Spravodajstvo

Čo na to unipáci? – Aký máte názor na organizovanie filmového festivalu Ozveny Jedného sveta?

(Foto: Monika Poníková)

Začiatok týždňa sa niesol v znamení výnimočného filmového festivalu Ozveny Jedného sveta. Počas troch dní ste mohli vidieť dokumentárne filmy z rozličných kútov sveta, ktoré odkazovali na aktuálne celospoločenské témy, ako je situácia na Ukrajine či potreba ochrany životného prostredia. Súčasťou podujatia boli aj diskusie, fotografická súťaž a sprievodný program. Počas druhého dňa festivalu sme sa preto vybrali na chodby Prešovskej univerzity, aby sme zistili, ako ho vnímate vy – naši UNIPÁCI!

Šimon, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Páči sa mi, že aspoň počas jedného týždňa v akademickom roku sa nájde priestor aj na takéto aktivity. Tento filmový festival sa mi páči po organizačnej aj obsahovej stránke.“

Michal, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Ja si myslím, že organizovať takýto filmový festival na našej univerzite má zmysel, pretože pre študentov to na jednej strane znamená uvoľnenie od vyučovania, ale zároveň to môže slúžiť aj na získanie iného pohľadu na svet.“ Michal ďalej dodáva, že by si rád pozrel aj dokumentárne filmy, ktoré sú viac zamerané na menšiny žijúce na Slovensku, a ako pravý študent mediálnych štúdií aj filmy, ktoré sa týkajú mediálneho zákulisia.

Pavol, Filozofická fakulta

(Foto: Monika Poníková)

„Tento rok som na festivale ešte nebol, ale chystám sa hneď, ako mi to povinnosti dovolia. Podľa mňa to má určite zmysel, pretože každý rok sa dozvedáme, aké sú problémy vo svete aj na Slovensku, a do povedomia sa nám dostávajú aj rôzni tvorcovia týchto filmov, takže som veľmi rád, že Ozveny navštevujem každý rok.“

Gabika, Fakulta humanitných a prírodných vied

(Foto: Monika Poníková)

„Nechystala som sa na túto udalosť, lebo som ani nevedela, že vôbec je, a nemám ani bližšie informácie o tomto festivale.“

Lukáš, Filozofická fakulta

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

„O tomto festivale som počul len sčasti, pretože moji spolužiaci z Katedry hudby majú na Ozvenách vystupovať. A či sa chystám prísť pozrieť? To závisí od môjho rozvrhu.“

Júlia, Filozofická fakulta

Ilustračná fotografia (Foto: Monika Poníková)

Júliu sme zastihli tesne po skončení filmu Ťažko uveriteľné, svoje pocity nám opísala takto: „Ja si myslím, že to bolo skvelé aj vzhľadom na to, že sa zaoberám problematikou etiky a ten film bol šialený! Myslím si, že na tento festival by malo ísť viac ľudí a treba sa aj viac zamyslieť nad tým, čo sa deje okolo nás.“

Andrea, Filozofická fakulta

„Vždy sa teším na Ozveny, pretože premietajú dokumentárne filmy, ktoré mám ra

(Foto: Monika Poníková)

da. Človek sa tak dozvie niečo iné, nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta.V pondelok sme mohli napríklad vidieť, že v Bielorusku je úplne iná politická situácia ako u nás, a možno si myslíme, že tu je to zlé, pritom niekde je to ešte horšie.“ Ďalej dodáva, že bude rada, ak bude každý rok tento festival pokračovať a už teraz sa teší na ďalšie dokumentárne filmy.

Sonja Tokárová, spoluorganizátorka

(Foto: Monika Poníková)

„Na Ozvenách Jedného sveta ponúkame veľa zaujímavých filmov, tém a popritom máme množstvo diskusií, ako napríklad o vegánstve a alternatívnom životnom štýle. Okrem toho bola súčasťou festivalu aj fotografická súťaž.“

Posledné vyjadrenie, no nemenej dôležité, patrí hlavnej koordinátorke Ozvien Jedného sveta 2016 na Prešovskej univerzite, Eve Peknušiakovej, ktorej sme sa opýtali na to, ako hodnotí tento ročník festivalu.

Eva Peknušiaková, hlavná koordinátorka Ozvien Jedného sveta 2016 na Prešovskej univerzite

(Foto: Monika Poníková)

„Zatiaľ môžem hodnotiť iba dva dni, ktoré uplynuli, no myslím si, že celkom pozitívne. Hoci boli nejaké problémy, hlavne technického charakteru, kvôli ktorým sme museli meniť program, čo nás mrzelo, ale snažili sme sa ako organizátori nájsť adekvátnu náhradu. Pevne veríme, že sme divákom vyšli v ústrety a že boli tieto filmy, ktoré sme premietli, rovnako zaujímavé. Čo sa týka noviniek, ktoré sme mali, na jednej strane sa uskutočnili diskusie, ako napríklad s mladými filmármi zo spoločnosti Joy Motion, ale aj tzv. sprievodný program, ktorý sme si naplánovali.“

Ak ste sa tento týždeň nestihli prísť pozrieť na festival Ozveny Jedného sveta, určite festival navštívte na budúci rok. Verte, že neoľutujete a rozšírite si svoje obzory. A možno zmeníte aj svoj pohľad na svet. Veď nemáte čo stratiť, môžete len získať. 🙂

Ingrid Oravcová