Spravodajstvo

Žiaci gymnázia si vyskúšali tvorivý proces redaktorov

Źiaci gymnázia v (red)akcii (Foto: Milena Poliakovska)

Redakcia časopisu Unipo Press a rovnako tak redakcie ďalších médií pôsobiacich na Prešovskej univerzite hostili dňa 24. apríla tridsať žiakov Gymnázia Štefana Moysesa z Moldavy nad Bodvou, ktorí sa prišli pozrieť na to, ako to v redakcii študentských médií funguje.

Napriek diaľke ich ochota dozvedieť sa a vyskúšať si niečo nové priviedla do Prešova, kde počas celého dňa testovali, ako by zvládali prácu mediálneho pracovníka. Po rozdelení do skupiniek sa postupne vystriedali v jednotlivých študentských médiách – v časopise, rádiu a v televízii.

V redakcii Unipo Pressu žiakov uvítal šéfredaktor, v krátkosti im predstavil profil magazínu, jeho fungovanie a úspechy, na čo vzapätí žiakov čakali 3 aktivity. Rozdelení do ešte menších pracovných tímov zbierali námety na články na chodbách univerzity, takisto si vyskúšali vytvoriť anketu a nakoniec ich čakala úloha vymyslieť vhodný názov článku pre 6 vybraných (už publikovaných) článkov Unipo Pressu.

Boli sme zvedaví či sa tešíte na unipofest (Foto: Milena Poliakovská)
Boli sme zvedaví, či sa tešíte na Unipofest (Foto: Milena Poliakovska)

Väčšina žiakov už mala o fungovaní médií isté poznatky, pretože ich gymnázium zabezpečuje výučbu predmetu mediálna výchova. Aj napriek istým skúsenostiam aktivity priniesli prekvapivé momenty a niektorí sa, zvlášť pri hľadaní respondentov pre anketu či pri vymýšľaní vhodného názvu článku, zapotili. Zdanlivo najjednoduchšia vec, akou je voľba názvu článku, zabrala dosť veľa času.

Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá,“ potvrdila Sofia. „Vybrať dobrý názov pre článok je niekedy to najťažšie.“

Ide sa hľadať námet na úspešný článok (Foto: Milena Poliakovská)
Ide sa hľadať námet na úspešný článok (Foto: Milena Poliakovska)

Veríme, že sa žiakom u nás páčilo, a môžeme len dúfať, že sme im nasadili chrobáka do hlavy a že teda budú seriózne uvažovať o štúdiu na Prešovskej univerzite, napríklad v mediálnom odbore.

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.