Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Ako sa zo záľuby stane povolanie

Talkshow Prešov spolu so svojimi hosťami (Foto: Matúš Maťufka)

Rozdiel medzi prácou a niečím, čo nás baví, je v mnohých prípadoch veľký. Avšak hostia Talkshow Prešov patria k tým, ktorí svoje záľuby premieňajú na svoje vysnívané zamestnanie. V pondelok 29. januára sa talkshow v meste Prešov niesla v duchu športu, ale aj lásky k filmu a divadlu.

Prešovčan Michal Kunes Kováč začínal s videami v mladosti, a to vo forme krátkych skečov alebo skákania zo schodov. Teraz študuje film, produkuje videoklipy Rytmusovi či Majkovi Spiritovi a jeho režisérska kariéra sa začala filmom Sídlisková poviedka. Redakcii Unipo Pressu odpovedal na otázku, čím sa inšpiruje: „Delím to na dve časti. Jedna je projekčná pamäť. To znamená, že sa inšpirujem niečím, čo som videl, napríklad filmy, a viem ich adaptovať väčšinou do reklám. Druhá vec sú skutočné príbehy alebo také vymyslené príbehy, ktoré vznikajú dlhým brainstormingom, aby to sedelo do daného konceptu.

Hudobný hosť Leščo predstavil novodobý beadbox (Foto: Matúš Maťufka)

Ďalším hosťom bola majsterka Európy v karate Lucia Langošová, ktorá sa zúčastnila na turnaji Budapest Open 2017, kde spolu so svojimi kolegami reprezentovala Karate klub Junior Prešov. Zvíťazila v kategórii Senior vo všetkých kolách. Mesto Prešov ju zapojilo do ankety Športovec roka. Pre Luciu je hlavná podstata úspechu v karate disciplína, pokora a rešpekt. Spolu s klubom odštartovali projekt Juniorko, v rámci ktorého poskytujú športovú výchovu piatim deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Tréningy pre deti sú podávané hravou formou. „Je to nejakých devätnásť rokov, čo sa tomu venujem, povedala nám po skončení talkshow.

Karate predviedli aj šikovný členovia klubu (Foto: Matúš Maľufka)
Karate predviedli aj šikovní členovia klubu (Foto: Matúš Maľufka)

Začínal ako učiteľ v materskej škole a ako väzenský dozorca, no teraz hrá na doskách Divadla Jonáša Záborského. Profesionálne činoherné divadlo v Prešove sa pýši talentovanými hercami, medzi ktorých patrí aj Boris Srník. Už ako malý chlapec navštevoval ochotnícky súbor divadla v Martine. Jeho prvé roly boli vrabec či kameň. Spolupracoval s divadelným a filmovým hercom Dušanom Cinkotom. Popri divadle sa zapája aj do pravidelných návštev nemocníc ako Dr. Citrón s občianskym združením Červený nos, ktoré sa snaží chorým pacientom v nemocniciach vyplniť čas dobrou náladou. Združenie aj pomocou umenia využíva humor v zdravotníctve a školí na to svojich klaunov. Herec si na svoju mladosť spomína veľmi dobre: „Ja som si ju tak trošku natiahol. Prišiel som na vysokú školu, keď som mal dvadsaťpäť rokov a všetci spolužiaci mali osemnásť a devätnásť. Zrazu som sa vrátil k tým všetkým problémom, ktoré som mal pred rokmi. Takže som si začal užívať plnými dúškami a veľmi ma to bavilo s týmito ľuďmi. Oni ma brali tak, že som starší a skúsenejší, a ja som si od nich bral tú mladú roztopašnosť.

Sošku pre talk show vytvoril umelecký kováč Michal Kačmár, ktorý vyrobil aj koňa na hlavnej ulici v Prešove alebo svietnik pred kostolom (Foto: Matúš Maťufka)

Nezabudni sa zapojiť do našej súťaže o dva voľné vstupy v budúcom článku, kde predstavíme nových hostí na nasledujúcu Talkshow Prešov, ktorá sa bude konať už 26. februára.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.