Spravodajstvo

Bezpečná online knižnic@ ukončila svoj prvý rok fungovania s Imrichom Gazdom

(Foto: Michaela Demková)

PREŠOV – Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove uzavrela prvý ročník projektu o bezpečnosti na internete a v médiách. Posledná prednáška cyklu bola v decembri minulého roka venovaná téme Konšpirácie, fake news a hoaxy o cirkvi a v cirkvi. Seniorom, ale aj študentom mediálnych štúdií PU o nej porozprával novinár, publicista, bývalý pedagóg a cirkevný analytik pôsobiaci v denníku Postoj Imrich Gazda.

Riaditeľka knižnice zdôraznila: „Konšpirácie, fake news a hoaxy boli doteraz neznámymi slovami, no aktuálne sa o nich hovorí stále viac. V súvislosti so súčasným vývojom situácie doma aj vo svete sme v krajskej knižnici vnímali potrebu presne pomenovať a vysvetliť, čo tieto termíny znamenajú, prečo je obsah, ktorý sa za nimi skrýva, nebezpečný, a ako predchádzať týmto nežiaducim vplyvom.“ Práve knižnice by mali byť odbornými a profesionálnymi pracoviskami, kde verejnosť dostane overené, pravdivé a vždy kvalitné informácie, čo rezonovalo aj v aktuálnej marcovej kampani Týždňa slovenských knižníc.

V auguste 2022 krajská knižnica spustila projekt s názvom Bezpečná online knižnic@ zameraný na vzdelávanie, budovanie a podporu čitateľskej komunity primárne medzi seniormi. „Cieľom nášho projektu bolo a je naučiť našich seniorov a čitateľov bezpečne využívať internet, nové médiá či online služby,“ vysvetlila riaditeľka knižnice Iveta Hurná. Hlavným cieľom série prednášok je pomôcť nielen seniorom, ale aj verejnosti v Prešove budovať a zdokonaľovať si vedomosti v oblasti informačných technológií. Viesť ich k tomu, aby vedeli sami vyhodnotiť, ktoré informácie sú seriózne a na čo si dávať v online priestore i médiách pozor. Ako lektori cyklu Bezpečná online knižnic@ sa postupne predstavili: Vladimír Šnídl, novinár z Denníka N, bývalý novinár Roland Kyška, regionálny novinár Michal Frank a publicista Imrich Gazda.

(Zdroj: kniznica-poh.sk)

Zatiaľ poslednej zo série prednášok Bezpečnej online knižnice sa zúčastnili aj študenti a pedagógovia z Katedry komunikačných a mediálnych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove (KKMŠ PU). Vypočuť si mohli prednášku bývalého vysokoškolského pedagóga z Katedry žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, ale aj novinára denníka Postoj, Imricha Gazdu. Ten počas besedy venoval osobitnú pozornosť konšpiráciám, ktoré sa šíria o cirkvi, ale rovnako aj tomu, keď sa šíriteľmi konšpirácií stanú samotní veriaci. Podujatie krátko zhodnotila aj Lenka Regrutová z KKMŠ PU: „Edukácia v oblasti bezpečnosti na internete je stále aktuálna a dotýka sa každej vekovej kategórie. Na tomto podujatí oceňujeme, že sme mali možnosť spoločne diskutovať o vybranej téme nielen so študentmi v rámci seminárov (najmä z mediálnej výchovy) na univerzite, ale aj s prítomnými seniormi, na ktorých sa často zabúda.“

Podľa slov riaditeľky Ivety Hurnej sa krajská knižnica plánuje uvedenej problematike venovať aj v budúcnosti. „Keďže vieme, že táto téma je vlastná aj Katedre komunikačných a mediálnych štúdií Prešovskej univerzity, verím, že nájdeme spôsob, ako v budúcnosti spolupracovať,“ dodáva riaditeľka.

Autorka: Michaela Demková

Martin Bujňák