Kultúra

Zvonením sa nič nekončí, práve naopak!

(Foto: Michal Ivan)

Dnešný pondelok pre našich čitateľov prinášame celotýždňový prehľad akcií, a to nielen na pôde univerzity, ale aj v meste či priľahlom okolí. Čakajú na vás kultúrne akcie, zábava, vzdelávacie prednášky i aktívny oddych. Dúfame, že si každý príde na svoje a využije aspoň ten kúsok voľna, ktorý sa mu po ustálení rozvrhov a iných povinností naskytol.

PODUJATIA organizované pracoviskami Prešovskej univerzity v týždni od 25. 9. do 2. 10. 2017

26. 9. a 27. 9. 2017 – Inštitút histórie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity pozýva na prednášky v rámci učiteľských mobilít programu ERASMUS+. Prednášať budú Edyta Czop (téma: Poliaci v Európskej úniia Elżbieta Rączy (téma: Slovenskí Židia v koncentračných a vyhladzovacích táboroch v okupovanom Poľsku) z Inštitútu histórie Rzeszowskej univerzity (Poľsko).

Katedra ukrajinistiky Inštitútu ukrajinistiky a stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity 27. 9. 2017 organizuje vedeckú konferenciu s medzinárodnou účasťou na tému Ukrajinský jazyk a kultúra v umeleckom a odbornom preklade v stredoeurópskom priestore. Konferencia sa bude konať v budove Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity (Ul. 17. novembra 1) na 5. poschodí v miestnosti č. 508 so začiatkom o 9.15 hod. Garantkami podujatia sú Jarmila Kredátusová a Adriana Amir.

Mimoškolská dávka kultúry, zábavy i aktívneho oddychu

V predstihu je dobré informovať, že University dance center v Prešove od 2. 10. 2017 otvára tanečné kurzy i pohybové kurzy jogy, zumby a pilatesu. Prikladáme aj detailný rozvrh. Kurzy majú 10 lekcií.

Detailný rozpis tanečných kurzov a pohybových cvičení. Zdroj: unidc.sk
Detailný rozpis tanečných kurzov a pohybových cvičení. Zdroj: unidc.sk

Aktivita v réžii mesta Prešov

Mesto Prešov v dňoch od 25. 9. do 29. 9. 2017 v priestoroch PKO Čierny orol organizuje výstavu s názvom Dopravné riešenia v Prešove (križovatky, cesty, cyklochodníky – čo je pripravené, čo sa buduje a aký je zámer). Výstava je určená všetkým, ktorých zaujímajú problémy dopravy v našom meste. Vstup je voľný.

Výstavba dopravných tepien - súčasť výstavy v PKO. Foto: FB Dopravná návrhy PO.
Výstavba dopravných tepien – súčasť výstavy v PKO. Foto: FB Dopravná návrhy PO.

Prehľad kultúrno-zábavných aktivít

PONDELOK

25. 9. 2017 od 18.30LIBRESSO books & coffe v centre Prešova sa bude konať prednáška o reklame. Klub marketérov sa teší na vašu účasť.

V pondelok 25. 9. 2017 sa v prešovskej Ponorke pre prvákov chystá OLDIES prvákovicaVstup je voľný, navyše sa súťaží o najštýlovejší tanečný outfit.

Plagát prvákovice v Ponorke. Foto: FB Ponorka Music Pub Prešov.
Plagát prvákovice v Ponorke. Foto: FB Ponorka Music Pub Prešov.

UTOROK

V utorok 26. 9. 2017 od 20.00 hod. sa v Encore the Club už tradične uskutoční Talkshow Prešov. Ide o tradičný formát talkshow – jeden moderátor, traja hostia a kapela. Hosťami pondelkovej talkshow bude Peter Bič (hudobník), Marka Staviarska (filmová producentka) a DJ EKG (house-tech progressive). Vstupenky možno zakúpiť v sieti Ticketportal.

Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE. Foto: FB Talkshow Prešov.
Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE. Foto: FB Talkshow Prešov.

STREDA

Pre biológov, no aj všetkých ostatných, sa v Libresse 27. 9. 2017 od 18.30 uskutoční podujatie pod názvom Science Café _ 15Fascinujúci svet parazitov. Prednášať bude Viktória Majláthová zo Slovenskej akadémie vied.

Pozvánka na akciu v LIbresse. Zdroj: FB Libresso book & coffee.
Pozvánka na akciu v Libresse. Zdroj: FB Libresso book & coffee.

O kúsok ďalej sa tiež v stredu 27. 9. 217 od 20.00 hod. uskutoční akcia JAN SESSION VOL. XII. v Christianii, obľúbené stretnutie nielen prešovských hudobníkov okolo kapely N3O Akustika a ich hudobných hostí. Nepremeškaj výnimočnú možnosť „zabaviť si“ aj sa zabaviť.

V klube WAVE sa v stredu 27. 9. od 19.30 po letnej prestávke v spolupráci s FF PU predstaví multižánrový projekt s názvom FFave, vol. 9. Septembrový projekt sa ponesie v divadelnom duchu.

ŠTVRTOK

Štvrtkový večer 28. 9. 2017 od 19.30 v Christianii bude patriť mladým, menej známym a začínajúcim autorom a ich akcii OPEN MIC #7.

Dávku vedomostí i zábavy vo WAVE prinesie kvíz so štandardnými 51 otázkami, ktoré sa lepšie riešia v skupine, preto nezabudni so sebou zobrať aj svojich priateľov a zapojte sa. Akcia sa začína o 20.00 hod.

PIATOK

Pracovný týždeň (29. 9. 2017) kultúrne vyvrcholí koncertom IVANY MER vo WAVE so začiatkom o 21.00. Ivana je kozmopolitným typom človeka a podobne prekračuje žánrové hranice aj v hudbe, kde si vytvára vlastný svet, ba dokonca i vlastný jazyk. Jej tvorba je spojením ambientnej elektroniky, atmosferickej krajiny, vokálnej harmónie a akustických nástrojov. Na koncerte sa predstavia v zostave: Ivana Mer (spev a klávesy), Nina Marinová (husle) a Christian Estrella (elektronika).

V piatok 29. 9. 2017 bude klub Ponorka oslavovať desiate narodeniny. Party budú sprevádzať až piati DJ-i – DJ JOHNY, Pette Laure, DJ LUBOSH, DJ JACOOBSEN & SAIDORSEN, skvelá narodeninová torta + šampanské grátis a k tomu zábava, na ktorú len tak nezabudneš.

SOBOTA

Sobota 30. 9. 2017 od 19.00 bude patriť tvrdej gothic-metalovej kapele GLOOM, ktorá predstaví svoj nový album CATHARSIS. Hosťami budú skupiny Eufory (heavy power metal) a Thunderbell (heavy speed metal). Koncert sa odohrá vo WAVE.

Vyvrcholením mesiaca september i celého týždňa bude koncert Kaliho a Petra Pana v sobotu 30. 9. 2017 od 22.00 až do skorého nedeľného rána. Okrem koncertu si príď užiť aj celovečernú párty, ktorú bude mať na starosti DJ East Luke!

Sobotnému večeru odpália dekel Kali & Peter Pann. Foto: bandzone.cz
Sobotnému večeru odpália dekel Kali & Peter Pann.
Foto: bandzone.cz

Vstup:
Predpredaj:     (Ticketportal)                      Na mieste:
Classic Ticket: 5 €                                          Classic Ticket: 8 €
VIP Ticket: 10 €                                             VIP Ticket: 12 €

Tak čo, našiel/našla si si už svoj program na večer? Pochváľ sa nám, ale aj ostatným, kam sa pôjdeš baviť.

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *