Kultúra

Košice v zahalení súčasného umenia

O svoje víkendové plány mali obyvatelia a návštevníci Košíc v dňoch 6.10. – 8.10 postarané. V týchto dátumoch mesto hosťovalo prestížny medzinárodný projekt Biela noc, ktorý má svoje korene v metropole Francúzska. Za posledných vyše 20 rokov sa myšlienka Bielej noci rozšírila do mnohých veľkomiest po celom svete. V 2010 zavítala vtedy ešte ako „Nuit Blanche“ do Košíc a po mnohých úspešných rokoch sa v 2023 presunula aj do nášho hlavného mesta. Tento ročník v uliciach Košíc zanechal spomienky na dych berúce inštalácie, pri ktorých mohli návštevníci na chvíľu vstúpiť do sveta, ktorého jazykom je len číre umenie.

(Foto: Tibor Czitó)
(Foto: Studio Libertiny)

Tento rok sa v priebehu troch nocí uviedlo na pôde Východoslovenskej galérie, Technickej univerzity, mestského parku, synagógy a mnohých ďalších košických galérií a priestranstiev až 31 diel rôznych umeleckých žánrov. Návštevníci si mohli vychutnať vizuálne umenie, kam patril predovšetkým svetelný dizajn, no priestor si našlo aj digitálne umenie. Okrem iného sa odohrávali hudobné vystúpenia a v rozmanitom segmente mal zastúpenie aj film či literatúra.

Zo slovenskej umeleckej scény boli predstavené aj diela Tomáša Gabzdila Libertínyho, ktorého obrazy sa dostali do Parížskeho Louveru, ale aj do tých najvýznamnejších svetových galérií v New Yorku, Miláne a Tokiu. V súčasnosti sa radí medzi najúspešnejších košických umelcov. Jeho tvorba sa vyznačuje najmä spracovávaním netradičného materiálu pre umeleckú tvorbu, napríklad včelieho vosku. Napriek tomu ako umelec preferuje jednoduché dizajny. Jeho tvorba reflektuje fascináciu prírodou, ktorá autorove diela napĺňa emóciami.

Z audiovizuálnych inštalácií bola obzvlášť fascinujúca práca autorskej dvojice Christiána Franka a Mateja Šulgana v spolupráci so spoločnosťou OPTIO. Ich jedinečný výtvor s názvom Synestézia prepája zvuk, obraz a hologram. Zámerom diela je divákovi ponúknuť nový rozmer vnímania zvuku, ktorý priamo ovplyvňuje jeho vizuálnu stránku. Meniaci sa tvar a hĺbku hologramu dotvára LED obrazovka, vďaka ktorej sa možno ponoriť do hudobno-vizuálneho tranzu celým bytím.

(Foto: Tibor Czitó)

Trojica umelcov Jakub Kopec, František Demeter a Ján Čumlivski sa podpísali pod imerzívnu inštaláciu Space Is the Place. Tá vychádza z vlastností tzv. Kleinovej fľaše, ktorá z matematického hľadiska predstavuje objekt, ktorý nemá žiadny objem a nie je na ňom možné rozlíšiť, ktorý bod priestoru je vonkajší a ktorý vnútorný. Divák pri ňom stráca pojem o bežnom priestorovom vnímaní a na nachvíľu „sa stáva skutočnosťou“.

(Foto: Tibor Czitó)

Určite nemožno opomenúť ani interaktívnu projekciu Klausa Obermaiera s príznačným názvom Dopamine. Tá odkazuje na vyplavovanie dopamínových častíc ako efektu odmeňovania nášho mozgu. Príjemca diela musí vyvinúť pohyb o istej rýchlosti, aby dieťa na animácií tieto častice vyplavilo. Dielo zároveň odkazuje na autorove aktuálne skúmanie umiestňovania detsky pôsobiacich virtuálnych postáv do sociálnych, politických a humanistických kontextov, ktoré je v súčasnej dobe neprehliadnuteľné.

(Foto: Tibor Czitó)

Medzi ďalšie významné mená z umeleckého prostredia, ktoré prezentovali svoje diela na tomto festivale určite patria aj Ján Matýsek, Guillaume Marmin, Lousy Auber, či Kriss Sagan a mnoho ďalších, ktorých nájdete na oficiálnej stránke podujatia https://www.bielanoc.sk/. Súčasťou programu bolo aj hudobné vystúpenie speváka Saula či premietanie filmu Kambium 1492 od Denisa Kozerawskeho a Petra Kašpara. Prezentovali sa aj najlepšie animované filmy za rok 2023. O pestrosť umeleckých žánrov teda naozaj nebola núdza.

(Foto: Tibor Czitó)

Toto podujatie rozhodne patrí k tým, pre ktoré sa oplatí vyhradiť si voľný čas. Nakoľko je Biela noc vhodná pre všetky vekové kategórie, určite stojí za to vziať na ďalší ročník aj svoju rodinu. Cieľom projektu nie je len zviditeľniť netradičné formy umenia širokému publiku, ale aj edukovať publikum každého veku a sprístupniť umenie i tým najmladším.

Autorka: Katarína Kuzárová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *