Kultúra

Staň sa superhrdinom!

Aké vlastnosti má mať skutočný superhrdina? (Foto: pixabay.com)

Ešte si nebol na PegasCone? Dnes máš príležitosť navštíviť už šiesty ročník festivalu vedy a fantastiky v Prešove. Sú to tri dni programu plné prednášok, spoločenských hier, workshopov a retro videohier. Podujatie, pri ktorom sa stretnú nielen skalní fanúšikovia sci-fi a fantasy, sa začne už o 16.00 na Súkromnom bilingválnom gymnáziu. O programe sa môžeš dočítať nižšie.

Vo všeobecnosti platí, že fantázia rozpráva príbehy, ktoré by boli nemožné v reálnom svete. Často sa týkajú mýtických bytostí alebo udalostí, ktoré obchádzajú fyzikálne zákony. Vedecká fantázia zvyčajne odkazuje na príbehy, ktoré približujú racionálne a vedecké princípy, vesmírne lode, roboty, pokročilé technológie. No tieto žánre nemajú až tak ďaleko od seba a v niektorých oblastiach sa prelínajú. Príbehy spočívajú v tom, že každý z nich má zásadný zlom v našom zmysle reality. Takýto svet ponúka aj tento festival. Minulý ročník sa niesol v znamení 20.výročia seriálu Stargate a tentokrát sú témou superhrdinovia, obľúbené postavy komiksov, literatúry a filmov. Dostať sa tam môžete veľmi ľahko. Odvezie vás tam MHD s číslom 1 zo zastávky Trojica (smer Solivar) alebo číslo 46 (smer Ruská Nová Ves) zo zastávky Veľká pošta. Vystúpite na zastávke Solivarská rovno oproti gymnáziu. V blízkosti sa nachádza aj zastávka Lesnícka.

Piatok

Zahrajte si LARP, hru na hranie rolí, v ktorej sa rozdelia postavy s už stanovenými charaktermi a cieľmi. Tú vašu prevediete celým príbehom, kde sa zapájajú hráči so svojimi rolami, a príbeh hráte podobne ako v divadle medzi sebou. Ďalej si môžete pozrieť film Doctor Strange alebo ísť na prednášku o 25. výročí vesmírnej stanice Babylon 5. Vo workshopových miestnostiach budete mať na výber RPG hry ako Star Wars o dobrodružstve v galaxii alebo Superhrdinovia po slovensky. Novinkou tohto roka budú aj retro hry Pitfall, Boudler Dash, Moon Rescue alebo Prince of Persia a ďalšie.

Nebude chýbať ani herňa (Foto: Fb PegasCon)
Nebude chýbať ani obľúbená herňa a turnaje v stolových hrách (Foto: FB PegasCon)

Sobota

V sobotu v programe môžete nájsť názvy ako Striptíz superhrdinu, The Expanse či Superman a hrdinský komiks 20. storočia. Ďeň odštartuje prednáška o steampunku a fanušíkovia pokémenov si prídu tiež na svoje. Svoju tvorbu predstaví spisovateľ hrôzostrašných príbehov Marek E. Pocha a česká autorka sci-fi a fantasy Vilma Kadlečková. Kde a ako sa vydáva fantastická literatúra, vám porozprávajú zástupcovia vydavateľstva Artis Omnis. Na workshopoch si budete môcť rôznymi spôsobmi vytvoriť vlastného superhrdinu. Prvýkrát sa bude súťažiť v Cosplay. Po minuloročnom úspešnom divadelnom stvárnení Hviezdnej kapury sa ani tento ročník PegasConu nezaobíde bez predstavenia. Nezabudnite sa zapojiť aj do tomboly.

Vyrobte si vlastné zvieratko z balónikov (Foto: FB PegasCon)
Vyrobte si vlastné zvieratko z balónikov (Foto: FB PegasCon)

Nedeľa

V nedeľu sa bude krstiť zborník Kúzla zajtrajška od autorov publikujúcich na portáli scifi.sk. Zúčastnite sa na prednáškach o humore a anime seriáloch alebo si nakreslite vlastnú vesmírnu loď. Po celé tri dni si budete môcť zakúpiť fantastické knihy od kníhkupectva Artforum alebo dobrý komiks, či figúrku svojho obľúbeného hrdinu od nekonečno.sk.

Vstupné
Jednodňový vstup: 7 €
Dvojdňový vstup: 10 €
Vstup na celý festival: 13 €

 

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *