Kultúra

Po zápočte za kultúrou

(Foto: Michal Ivan)

Tento týždeň je pre študentov utrpením. Seminárne práce, zadania, zápočtové písomky. Jednoducho pohroma. Stres či strach z neúspechu. Treba si však vydýchnuť, preto vám opäť prinášame prehľad kultúrnych akcií na nasledujúci týždeň. Organizátori si opäť pripravili sériu zaujímavých prednášok, cyklus besied o biblických príbehoch, vernisáž i premietanie filmov. Program je skromnejší, no o to zaujímavejší. Samozrejme, ešte stále môžete v centre mesta využiť vianočné trhy prevoňané vôňou klinčekov, vína a iných dobrôt.

Na pôde univerzity

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity pozýva na výstavu obrazov. Autorom týchto malieb je Ukrajinec Prokip Kolisnyk. Príďte si bližšie pozrieť jeho výnimočné diela. Výstava trvá až do 9. 2. 2018. 

PONDELOK (11. 12. 2017)

Centrum nezávislej kultúry Wave od 17.30 prináša podujatie Štart UPs 2017 Prešov. Ide o projekt motivujúcej talkshow s podnikateľmi o ich ceste za úspechom, ktorá vás nakopne.

Ako si založiť úspešnú firmu? Dozviete sa na podujatí Štartups (Foto: FB
Ako si založiť úspešnú firmu? Dozviete sa na podujatí Štart UPs (Foto: FB Wave)

Na podujatí sa okrem zaujímavých a často úsmevných príbehov podnikateľov dozviete množstvo cenných informácií o štátnej podpore podnikania, možnostiach získania financií potrebných na rozbehnutie vlastného biznisu a pripravovaných projektoch, ktoré vás môžu posunúť na vašej ceste za úspechom. Oplatí sa prísť si vypočuť skúseností tých, ktorí začínali sami bez toho, aby im niekto poradil. Vstupné sú 3 €.

Pondelkový večer v Christianii bude patriť vede. Nie hocijakej, ale tej špičkovej, vo výskumnom stredisku CERN v Ženeve. Malý veľký tresk v laboratórnych podmienkach experimentu ALICE na LHC v Ženeve. Svoju prácu pre najvýznamnejšie vedecké pracovisko na svete od 19.30 predstaví Peter Kaliňák. Vstupné sú 2 €.

UTOROK (12. 12. 2017)

Christiania si pre svojich hostí v utorok večer od 19.00 pripravila zaujímavú besedu na tému Liečivá. Aká je cesta od ich výroby až ku pacientovi? Ako pôsobia liečivá na náš organizmus? Kedy sa z liekov stáva droga a prečo je to nebezpečné? Odpovede na tieto, ale aj iné otázky zodpovedá študent chémie Lukáš Trizna. Vstupné sú 2 €.

V utorkový večer od 17.30 pozýva Wave na debatu pri kávičke a koláčiku, samozrejme, na ich účet. 🙂 Témou večera bude diskusia o budúcnosti Európy a o mieste Ukrajiny v nej. Má Ukrajina reálnu šancu stať sa ďalším členom Európskej únie? Mali by sme ju v tom podporovať alebo naopak? Mohlo by členstvo Ukrajiny v únii pomôcť aj východnému Slovensku? Diskutovať budú Karel Hirman, poradca ukrajinskej vlády, Michal Cimer, pôsobiaci na Inštitúte politológie Prešovskej univerzity a analytik Vladimír Bilčík. Vstup je voľný.

Večer od 19.30 bude pokračovať premietaním dokumentárneho filmu Pavla Barabáša pod názvom Vábenie výšok. Táto snímka mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

Pavol Barabáš - Vábenie výšok (Foto: FB Wave)
Pavol Barabáš – Vábenie výšok (Foto: FB Wave)

Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“ Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Vstupné sú 3 €.

Kaviareň Viola si pripravila v čase adventu sériu podujatí pod názvom Blahoslavenstvá alebo tiež reč na hore. Tieto blahoslavenstvá nájdeme v Matúšovom a Lukášovom evanjeliu. Každé z nich zachytáva situáciu, ktorú by človek podľa bežných meradiel za šťastnú nepovažoval. Napriek tomu Ježiš prehlasuje týchto ľudí za šťastných. Akoby nás cez paradox nútil hľadať pravý význam povedaného nie na povrchu, ale oveľa hlbšie. Sériou zamyslení nad blahoslavenstvami bude sprevádzať kňaz Rastislav Dvorový. Vstupné sú 2 €. Akcia sa začína vždy o 18.00, je rozvrhnutá na tri dni, od pondelka až do stredy.

STREDA (13. 12. 2017)

Od 19.00 si mesto Prešov v spolupráci s Waveom pripravilo exkluzívnu výstavu obrazov ruského autora kresleného humoru Viktora Bogorada. Je majstrom výtvarného spracovania snovej iracionality. V prípade jeho diel platí: „Radšej raz vidieť, ako stokrát o tom čítať.“

Vernisáž humorných malieb vo Wave centre (Foto: FB Wave)
Vernisáž humorných malieb vo Wave (Foto: FB Wave)

ŠTVRTOK (14. 12. 2017)

Pozvánka na krst albumu (Foto: FB Viola)
Pozvánka na krst albumu (Foto: FB Viola)

Hudobník, skladateľ, multiinštrumentalista či jednoducho milovník zvuku Michal Smetanka bol už viackrát hosťom v kaviarni Viola. Tentokrát si vybral priestor kaviarne pre krst nového hudobno-literárneho dvojalbumu Ratoliestky. Príbeh o zbojníkovi Putufarovi. Album spolu s Michalom Smetankom budú predstavovať aj jeho hostia. Vstup je voľný.

PIATOK (15. 12. 2017)

Duchovný čas adventného týždňa v kaviarni Viola vyplní koncert vokálneho súboru Gregoriana z Košíc so začiatkom o 18.00. Program koncertu bude zostavený z adventných a vianočných spevov od gregoriánskeho chorálu až po zborové kompozície žijúcich autorov.

Vokálny súbor Gregoriana vznikol v roku 2004. Pravidelne každú nedeľu účinkuje pri latinských sv. omšiach v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Raz mesačne organizuje podujatie s názvom Completorium Cassoviense, ktoré okrem starobylej liturgie ponúka koncertnú polhodinku zameranú na aktuálne obdobie. Repertoár súboru tvoria okrem gregoriánskeho chorálu najmä renesančná a stredoveká polyfónia, ale aj súčasná chrámová zborová tvorba, pričom aktívne spolupracuje so skladateľmi doma i v zahraničí. Vstupné sú 4 €.

SOBOTA (16. 12. 2017)

Kaviareň Viola pozýva od 16.00 na ďalšie sobotňajšie popoludnie pre rodičov s deťmi.

Herci účinkujúci v rozprávke Soľ nad zlato (Foto: FB Viola)
Herci účinkujúci v rozprávke Soľ nad zlato (Foto: FB Viola)

Povestná veta z Dobšinského rozprávky „… nevracaj sa, kým soľ nad zlato nebude!“ inšpirovala divadlo Cililing k vytvoreniu vlastnej podoby tohto klasického príbehu. Princezná Maruška nás presvedčí o tom, že soľ je skutočne vzácnejšia než zlato. Vďaka múdrym radám tajomnej starenky sa jej podarí aj kráľovského otca priviesť k tejto slanej pravde.
Rozprávka je plná známych melódií zo svetových divadelných pódií. Stretnete v nej tajomnú starenku, milánskeho kuchára Bernarda a, samozrejme, pána kráľa s jeho troma dcérami Vandou, Borkou a Maruškou. Vstupné sú 3 €.

Nasledujúci týždeň nás čakajú prednášky, besedy i kino. Vybrali sme pre vás to najzaujímavejšie, čo ponúkla kultúra. Kam pôjdete relaxovať, nám môžete napísať v komentároch na našej facebookovej stránke. 🙂 Môžete tam prihodiť aj dobrú radu, ako si poradiť so stresom. Mnohí vám za ňu budú určite vďační.

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *