Kultúra

Čo nové u Záborského? Marec 2019

Foto: djz.sk

O novej premiére vám v tomto článku písala Dominika, čo okrem interaktívnej inscenácie Teror uvidíte v Divadle Jonáša Záborského v priebehu tohto mesiaca sa dozviete nižšie. Čítajte ďalej. 🙂

Počas marca si môžete vychutnať aj predstavenia, ktoré boli uvedené už skôr. Medzi nimi nájdete aj Červenú čiapočku, ktorá patrí k tým novším lákadlám. Vychutnať si ju môžete hneď prvého, štvrtého, šiesteho, ôsmeho a tridsiateho prvého marca, teda marcová sezóna sa otvára aj zatvára práve touto rozprávkou.

Prvého marca je pre vás pripravené aj predstavenie Obchod na korze, ktorého predchodcom je slávny oscarový film. Tragikomédia o dvoch bezbranných ľuďoch v réžii Mariána Pecka. Ak to náhodou nestihnete, repríza na vás počká 29. 3.

Pôvodná slovenská inscenácia venovaná téme neľahkého postavenia prvých dám a žien ako takých prichádza na divadelné dosky aj v marci. Hra V dobrom aj zlom sa odohrá v Historickej budove DJZ tretieho, štvrtého aj piateho marca. Na podobnú nôtu sa odohrá aj 14. marca derniéra predstavenia Nemé kráľovné, príbehovo silný príspevok do debaty o neľahkom postavení ženy v histórii ľudstva z autorskej dielne Ivety Horváthovej.

Tešiť sa môžete aj na ruské klasiky Eugen Onegin (26., 27. a 28. marca), Gogoľovho Revízora 10. marca a Ženbu 18. marca. Ak hovoríme o trvalkách v DJZ, musíme spomenúť aj príbeh legendárneho rytiera Johna Falstaffa, ktorý poznáte pod názvom Veselé panie z Windsoru, ktoré si môžete pozrieť 22. a 25. marca.

Pôvodný slovenský muzikál je stále v ponuke! Na konci sveta, v dedinke učupenej v lone štítov, narodil sa zbojník, ktorý bohatým bral a chudobným dával, až kým ho zrada nepripravila o lásku aj o život. Nikola Šuhaj na Veľkej scéne 12., 13., 15. a 24. marca.

Divadelná komédia Saturnin vznikla v roku 2006 ako dramatizácia populárneho rovnomenného Jirotkovho románu. Rozpráva príbeh sluhu, ktorý sa stáva pánom svojho pána a rovnako patrí už ku klasikám. V DJZ 6. a 7. marca.

Dokonalá súhra, brilantná technika a veľký zmysel pre štýlovú interpretáciu. To všetko ponúka koncert gitarového dua Marco Tamayo (Kuba) – Anabel Montesinos (Španielsko), uvádzaný ako súčasť IX. ročníka medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary. Organizuje ho Prešovské združenie klasickej gitary v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu Prešov a Divadlom Jonáša Záborského na podporu mladých nádejných gitaristov a spopularizovanie hry na klasickú gitaru. Duo Tamayo – Montesinos už 21. marca.

V DJZ si aj v marci môžete ešte vždy pozrieť cool drámu jedného z najuznávanejších írskych dramatikov s názvom Kati (14. marca), alebo Trón milosrdenstva v réžii Juraja Nvotu (11. marca). Hra je uvádzaná v rámci Projektu Dvaja, ktorý charakterizuje komornosť, žánrová nezaraditeľnosť, nekomerčnosť, no v prvom rade veľká príležitosť pre dvojicu hereckých osobností.

Foto: djz.sk

A na záver hostia. Slávny excentrický maliar Jack a jeho elegantná manželka, tiež maliarka Annie sa rozhodnú pozvať na večeru svojho neschopného obchodného agenta. Keď ho však Annie požiada o pomoc s vraždou manžela, obyčajné stretnutie sa razom mení na nebezpečnú a spletitú hru. Komediálny thriller plný zvratov, humoru a nečakaných situácií nie náhodou pripomína detektívku, v ktorej nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá z réžie Eduarda Kudláča už tretieho marca pod názvom Umenie vraždy.

Nezabudnite, že lístky si môžete zakúpiť v Pokladnici na Hlavnej 48, rezervovať telefonicky na 051 756 21 99 alebo mejlom na pokladnica@djz.sk v pracovných dňoch od ôsmej do dvanástej a od jednej do šiestej večer, či 30 minút pred predstavením vo foyeri divadla. Tak čo, na ktorom predstavení sa vidíme? 🙂

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *