Iné

Anketa: Preferujú študenti prezenčnú alebo dištančnú formu štúdia?

(Foto: Henrieta Hlinková)

Vysokoškoláci majú za sebou prvé dni zimného semestra. Vzhľadom na aktuálnu situáciu fungujú jednotlivé vysoké školy na Slovensku individuálne, podľa vlastného uváženia. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pripraviť anketu, v ktorej sme oslovili aj zopár študentov Prešovskej univerzity v Prešove. Opýtali sme sa ich ako hodnotia začiatok semestra a či momentálne uprednostňujú prezenčnú alebo dištančnú formu vzdelávania.

Izabela, Filozofická fakulta:
Veľmi sa teším, že môžeme chodiť do školy prezenčne. Priznám sa, že mi však trochu nevyhovuje to, že musíme pravidelne chodiť na antigénový alebo PCR test. Žiaľ, nestojí to málo peňazí a aj napriek brigádam si myslím, že pre študentov je to finančne náročné. Zároveň mi to istým spôsobom berie aj ten pocit slobody vo vzdelávaní sa a chodení do školy. Dokonca pár dní pred nástupom do školy som si zlomila nohu, takže momentálne po školských chodbách chodím o barlách a je to pre mňa teraz trochu náročné, keď sa musím každý druhý deň chodiť testovať. Takže na jednej strane sa teším, že chodíme do školy prezenčne, ale na druhej strane ma práve to testovanie odrádza a v aktuálnej situácii by som privítala skôr dištančnú formu vzdelávania.

Martin, Fakulta manažmentu:
Nepochádzam priamo z Prešova, do školy cestujem každý deň viac ako hodinu. Preto sa mi dištančné vzdelávanie počas minulých semestrov osvedčilo a uľahčilo mi to moje štúdium. Ušetril som naozaj veľa času, ale aj peňazí, tým, že som nemusel nikam cestovať a vďaka moderným technológiám a internetu som sa mohol učiť z domu. Teraz to máme rozdelené, prednášky prebiehajú online formou, semináre prezenčne a myslím si, že to je taká zlatá stredná cesta.

Lucia, Filozofická fakulta:
Do školy som sa už veľmi tešila a celé leto som dúfala, že nám bude umožnené študovať prezenčne. Som rada, že sa to podarilo a aspoň nateraz môžeme fungovať v OTP režime. Som zaočkovaná, takže akékoľvek menšie či väčšie problémy spojené s testovaním ma obišli. Počas predošlého semestra, ktorý prebiehal dištančne, mi chýbali spolužiaci, ruch na školských chodbách aj osobný kontakt s vyučujúcimi. Dúfam, že na pôde univerzity budeme môcť byť ešte zopár týždňov aj fyzicky.

Marek, Pedagogická fakulta:
Ak sa nad tým zamyslím, tak mi je to asi aj jedno. Štúdium v pohodlí domova má, samozrejme, svoje výhody a je podľa mňa viac komfortné, keďže sa nemusíme nikam presúvať, ale vyhovuje mi aj prezenčná forma štúdia. Myslím si, že je celkom fajn byť opäť plnohodnotnou súčasťou univerzitných priestorov a počas voľných hodín si v pokoji dať kávu, tak ako za starých čias.

Martina, Filozofická fakulta:
Na začiatku semestra ma mierne vydesil ten dlhý rad, ktorý sa vytvoril pred vstupom do budovy. Keď som tam stála a predstavila som si, že toto budem musieť absolvovať každý deň, tak som si v duchu želala, aby sme sa radšej učili online. Keď som neskôr zistila, že kontroly budú len náhodné a nie povinné, tak som sa potešila. Žiaľ, všetci sme sa určitým spôsobom museli prispôsobiť aktuálnej situácii a aj kontroly OTP režimu beriem ako súčasť toho, že môžem momentálne študovať. Nie som zaočkovaná a preto sa chodím pravidelne testovať, tak možno by som privítala niekde v blízkosti školy mobilné odberové miesto, ktoré by bolo k dispozícii pre všetkých študentov univerzity.

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.