Kultúra

Čaká nás valentínske DOD-čko aj s Buranovským

(Foto: Michal Ivan)

Skúškové ako každý semester ubehlo neuveriteľne rýchlo. Dúfame, že každému čo najúspešnejšie. Kolotoč povinností opäť štartuje svoje motory, okrem štúdia však netreba zabúdať ani na „mimoškolské aktivity“.
Po prestávke budeme opäť prinášať prehľady podujatí na nasledujúce týždne semestra. Druhá polovica akademického roka odštartuje vo veľkom štýle! Valentínska streda s otvorenými dverami, navyše aj koncert Tomáša Buranovského a mnoho iných zaujímavých akcií v rámci DOD-čka Prešovskej univerzity.

Na univerzitnej pôde

Trhákom tohto týždňa bude bezpochyby stredajší Deň otvorených dverí Prešovskej univerzity, ktorá otvorí brány potenciálnym uchádzačom o štúdium, ale i všetkým ostatným o 8.00.

Účastníci sa môžu tešiť na výstavu našich fakúlt i celouniverzitných pracovísk, diskusiu s rektorom univerzity, navyše sa predstavia i naše univerzitné súbory, ktoré skultúrnia celodenný program. Svoj stánok bude mať aj Unipo Press, preto sa neváhajte zastaviť a čo-to sa o nás a našej práci dozvedieť.

Fakulta športu v letnom semestri organizuje Vysokoškolskú volejbalovú ligu, ktorá sa začína 20. 2. Zapojte sa, športujte a získavajte kredity.

Všetko podstatné k volejbalovej lige. (Foto: FB Fakulta športu)
Všetko podstatné k volejbalovej lige (Foto: FB Fakulta športu)

Kam do mesta?

PONDELOK (12. 2. 2018)

Prešovskí vysokoškoláci vítajú semester tradičnou otváracou párty v Ponorke. Neváhaj a príď sa zabaviť, párty sa začína o 22.00. Letný semester tak otvoríš vo veľkom štýle! Na návštevníkov čaká DJ Johny a DJ Lubosh, súboj fakúlt a mnoho ďalších prekvapení.

Ponorka a legendárna Semester opening party. (Foto: FB Ponorka)
Ponorka a legendárna Semester opening party (Foto: FB Ponorka)

UTOROK (13. 2. 2018)

Wave – centrum nezávislej kultúry pozýva na debatu pri kávičke i koláčiku. Témou diskusie bude budúcnosť pracovného trhu. Nahradia ľudí roboty? Aký dopad bude mať na človeka čoraz väčšia automatizácia a robotizácia výroby? Ak nás ľudí nahradia roboty, čo budeme robiť my? Je riešením zvyšovanie daní a zavedenie základného príjmu? Aj na tieto zaujímavé otázky budú odpovedať hostia Miroslav Kiraľvarga, viceprezident U. S. Steel Košice pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania, Pavol Miroššay, výkonný riaditeľ Košice IT Valley, podnikateľ Jozef Ondáš Martin Majer, manažér zo spoločnosti M&R Slovensko. Moderátorom večera bude Tomáš Madleňák zo Slovak Foreign Policy Association. Beseda sa začína o 17.30. Vstup je voľný.

Po diskusii môžete ostať na premietaní filmu Svadba v rámci podujatia Kino Pocity.

Zahira (Foto: gregi.net)
Zahira (Foto: gregi.net)

Je to príbeh o osemnásťročnej belgickej Pakistanke menom Zahira. Bola si veľmi blízka so všetkými členmi svojej rodiny až do dňa, keď ju začnú nútiť do tradičného manželského zväzku. Mladé dievča, rozpoltené medzi požiadavkami rodičov, svojím západným spôsobom života a túžbou po slobode, sa spolieha na pomoc svojho dôverníka, staršieho brata Amira. Vstupné sú 3 €.

O 19.00 sa v Christianii začína škola grafického dizajnu. Hosťom bude Jozef Tušan – grafický dizajnér, ilustrátor a typograf, ktorý stojí napr. za ilustráciami v knihe KSC CODE/Kód, artzinom Lazy Dog či vizuálnou stránkou audiovizuálneho projektu BIOS. Tušan je výrazným predstaviteľom košickej umeleckej scény a absolventom Fakulty umení TUKE. Vstupné sú 2 €.

STREDA (14. 2. 2018)

Literárna kaviareň Viola pozýva na dvojkoncert Jany Šteflíčkovej & Martina Chrobáka so začiatkom o 18.00. Sú to dvaja pesničkári, ktorí majú za sebou veľa kvalitnej tvorby. Príďte si z ich hudby kúštik vypočuť. Vstupné sú 4 €.

Jana Štefličková a Martin Slovák (Foto: FB Viola)
Jana Šteflíčková & Martin Slovák (Foto: FB Viola)

ŠTVRTOK (15. 2. 2018)

OPEN MIC je podujatie zamerané na podporu začínajúcich umelcov alebo tých menej známych s dôrazom na vlastnú tvorbu. Na túto akciu sa môžete tešiť aj v roku 2018. Prvé zo série podujatí sa uskutoční v Christianii so začiatkom o 19.30.

Open Mic (Foto: FB Christiania)
Open Mic (Foto: FB Christiania)

Open Mic pripravuje i moderuje bard prešovskej folkovej scény Edo Klena. Prípadní záujemcovia sa môžu hlásiť prostredníctvom facebooku priamo jemu, ale i na mieste pred akciou. Vstupné sú 2 €.

PIATOK (16. 2. 2018)

Divadlo Babadlo opäť prichádza s hrou pre dospelých. O 16.00Kultúrnom dome na Solivare predstaví hru Zelené jelene.

Malá fotoukážka z hry Zelené jelene (Foto: babadlo.sk)
Malá fotoukážka z hry Zelené jelene (Foto: babadlo.sk)

Hra Zelené jelene je dramatizáciou literárnej predlohy Juraja G. Mandela. Autor napísal knihu ešte v roku 1963, ale prvýkrát bola vydaná až v roku 1968. Ide o celkom pochopiteľnú situáciu – kniha ukrýva jasnú satiru na politickú cenzúru. Téma je aktuálna i dnes, napriek tomu, že žijeme v demokracii. Rovnako ako to, že byť politikom nič neznamená a dá sa s nadsádzkou povedať, že politik je nula. Príbeh o radosti zo spoločnej tvorby a o veľkom priateľstve. Vstupné sú 4 €.

Skupina Petijee naživo predstaví debutový album Soul Paper Scissors v prešovskom Wave klube so začiatkom o 19.00. Vo svojej tvorbe mieša hiphop a soul. Charakteristické sú pre ňu lámané beaty doplnené o samplované a hrané vrstvy. Pre live interpretáciu albumu sa spojil s kapelou Space Cats, ktorá hrá rôzne žánre elektronickej hudby naživo.

The Kowal chicks je indie-rocková kapela zo Spiša, ktorá odohrá svoj koncert v Christianii od 20.30. Štvorica umelcov je charakteristická multižánrovou hudbou, ktorá okrem indie-rockových vplyvov obsahuje aj prvky punku, folku a popu. Ich slovenské texty zasa vynikajú svojskou poetikou tvorenou s použitím veľkého množstva popkultúrnych odkazov. Vstupné sú 4 €.

Koncertná bomba vybuchne v Encore klube. Piatkový večer bude patriť speváčke Dare Rolins. Celovečerný program budú mať na starosti DJ EAST a DJ LUKE.
Koncert známej popovej speváčky štartuje o 22.00. Žiadny jej fanúšik by si to nemal nechať ujsť. Lístky (v štandardnej kategórii) sú v predpredaji za 8 €, priamo na mieste za 10 €.

Plagát ku koncertu Dary Rolins v Encore (Foto: FB Encore)
Koncertu Dary Rolins v Encore (Foto: FB Encore)

S koncertom na piatkový večer od 18.00 prichádza aj literárna kaviareň Viola. O zábavu sa postará Ondrej Zajac. Počas dvoch rokov aktívneho pôsobenia sa tento gitarista zaradil medzi najvýraznejšie postavy našej alternatívnej hudobnej scény. Plodný autor vydal hudbu sám i v spolupráci s inými na Slovensku, v Česku, Anglicku, Mexiku a pravidelne spolupracuje s vizuálnymi umelcami a nezávislými filmármi. Žánrovo neuchopiteľný autor svojmu menu nerobí hanbu ani na povestných improvizovaných koncertoch, kde divák nikdy nevie, čo má očakávať. Avantgarda v najlepšom zmysle slova, kde sa spája nespojiteľné a gitara často znie ako všetko možné, len nie ako gitara. Vstupné sú 3 € na mieste, resp. 2 € v predpredaji.

SOBOTA (17. 2. 2018)

Centrum nezávislej kultúry Wave prináša podujatie SlampoetryFranky je predstaviteľka Olomouckej slamovej školy a jedna z mála českých protagonistov, ktorí uprednostňujú vyzretú poetiku pred lacnou expresiou. Caledon /CZ/ je jedným z najviditeľnejších predstaviteľov mladej generácie, ktorý píše texty odkazujúce na popkultúru a na súčasnú spoločenskú situáciu, pričom ide o tragikomické komentáre dnešnej doby. Samčo brat dážďoviek /SK/ je predstaviteľom undergroundového žánru, majster improvizácie i textárskeho umenia v jednom. Básnik, prozaik a slamer z Košíc Tomáš Straka /SK/ píše rytmické texty nasiaknuté témou smrti, lásky, sexu i politiky. O 18.00 štartuje workshop pre začínajúcich slamerov.21.30 sa začne koncert, predstaví sa Samčo, brat dážďoviek.

NEDEĽA (18. 2. 2018)

Kaviareň Libresso pozýva na tradičnú Hraviareň so začiatkom o 15.00. Na výber sú rôzne spoločenské hry – náučné, blafovacie, kooperatívne, príbehové, strategické i taktické. Je to jednoduché, stačí prísť, vybrať si hru a zažiť kopec zábavy. Vstup je voľný.

Program na úvodný týždeň semestra je nabitý na prasknutie. Stačí si vybrať a užiť si trocha zábavy, kým sa dá. Alebo sa zapojiť do diskusie a dovzdelať sa v tom, čo vás zaujíma. Je to na vás. Navyše, DOD sa blíži, príďte nás pozrieť, tešíme sa na stretnutie s našimi čitateľmi. 🙂

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *