Kultúra Literatúra

Acimanove Variácie záhad prinášajú pohľady na lásku vo všetkých jej podobách

Príbeh o rôznych podobách lásky (Foto: Ivana Šaffová)

Všetko v našom živote sa točí okolo lásky. Alebo sa láska točí okolo všetkého v našom živote? To je jedna veľká záhada. Aj my sami ňou sme. Nevieme, čo chceme. Naháňame to, čo nemôžeme mať. A naopak, zabúdame na to, čo máme. Všetko sú to iba variácie s jedným spoločným menovateľom, ktorý mení celý náš svet i nás ako ľudí.

Paulo, náš hlavný hrdina, vyrastá v malom talianskom mestečku. Jeho život je samý stereotyp. Až kým jedného dňa nestretne svoju prvú veľkú lásku – remeselníka Giovanniho. Aj napriek tomu, že mu ľúbostné vzplanutie neopätuje, Paula to ovplyvní na dlhé roky. Táto strata či sklamanie mu však pomohli začať spoznávať doteraz nepoznané.

„Milujeme len raz v živote, niekedy priskoro, niekedy prineskoro. Ostatné lásky akoby sa nerátali.“

Príbeh je rozdelený do piatich kapitol, pričom každá je iná a ponúka svoj pohľad na rôzne variácie lásky.  Paulo sa v nich zamiluje do muža, ktorého stretne na tenisovom kurte. Pohltí ho vášeň k istej Newyorčanke. A zaplaví túžba po spolužiačke z vysokej školy.  Počas tejto dlhej cesty naďalej odhaľuje tajomstvá romantickej lásky. Pochopí, že každé zlomené srdce sa dá prežiť.

„Vytvárame si predstavy o tom, ako sa naše životy uberajú, a ani si neuvedomujeme, že tie predstavy vytvárame, práve v tom je ich pôvab, sú kotvou a my nemáme potuchy o tom, že vytvárame zdanie, akoby sa nič nemalo meniť.“

Životu a túžbe milovať sa nedá vzdorovať

Variácie záhad vám jednoducho vidia až do duše. Hlboké myšlienky sa vás dotknú, pohltia a vyvolajú emócie. Práve to sa mi na tejto knihe páčilo. Štýl autorovho písania a jeho schopnosť zhrnúť to podstatné do dvoch, troch viet. Napriek tomu ste aj tak vedeli, čo sa deje a čo prežíva hlavný hrdina. Nechýbajú ani prekvapivé momenty, ktoré celému príbehu dodávajú pridanú hodnotu.

„Jej maily pôsobili ako listy, ale boli to v skutočnosti textové správy, ktorým dochádza dych.“

Román ako taký popisuje zoznam lások muža, ktorý jej stále nerozumie. Ani nemôže. Vlastne, nikto z nás, pretože sa vymyká všetkému. Možno naozaj nevieme, čo chceme. Zostaneme tak navždy záhadou pre seba, ale aj pre ostatných?

„Potrebuješ menej skepticizmu a viac odvahy. Odvaha pochádza z toho, čo chceme, čo získame, skepticizmus z ceny, ktorú zaplatíme, preto zlyhávame.“

André Aciman je egyptsko-americký spisovateľ a esejista. Vyučuje literárnu komparistiku na City University v New Yorku. Medzi jeho najúspešnejšie bestsellery patria Daj mi tvoje meno (2007) a jeho voľné pokračovanie Nájdi si ma (2019). Podľa románu Daj mi tvoje meno bol natočený rovnomenný film, ktorý dostal hneď niekoľko významných ocenení vrátane Oscara za najlepšie upravený scenár.

Recenzia vyšla v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Prešov.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.