Kultúra Spravodajstvo

Aj poézia môže byť freestyle

Slam poetry vo Wave (Foto: Henrieta Hlinková)

Vo Wave sa v rámci Alternatívneho kvocientu čítala freestyle poézia. V stredu 22. novembra organizátori privítali básnikov zo Slovenska a Česka, ktorí návštevníkom predviedli Slam Poetry

Centrum nezávislej kultúry v Prešove hostilo už po tretíkrát predstavenie Slam Poetry, čo je súťažný performatívny žáner poézie, ktorý má tri pravidlá. Každý z vystupujúcich musí mať vlastný text, nesmie mať rekvizity ani kostým a tretím pravidlom je časové obmedzenie. Spoločne sa však dohodli, že posledný bod vynechajú.

Ján Binder ako prvý získal 10 bodov (Foto: Henrieta Hlinková)
Ján Binder ako prvý získal 10 bodov (Foto: Henrieta Hlinková)

Divákom svoje diela predstavilo päť slamerov a jeden dobrovoľník. Keďže každý získava inšpiráciu na iných miestach, aj ich diela boli odlišné, zaujímavé a osobité. O najlepšom texte malo možnosť rozhodnúť prítomné  publikum prostredníctvom pridelenia bodov.

Svoje umenie predviedli umelci  zo Slovenska a Českej republiky

Medzi básnikmi, ktorí čítali svoje diela, boli Ondřej Hrabal, Ján Binder, Michal Krakovský, Lucia TothováTomáš Straka.

Michal Strakovský svoj text zarepoval (Foto: Henrieta Hlinková)
Michal Strakovský svoj text zarepoval (Foto: Henrieta Hlinková)

Podujatie moderoval Tomáš Straka, jeden zo slovenských slamerov, ktorý vydal tri vlastné knihy. Okrem toho robí literárnu kritiku pre časopisy a venuje sa básnickému divadlu v Prahe. „K tomuto druhu poézie sme sa dostali s mojou priateľkou, ktorá je producentka. Na festivale Pohoda sa nachádzal Martinus Slam Poetry, vďaka čomu sme mali rozšírené možnosti. Mohli sme spoznať aj českých slamerov. Odvtedy sa tomu venujeme na Slovensku a aj v Česku.“ Sú aktívni rok a pol, v Česku to funguje už 13 rokov, a to v každom z väčších miest. „Veľmi sa mi to páči, básnici sa môžu ukázať a je to skvelé, keď vidia podporu od iných,“ dodal Straka. Zároveň odkazuje mladým, aby sa nevzdávali a neutekali z miest, v ktorých sa narodili.

Moderátor podujatia Tomáš Straka, ktorý taktiež tvorí slam poéziu (Foto: Henrieta Hlinková)
Moderátor podujatia Tomáš Straka, ktorý taktiež tvorí slam poéziu (Foto: Henrieta Hlinková)

Redakcia Unipo Pressu sa tohto podujatia zúčastnila po prvýkrát. Mladí umelci predviedli svoje umenie experimentovať so slovom, sršali nápadmi a kreativitou. Ich prejav bol spontánny a zároveň umelecký. Sú dôkazom toho, že poézia má stále svoje čaro a môže byť aj freestyle. Nešlo len o básne, ale aj o rôzne umelecké texty, ktoré umelci môžu aj zarepovať.

Ak chcete byť súčasťou freestyle poézie, každý mesiac sa vo Wave koná workshop, ktorý pripravuje Tomáš Straka. Viac info nájdete na ich facebookovej stránke.

Henrieta Hlinková

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *