ktorý je sumárom práce Sany za posledných sedem rokov, ukazuje, že na túto subkultúru netreba hľadieť len ako na vandalizmus, ale že je to pre mnohých aj životná cesta.

Nemyslime na školu a na prácu, keď máme voľný čas 😉 . Program v CINEMAX-e PREŠOV je viac než pestrý a rozhodne sa pri návšteve kina v septembri nebudeme nudiť.

Avatar

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *