Spravodajstvo

Platba kartou vo vozidlách MHD v Prešove bude čoskoro realitou

(Zdroj: presov.korzar.sme.sk)

Dopravný podnik mesta Prešov plánuje zaviesť možnosť platby kartou vo svojich vozidlách mestskej hromadnej dopravy v prvej polovici tohto roku.

Hovorca DPMP Vladimír Tomek informoval, že zavedenie platby bankomatovou kartou priamo vo vozidlách MHD je dlhodobou požiadavkou cestujúcich. Dopravca sa snaží modernizovať odbavovací systém vozidiel od roku 2021, keď podal žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu na projekt modernizácie odbavovacieho, informačného a dispečerského systému DPMP.

Dopravný podnik už v minulosti žiadal o výmenu všetkých označovačov cestovných lístkov v 86 vozidlách, ale žiadosť nebola schválená pre nedostatok finančných prostriedkov v danom čase. V súčasnosti je však 15 autobusov a päť elektrobusov vybavených novými označovačmi pripravenými na platbu kartou. Ďalších 10 nových parciálnych trolejbusov bude tiež vybavených týmito označovačmi.

DPMP vybral dodávateľa označovačov prostredníctvom súťaže a uzavrel s ním nájomnú zmluvu na 24 mesiacov s mesačným nájomným vo výške 7 800 eur za 130 kusov označovačov. Dodávateľ má štyri mesiace na to, aby dodal a uviedol označovače do prevádzky.

Modernizácia sa bude realizovať postupne. V nasledujúcich mesiacoch začne výmena označovačov do vozidiel MHD. Do štandardného 12-metrového vozidla sa osadí jeden nový označovač, do kĺbových 18-metrových vozidiel budú namontované dva označovače. V prípade, že všetko pôjde podľa plánu, platiť kartou vo vozidlách MHD v Prešove by sa malo od mája roku 2024.

Autor: Daniel Tadeáš Pavlík

Mediálne štúdiá