Spravodajstvo

32. ročník kolokvia mladých jazykovedcov

Prešov 30. novembra – Na našej univerzite sa v dňoch 30. novembra a 1. decembra konala jazyková vedecká konferencia. 32. ročník kolokvia mladých jazykovedcov organizoval Inštitút slovakistiky a mediálnych štúdií FF PU. Okrem zamestnancov a študentov filozofickej fakulty, boli prítomní aj zahraniční hostia z Poľska, Ukrajiny, Veľkej Británie a Číny.

(Foto: František Franko)

Kolokvium mladých jazykovedcov je vedecká konferencia pre nádejných jazykovedcov (do 35 rokov, bez titulu doc.). Prvé stretnutie sa konalo v roku 1991. Cieľom týchto zhromaždení je, aby mladí jazykovedci mohli prezentovať svoje výskumné aktivity a zároveň získať nové kontakty či vymieňať si svoje skúsenosti a poznatky.

Pôvodne sa kolokvia konali v menších priestoroch, ako sú napríklad chaty, no postupne naberali na „sile“ a zvyšoval sa záujem o účasť.

Základná organizácia takéhoto podujatia musí byť veľmi dôsledná. Väčšinou je stanovený termín na konci novembra, dôležité je informovať členov Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV, pracovísk univerzít a vysokých škôl doma, ale aj v zahraničí o termíne a mieste konania kolokvia mladých jazykovedcov najneskôr do mája príslušného roka.

Na najbližších sedem rokov Valné zhromaždenie Slovenskej jazykovej spoločnosti schválilo kalendár budúcich miest konania Kolokvia mladých jazykovedcov. Budúci rok sa podujatie bude konať v Banskej Bystrici, v Prešove bude najbližšie v roku 2029.

Na úvod stretnutia si zobrala slovo profesorka Martina Ivanová s témou „Osvojovanie si slovosledu v slovenčine ako cudzom jazyku“. Prednáška bola o identifikácií chýb, metodologickom výskume či skúmaní slovosledu a interpretácii v slovenčine. Jeden z prekvapivých záverov tejto prezentácie bolo, že chyby medzi rodeným hovoriacim a cudzincom sú si pomerne podobné. Rozdielna je hlavne úroveň slovnej zásoby.

Tohtoročné kolokvium obsahovalo dokopy 31 príspevkov od 36 vystupujúcich.

Viac o tejto akcii sa môžete dočítať na https://www.juls.savba.sk/sjs_kmj.html.

Norbert Mato