Kultúra Spravodajstvo

December u Záborského – bohatý vianočný program s premiérou Červenej čiapočky

Nová rozprávka v repertoári DJZ (Foto: djz.sk)

Rok 2018 sa pomaly ale isto blíži ku koncu, s čím ide ruka v ruke aj chladná zima a vianočné sviatky. Posledný mesiac roka bude v Divadle Jonáša Záborského skutočne nabitý. Okrem bohatého decembrového programu plného obľúbených predstavení prináša aj premiéru hry pre malých divákov.

V DJZ bude mať premiéru Červená čiapočka

Divadlo si po dlhšom čase pripravilo ďalšie predstavenie, ktoré poteší najmä detských (no nepochybne aj tých dospelých) divákov. Rozprávka Červená čiapočka bude mať svoju premiéru 2. decembra na Veľkej scéne. Príbeh na motívy bratov Grimmovcov spracoval režisér Michal Náhlik. O dobrodružstvách Červenej čiapočky divákom porozpráva Veľký Edgar – svetoznámy umelec, ktorý vo svojom kufríku ukrýva rôzne poklady. Rozprávku si diváci budú môcť pozrieť počas viacerých repríz – napríklad aj 6. decembra. Skvelý mikulášsky darček, čo poviete?

Lákavý program pre milovníkov divadla

DJZ má na december pre divákov pripravený skutočne bohatý program. Po niekoľkomesačnej odmlke predstaví hru Václava Havla s názvom Audiencia. Inscenácia režiséra Mareka Zákosteleckého je uvádzaná v rámci Projektu Dvaja, ktorý sa vyznačuje netradičnými komornými predstaveniami. Hru napísal Václav Havel v roku 1975, keď pracoval ako robotník v trutnovskom pivovare. Dej sa odohráva taktiež v pivovare a hlavná postava, Ferdinand Vaňko, nesie Havlove autobiografické črty. Druhá hlavná postava – Sládek, jeho priamy nadriadený, sa naňho obracia s neobvyklou prosbou. Hra z obdobia normalizácie poskytuje náhľad na absurdné drámy, ktorými si ľudia v minulosti museli prejsť. Audienciu si môžete pozrieť 3. decembra na Malej scéne. V rámci Projektu Dvaja DJZ odohrá aj ďalšie predstavenie, a to Trón milosrdenstva v réžii Jakuba Nvotu (19. 12.).

Havlova Audiencia (Foto: DJZ/René Miko)

Lákadlom decembrového programu je Znovuzjednotenie Kóreí, ktoré odohrá hosť Štátne divadlo Košice. Úspešná hra režisérky Júlie Rázusovej paradoxne nie je o politike, ani o Kórei či Slovensku. Je mozaikou príbehov o láske, rozdieloch vo svete mužov a žien, vzťahoch i ceste samých k sebe. „Spolu 24 mužov a 28 žien, ktorí milujú, zamilovali sa, alebo milujú niekoho iného, alebo iba počuli o láske. Je to napínavý večer množiny vzťahov, ktorý pripravil jeden z najzaujímavejších zjavov súčasného francúzskeho divadla.“ Predstavenie DJZ uvedie 5. decembra na Malej scéne.

Nemé kráľovné so zľavou pre študentov

Ak niekomu stále uniká možnosť pozrieť si klasickú Shakespearovskú drámu, môžete to napraviť návštevou predstavenia Veselé panie z Windsoru. Hru divadlo predstaví 4. a 10. decembra. Miesto v programe si našla aj inscenácia o manželkách československých prezidentov V dobrom aj v zlom (6. 12.), ktorá mala svoju premiéru v októbri. Čo sa týka predstavení inšpirovaných históriou, DJZ tiež uvedie obľúbený Obchod na korze či Nemé kráľovné. Hru o hviezdach nemého filmu si navyše môžete pozrieť so zľavou 50 % na karty ISIC. Repertoárovými stálicami sú aj v decembri reprízy Ženby (9. 12.), Katov (12. 12.), Puškinovho Eugena Onegina (13. 12.), či silvestrovského Revízora (30. 12.).

Nemé kráľovné (Foto: DJZ/René Miko)

Aj v decembri si môžete prísť vychutnať pôvodný slovenský muzikál Nikola Šuhaj. Svoje reprízy bude mať 16. a 20. decembra. Okrem toho DJZ 26. decembra chystá špeciálne štefanské vydanie tohto obľúbeného muzikálu.

Počas decembra teda divadlo ide skutočne „na plné obrátky“. Voľno počas vianočných sviatkov je ideálne na návštevu divadla. Ktoré predstavenie vás zaujalo najviac? 😊

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *