Kultúra

Budúci týždeň sa budeme nielen zabávať, ale i pomáhať

(Foto: Michal Ivan)

Nasledujúci týždeň opäť prináša množstvo podujatí, na ktoré by bola škoda nezavítať. Ako sa stať úspešným podnikateľom, darovanie kostnej drene, beseda o komunitnom kompostovaní, vernisáž mytologického umenia, premietanie filmu, Talkshow Prešov i hudobné koncerty z rôzneho súdka. Všetko na jednom mieste a v pravý čas! Stačí si len vybrať.

Na univerzitnej pôde

Organizácia Dobrák od kosti pozýva študentov Prešovskej univerzity na prednášku celoslovenskej verejnoprospešnej kampane s rovnomenným názvom. Cieľom podujatia je získať nových darcov pre Národný register darcov kostnej drene na Slovensku. Aj takýmto spôsobom chce táto organizácia zvýšiť šance na prežitie ľuďom, ktorí potrebujú transplantáciu krvotvorných buniek.
Nik nie je bezchybný, nezáleží na tom, ako vyzeráš ani v čo veríš. Aj ty dostávaš možnosť zachrániť dieťa či dospelého od strašiaka ľudstva menom rakovina. Všetky dôležité informácie vám poskytnú pracovníci organizácie v stredu 28. februára od 9.45 v aule 103. Viac sa dozviete aj na dobrakodkosti.sk.

Staň sa aj ty súčasťou Registra darcov kostnej drene (Foto: FB Dobrák od kosti)
Staň sa aj ty súčasťou Registra darcov kostnej drene (Foto: FB Dobrák od kosti)

Podporiť vás príde aj ambasádor Dobráka od kosti, herec Juraj Bača, ktorý momentálne stvárňuje hlavného hrdinu Richarda Majera v slovenskom spracovaní pôvodne rakúskeho seriálu Komisár Rex.

Organizácia AZU (Aktivita zvyšuje úspech) a Filozofická fakulta Prešovskej univerzity pozývajú študentov i širokú verejnosť na prednášku Zmeň si svoj život – Príbeh úspešného podnikania, ktorá sa uskutoční v utorok 27. februára od 16.00 v miestnosti č. 162 (hlavná budova univerzity, nad knižnicou). Podnikateľ Stanislav Ditte prezradí, aká bola jeho cesta k úspechu v podnikaní. Vstup je voľný. POZOR! Po absolvovaní minimálne troch (z piatich) prednášok z tohto cyklu získajú účastníci certifikát, ktorý si môžu zapísať do životopisu a potenciálne tak zvýšiť svoje šance v uplatnení sa na pracovnom trhu.

Kam do mesta?

PONDELOK (26. 2. 2018)

Kaviareň Libresso pozýva na podujatie pod názvom Composting in da so začiatkom o 17.00. Témou besedy bude komunitné kompostovanie.

Kompostovanie, moderná záležitosť dneška (Foto: FB Libresso)
Kompostovanie, moderná záležitosť dneška (Foto: FB Libresso)

Čo je komunitné kompostovanie?
Ide o pomerne jednoduché a lacné riešenie problému s biologickým odpadom v domácnostiach, ktoré ho z akýchkoľvek dôvodov nemôžu kompostovať samostatne. Táto metóda je vhodná v lokalitách, kde doposiaľ obce nezaviedli systém triedeného zberu biologických odpadov. Môže ísť o obyvateľov z komplexnej bytovej výstavby, záhradkárov či obyvateľov rodinných domov.
Kam umiestniť kompostér? Aké sú výhody či nevýhody domácej výroby organického hnojiva? Aké metódy a prostriedky môžeme využiť? Na tieto a mnohé iné otázky vám odpovedia pracovníci neziskovej organizácie Eviana. Vstup je voľný.

Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE. (Foto: FB Talkshow Prešov)
Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE (Foto: FB Talkshow Prešov)

Talkšou Prešov sa uskutoční opäť v Encore, so začiatkom o 20.00. Hosťami budú Jozef Wittner, MMA fighter, Tomáš „Durky“ Durkáč – člen skupiny Heľenine oči – a operný spevák Štefan Hundža. Vstupné je 6 €.

UTOROK (27. 2. 2018)

V utorkový večer prináša Wave – centrum nezávislej kultúry podujatie s názvom Kino Pocity. Premietanie francúzskeho filmu Beatrice sa začína o 19.30. Vstupné sú 3 €, s preukazom filmového klubu 2 €.

Pôrodná asistentka Claire žije len pre svoju prácu a dospievajúceho syna. Až príliš dbá na to, aby mala svoj život pod dokonalou kontrolou – zdravá strava, žiadny alkohol, morálne zásady, ktoré ju chránia pred nástrahami okolitého sveta. Jeden telefonát jej však obráti život na ruby. Do jej usporiadaného sveta vstupuje Beatrice, bývala milenka jej mŕtveho otca, vrtošivá a sebecká žena, ktorá je jej pravým opakom.

Športovci alebo učitelia? Kto vydrží viac? (Foto: FB Ponorka music pub)
Športovci alebo učitelia? Kto vydrží viac? (Foto: FB Ponorka music pub)

Kto sa chce riadne odviazať a zabaviť, pre toho je určená ďalšia zo série párty, ktoré organizuje Ponorka. Tento týždeň sa na tanečnom parkete stretnú v súboji pégečkári a športovci. O zábavu sa už tradične postará DJ Johny. Vstup je voľný.

STREDA (28. 2. 2018)

Wave – centrum nezávislej kultúry prináša vernisáž Boba Perneckého. Predstaví predovšetkým svoju karikatúrnu tvorbu. Podujatie štartuje o 19.00 a vstup je voľný.

Ukážka z karikatúrnej tvorby Boba Perneckého (Foto: FB Wave)
Ukážka z karikatúrnej tvorby Boba Perneckého (Foto: FB Wave)

Večer vo Wave klube pokračuje Ozvenami Áčka 2017 so začiatkom o 19.30. Pôjde o pútavú prehliadku šiestich krátkych študentských filmov. Niektoré z premietaných snímok súťažili aj na prestížnych festivaloch v Cannes či Toronte, ďalšie ocenenia získali aj na domácej pôde. Premietanie je tiež ojedinelou možnosťou, ako si tieto úspešné študentské počiny pozrieť.

Filmy:
Atlantída, 2003 – r. Michal Blaško, hraný film, 30 min.
Kontrast – r. Barbora Bárková, animovaný film, 4 min.
43 rokov Bratislavského metra – r. Lucia Kašová, dokumentárny film, 17 min.
Magic Moments – r. Martina Buchelová, hraný film, 20 min.
Yours – r. Pavol Čižmár, videoklip, 5 min.
Chlebíčkyčeský unikát – r. Mária Pinčíková, dokumentárny film, 21 min.

Vstup je voľný. Príďte si pozrieť tvorbu mladých režisérskych nádejí Slovenska.

Poetka Eva Luka (Foto: FB Christiania)
Poetka Eva Luka (Foto: FB Christiania)

Christiania prichádza so sériou podujatí pod názvom Literárny salón. Ako prvá sa predstaví výrazná poetka literatúry po roku 1989 – Eva Luka. Jej poézia prináša čitateľom motív ženskosti v nečakanej a neobvyklej projekcii a vytvára obraz neukotvenej ženy v civilizovanom svete. Zvláštny a bizarný jazyk ponúka čitateľovi okrem iného aj možnosť zúčastniť sa na zostupe ženskej psyché do sféry osobnej i neosobnej mytológie. Vstupné sú 2 €. Stretnutie sa začína o 19.00.

Cestovateľom zahrá do karát program, ktorý si na stredajší večer pripravila Literárna kaviareň Viola v podobe svetobežníckeho túlania sa svetom s Antonom Fogašom. Témou stretnutia budú krajiny Jemen a Omán, ktorými kedysi prechádzala stará obchodná cesta arabského sveta. Beseda štartuje o 18.00 a vstupné sú 2 €.

ŠTVRTOK (1. 3. 2018)

Caraffovej väznici17.00 odštartuje vernisáž Osobné mytológie /Personal mythologies/, v rámci ktorej predstavia svoje umenie Slavo Durkaj, Jana Hatalová, Dominika Kačkošová, Maroš Kontroš, Vladimíra Vajs či Matej Rosmány. Tému vernisáže, ktorá potrvá až do 13. 4 2018, je mytológia, ktorá nie je mŕtva ani dnes, pretože žije v osobných príbehoch ľudí, tiež prináša usporiadanie do chaosu každodenného života. Kľúčové aspekty bájoslovia všedného dňa možno aplikovať na situáciu súčasného človeka, pretože základné charakteristiky mýtu sú nadčasové.
Nevedomé legendy hrajú vždy svoju rolu pod naším zdanlivo racionálnym vedomím a prispievajú k spôsobu, ako vnímame svet okolo nás. Vybraní umelci pracujú so starou mytológiou, ale vytvárajú aj nové príbehy, pričom často využívajú ikonografiu médií a konzumu západnej spoločnosti, s ktorou sme dennodenne konfrontovaní.

PIATOK (2. 3. 2018)

Pesničkár Ján Svetlan Majerčík predstaví kúsok zo svojej tvorby vo Viole na koncerte so začiatkom o 18.00. Jeho piesne sú podľa mnohých fascinujúce, hlavne svojou prostotou a hĺbkou. Sú plné humoru, lásky, pravdy a duchovnej cesty. Toto všetko dopĺňa perfektne zvládnutá hra na gitare i pozoruhodný imidž. Vstupné je 5 €.

SOBOTA (3. 3. 2018)

Milovníci elektronickej hudby budú mať možnosť vypočuť si to svoje vo Wave klube21.00. Pôjde o selekciu elektronickej hudby a ďalších nadčasových zvukových frekvencií pod záštitou domácich DJ-ov.

Žánrovo pokojnejší koncert prináša česká skupina Kalle, ktorá predstaví svoju hudbu v Christiani20.30. V novembri 2017 prišla skupina s novým albumom Saffron Hills, ktorý teraz propagujú prostredníctvom svojich koncertov. Vstupné sú 4 €.

Muzikálne duo skupiny Kalle –Veronika Buriánková a David Zeman (Foto: FB Christiania
Muzikálne duo skupiny Kalle –Veronika Buriánková a David Zeman (Foto: FB Christiania)

Literárna kaviareň Viola pozýva na prvé podujatie z cyklu O hudbe s jej tvorcami, ktorého hosťom bude hudobný skladateľ Peter Machajdík.

Peter Machajdík (Foto: FB Viola)
Peter Machajdík (Foto: FB Viola)

Rozhovor so skladateľom budú tiež sprevádzať ukážky z jeho diel v podaní Československého komorného dua (Pavel Burdych a Zuzana Berešová) a gitaristu, skladateľa i aranžéra –  Ondreja Veselého. Vstup je voľný.

NEDEĽA (4. 3. 2018)

Nedeľa už druhý týždeň patrí domácemu leňošeniu, navyše, čaká nás arktický týždeň, keď teploty cez deň nevystúpia ani na –5 stupňov. Odporúčame radšej ostať doma, ideálne s dobrou knihou poruke, alebo radšej ani nevychádzať z perín.

Tradičný prehľad podujatí ste úspešne prelúskali. Padlo vám niečo do oka? stretnete sa na niektorom z podujatí s niekým z nás? Podeľte sa s nami o váš budúcotýždňový program na našej facebookovej stránke :).

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *