Kultúra

ANKETA: Aký dojem zanechala Biela noc v študentoch z Prešova a Košíc?

Umelecký projekt – Gate (Foto: FB Biela Noc)

Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, od šiesteho do ôsmeho októbra, sa v Košiciach konal medzinárodný umelecký festival – Biela noc. Boli sme jeho súčasťou, vychutnali sme si krásy súčasného umenia a vyspovedali sme vysokoškolských študentov z Prešova a Košíc. Opýtali sme sa, aký dojem v nich festival zanechal a ktoré dielo ich najviac zaujalo.

„Celkový dojem z Bielej noci hodnotím pozitívne, no mňa osobne zatiaľ najviac zaujal interaktívny projekt Dopamine, ktorý má súvis s dopamínom v našom tele. Páčilo sa mi zaujímavé spracovanie diela, cítil som sa ako niekde v budúcnosti,“ prezradil nám Peter.

Umelecký projekt – Dopamine
(Foto: FB Biela Noc)

Lenka s kamarátkou sa zhodli, že Biela noc pre nich bola jednou z možností, ako stráviť príjemný večer s kamarátmi. „Nevynechali sme ani jeden ročník Bielej noci. Je to pre nás a ďalších kamarátov tradícia, kedy sa všetci stretneme a strávime večer trochu nevšednejšie. Videli sme iba projekty na Hlavnej ulici a v okolitých uličkách, ale páčilo sa nám takmer všetko.“

„Zaujalo ma dielo pri Kulturparku. Myslel som si, že je to svietiaci gigantický červ, ale potom som zistil, že je to uzol, ktorý má viac významov,“ krátko opísal svoj zážitok Marek.

Umelecký projekt – Uzol
(Foto: FB Biela Noc)

Dielo Ondreja Revického, bývalého študenta Prešovskej univerzity, zaujalo Kristínu. „Bol to veľmi zaujímavý nápad, prostredníctvom svietiacich tabúľ vyjadriť Prázdnotu. Mne by to asi nenapadlo,“ dodala s úsmevom.

„Pre nás s kamarátmi je to spestrenie zábavného večera umením. Najviac sme sa pobavili hľadaním Spirita, svietiaceho ružového ducha. Odfotili sme sa už s tromi a môžeme sa zapojiť aj do súťaže,“ ozrejmil nám Dávid.

Umelecký projekt – Spirit
(Foto: FB Biela Noc)

Zdá sa, že sa tohtoročná Biela noc vydarila. Prešovskí aj košickí vysokoškoláci si ju užili plnými dúškami rovnako ako aj my.

Autorka: Sofia Budkaiová

Mediálne štúdiá