Kultúra

Týždeň jedinečnej animovanej tvorby festivalu BAB 2022 v Prešove – deň štvrtý

Kreativite sa medze nekládli. (Foto: Aryna Knazieva)

PREŠOV 6. 10. 2022 – Máme za sebou štvrtý deň festivalu BAB, počas ktorého sa, rovnako ako včera, premietalo a najmä animovalo v Detskej knižnici Slniečko. Takmer sto detí a dvadsať študentov si vyskúšalo prácu animátorov a pozrelo si súťažné pásmo JUNIOR, ktoré obsahovalo filmy vyrobené deťmi do 15 rokov. Tie pochádzali z Číny, Španielska, Slovinska, Poľska, Uzbekistanu, Francúzska, Nemecka, Chorvátska a Českej republiky.

Počas diskusie si deti mohli posadať na lentilky alebo do kresiel. (Foto: Aryna Knazieva)

Po premietaní španielskeho filmu Jej misia si deti v krátkej diskusii zopakovali základné pravidlá súvisiace so správaním sa k našej planéte. Vo filme totiž cestovateľ v čase ukazuje dievčaťu budúcnosť Zeme, ktorá nevyzerá vôbec lákavo. Hlavná postava tak dostáva za úlohu zabrániť katastrofe. Téma záchrany planéty rezonuje vo svete už niekoľko rokov, je teda skvelé, že ani festival BAB sa jej nevyhol a prostredníctvom krátkeho filmu šíri osvetu medzi deťmi a už v mladom veku rozvíja ich environmentálne myslenie.

Deti si zahrali vo vlastných animovaných filmoch hlavné postavy. (Foto: Aryna Kniazeva)

Deti si v Slniečku vyskúšali tvorbu animovaného filmu na workshope pod vedením Michaely Kľučárovej z Bibiany. Pomocou plastelíny a rekvizít vyrobených z papiera vytvorili postavičky a iné objekty, ktoré boli použité na tvorbu animovaného filmu. Vznikli tak rôzne príšery, snehuliaky, slimáky, princezné, rytieri či rozprávkové postavy Mimi a Líza. Následne si deti vymysleli príbeh, ktorý pod odborným dohľadom lektorky animovali. Vzniklo niekoľko krátkych animovaných filmov s jednoduchým dejom. „Pre šesťročné deti je vhodné využiť plastelínu, pretože je to pre nich zaujímavejšie, môžu si to ohmatať a jednoduchšie sa tak pracuje,“ vysvetlila Michaela Kľučárová. Na animátorov sa do Slniečka prišli zahrať aj študenti mediálnych štúdií z FF PU.

Tvorbu animovaných filmov si vyskúšali aj študenti mediálnych štúdií. (Foto: Aryna Kniazeva)

Na tvorbu krátkych animovaných filmov bola počas tvorivých dielní použitá technika pixelácie. „Technika pixelácie spočíva v tom, že samotné dieťa je herec. Nepotrebujú k tomu žiadnu inú techniku. Mohli si vyrobiť rekvizity, mohli si vymyslieť príbeh, ktorý následne realizovali,“ povedala lektorka Michaela Kľúčárova, ktorá deti pri tvorbe usmerňovala, a ďalej dodala: „spôsoby animačnej techniky rozdeľujeme podľa veku. Menšie deti, okolo šiestich rokov, rady tvoria z plastelíny. Vo všeobecnosti je obľúbená papierová animácia. Deti si vytvoria bábku z papiera, s ktorou neskôr odohrajú príbeh. Ale ako sme mali možnosť vidieť aj dnes, spôsob pixelácie ich vie taktiež pohltiť.“ 

Redaktor Unipo Pressu Martin Bujňák (vľavo) a lektorka workshopov Michaela Kľučárová (vpravo). (Foto: Aryna Kniazeva)

V rámci posledného dňa sú na programe súťažné pásma XL1 a XL2 vhodné pre všetkých od 15 rokov. Premietanie sa bude odohrávať na rektoráte Prešovskej univerzity v miestnosti č. 203. Príďte si spoločne s nami užiť posledný deň jedinečného festivalu BAB!

 

 

Autori článku: Viktória Jadvišová a Martin Bujňák

Nicol Marcinková

Bývalá hráčka volejbalu, ktorému do dnešného dňa patrí jej srdce. Veľká milovníčka zvierat (hlavne psíkov a potkaníkov -áno aj potkan je domáce zvieratko). Večná nositeľka dobrej nálady, širokého úsmevu a vtípkov, ktorými baví široké spektrum ľudí. Bývalá študentka UCM, pretože UNIPO je viac ako vzdelanie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *