Kultúra Rozhovory

Komajota odohrala svoj premiérový koncert v Stromoradí

Komajota v prešovskom klube Stromoradie (Foto: Tomáš Telepák)

Stromoradie, Prešov — 23. februára 2019 sa v novootvorenom klube Stromoradie uskutočnil koncert prešovskej kapely Komajota. Kapela zahrala svoje vyšperkované známe skladby, ale aj také, ktoré mohli fanúšikovia naživo počuť po prvýkrát. Na pódium si pozvali aj hostí ako Veroniku Husovskú či Ľuboslava Petrušku.

Premiéra Komajoty v Stromoradí

Kapela Komajota si za štrnásť rokov svojho pôsobenia získala nejedno slovenské a najmä prešovské srdce. A práve prešovskí fanúšikovia si mohli prísť vypočuť nielen staré známe skladby, ale aj výtvory bočných hudobných projektov do klubu Stromoradie, ktorý bol len nedávno otvorený dvojicou prešovských hudobníkov.

Komajota v Stromoradí (Foto: Tomáš Telepák)

Líder kapely Martin Husovský nám bezprostredne po koncerte opísal svoje dojmy a prezradil, ako sa mu hralo v Stromoradí po prvýkrát: „Koncert bol veľmi fajn. Musím tento podnik pochváliť, som rád, že Prešov konečne má hudobný klub so všetkým, čo k tomu patrí. Tento priestor je úplne super. Je cítiť, že to robia muzikanti, je to úprimné a pravdivé. Prešov taký podnik potreboval ako soľ. Je skvelé, že je tu, a tešíme sa, že sme tu mohli hrať ako tretia kapela v poradí od jeho začiatku. Chalanom držím palce, klobúk dole, že sa na to dali a že to robia.“

A ako zhodnotil koncert po hudobnej stránke? „Nemyslím si, že interpret bude niekedy spokojný so svojím výkonom. Ale dali sme zo seba maximum a reakcia ľudí je vždy to, kvôli čomu sa to oplatí robiť. Je príjemné vidieť divákov, ktorí sem prišli kvôli našej hudbe. Veľmi nás to tešilo a snažili sme sa užiť si to.“

Kapela v rozšírenej verzii

Na koncerte v „sklade hudby“ sa na pódiu stretlo pre Komajotu nezvyčajné množstvo hudobníkov. Zdravé jadro našej kapely je ako dobrovoľný hasičský zbor: príde hrať ten, kto môže. Minimálne traja vždy prídeme. Už sme boli aj dvaja, lebo basák zaspal. 😊 Tí, ktorí prídu hrať stále, sú Stanislav Čorej bicie, Marek Belanský basa, Martin Husovský klavír a spev. Ak môže, príde hrať aj gitarista Juraj Kováč a klávesák Jany Pastirčák.“ Počas koncertu si s Komajotou zaspievala aj Veronika Husovská a na gitare zahral Ľuboslav Petruška.

Komajota je žánrovo veľmi špecifická, preto vznikajú bočné projekty, ktoré je však veľmi ťažké porovnávať. „Niekedy sa nedá všetko vtesnať do Komajoty,“ pokračuje Martin Husovský. „Poloľudia a Úzka krajina je Stanov autorský projekt, MissAndTroops je však úplne iná šálka kávy. Stále to však robia tí istí ľudia z čírej lásky k hudbe. Chceli sme ukázať, že Komajota nie je len o Ráne v novinách a Meste v nás, ale aj o rôznych iných veciach, ktoré prežívame a ktoré nás bavia.“ Medzi tieto odklony od tvorby Komajoty patrí aj album neexistujúcej kapely The Ružbachs, ktorý obsahuje zhudobnenú zbierku básní režiséra a básnika Michala Baláža.

Martin Husovský a Veronika Husovská (Foto: Tomáš Telepák)

Dobrú hudbu nájdete v Prešove

Komajota sa vďaka kvalitnej hudbe a príjemnej atmosfére postarala a ďalší skvelý koncert v novom prešovskom klube Stromoradie. Martin Husovský prezradil, čo kapelu čaká v najbližšom období. „Nič. 😊 Za posledných šesť mesiacov mám za sebou ôsmu premiéru v divadle, preto som si povedal, že si potrebujem dať pauzu, behať, chudnúť a spamätať sa zo života. Určite budeme s Komajotou hrávať, na to sa veľmi tešíme. O najbližších koncertoch budeme informovať na Facebooku.“

Veríme, že Prešovčania nezanevrú na našu domácu hudobnú scénu a naďalej budú podporovať hudobné kluby, akým je aj Stromoradie. My z redakcie Unipopressu dávame tomuto „skladu hudby“ veľký palec hore a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Autori článku: Emília Humeňanská, Petra Hartmannová

Emília Humeňanská

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *