Rozhovory Spravodajstvo

Médiá v praxi – alebo diskusia o spoznávaní reality

Aj Unipopress vyspovedal hostí (Foto: Kristína Minárová)

UK PU, PREŠOV – Načo mi to vlastne bude? Túto otázku si položil už asi každý študent, a to nielen na našej univerzite. Marcel Kušnír preto vzal opraty do svojich rúk a v rámci moderovanej diskusie Médiá v praxi spolu s hosťami predstavil praktickú stránku odboru mediálne štúdiá.

Dnešným cieľom je priblížiť študentom ako to funguje v mediálnej praxi, v teréne, čo všetko práca v médiách prináša a s čím sa musia redaktori popasovať na dennej báze,“ objasňuje Marcel Kušnír, študent odboru mediálne štúdiá na FF PU. „Chceme dosiahnuť, aby študenti, ktorí tento odbor študujú, alebo majú oň záujem viac spoznali, čo všetko sprevádza tento proces.“

Tvorbu mediálneho obsahu z praktického uhla pohľadu prišli predstaviť redaktorka spravodajstva Rádia Regina Kristína Plajdiscková, redaktor TV Markíza Martin Jedinák a šéfredaktor týždenníkov MY na východnom Slovensku, Michal Frank.

Beseda Médiá v praxi v Univerzitnej knižnici PU (Foto: Kristína Minárová)

V úvode hostia predstavili svoje začiatky a, takpovediac, jednohlasne presviedčali publikum o tom, že dôležité je uvedomiť si, čo práca novinára predstavuje, no napriek tomu (alebo vďaka tomu) sa odhodlať a podať si prihlášku či prihlásiť sa na konkurz. „Počúval som rádio Flash a zrazu som tam bol,“ spomína Martin Jedinák na svoje splnené sny.

Konkurzy si pamätá pozitívne aj Michal Frank, ktorý, paradoxne, najprv o médiách ani neuvažoval. „Sedeli sme s Robom Kiškom vo Hviezde v rámci vyučovania – v tej chvíli boli médiá pre mňa vysokou métou. Na konkurze som bol jeden zo štyridsiatich, no podarilo sa mi to miesto získať.

Často však reálna prax ukazuje, že sa redaktori musia prekonať a robiť niečo, čo nie je úplne ich ‚dreamjob‘. „Keď to človeka nebaví, tak skôr či neskôr to robiť prestane,“ tvrdí Michal Frank. „Mňa napríklad najviac bavil šport, ale dostal som sa k nemu až po dvadsiatich rokoch.

Táto udalosť vznikla v rámci projektu pre predmet Aplikovaný marketing,“ vysvetľuje Marcel Kušnír pre Unipo Press. Ako z názvu predmetu vyplýva, študenti si praktickým spôsobom môžu (musia 😊 ) vyskúšať, ako spropagovať svoj event. Čo však pojem praxe predstavuje pre usporiadateľov? „Reálna prax pre mňa znamená ísť do terénu a priamo niečo robiť, a ako študent médií mám záujem práve o praktickú stránku našej práce.

Študenti však v rámci univerzity majú možnosť nadobudnúť praktické skúsenosti počas pôsobenia v študentských médiách. „To áno, a dokonca vo všetkých sférach, ale informácie od ľudí, ktorí v tejto oblasti pracujú už dlhé roky môžu byť ešte prínosnejšie. Dúfame, že študenti po udalosti budú mať o médiá väčší záujem, dostanú motiváciu a hlavne praktické vedomosti ľuďom, ktorí sa v tejto sfére chcú seriózne pohybovať,“ vyslovuje svoje prianie Marcel Kušnír.

Redaktori z praxe diskutovali so študentmi a odpovedali aj na ich otázky (Foto: Kristína Minárová)

Ale na čo je to dobré?

Zmysel médií vidím v ich obrovskom vplyve – vzhľadom na (dez)informácie, ktorými sme denno-denne obklopení, je potrebné vedieť tieto údaje separovať. Zistiť, ktoré zdroje sú relevantné a naučiť sa pracovať tak, aby aj naše mediálne výstupy boli užitočné,“ uzatvára posolstvo podujatia Médiá v praxi Marcel Kušnír.

Michal Frank na záver vyjadril pozitívne dojmy z dnešného podujatia: „Veľmi sa mi páči, že študenti majú záujem o témy ako je práca v médiách, žurnalistika a novinárčina. Cítil som sa tu veľmi dobre a myslím si, že je fajn otvárať tieto témy.

Študentom odboru mediálne štúdiá zanechali povzbudzujúci odkaz aj ďalší hlavní aktéri podujatia. „Ak ich práca v médiách zaujíma, nech idú za svojím snom,“ hovorí Martin Jedinák. „Musia skúšať, ísť na konkurzy, nebáť sa toho a možno raz motyka vystrelí a podarí sa im všetko, o čom snívajú.“ Kristína Plajdiscková študentom odkazuje, že „ak príde šanca, treba sa jej chopiť. Netreba sa báť, ale zase ani nemať veľké očakávanie, pretože kým sa človek stane novinárom, je to postup, ktorým si musí prejsť. Budú tam chyby, budú tam brebty, ale netreba sa báť.


Za vás sme vyspovedali aj všetkých troch hostí:

Ako hodnotíte túto besedu?

Jedinák:

Dúfam, že sa študenti inšpirovali, ak chcú niekedy pracovať v mediách, tak videli a počuli ako to celé funguje. Ako sme od rána v teréne, ako vymýšľame témy, ako ich musím ťažko hľadať, v teréne potom nakrútiť a potom do večera, do správ, ich zostrihať. Ak sa niekto raz rozhodne, že chce v médiách aj pracovať, tak mal možnosť počuť ako to funguje v praxi.

Frank:

Mne sa veľmi páči, že študenti majú záujem o témy ako je práca v médiách, žurnalistika a novinárčina. Ja som sa tu cítil veľmi dobre a myslím si, že je vždy fajn otvárať tieto témy.

Čo všetko obnáša práca v médiách?

Frank:

Práca v médiách obnáša najmä to, aby bol človek pripravený, aby vedel reagovať na aktuálne dianie a vedel ho uchytiť a správne podať ďalej, aby ľudia vedeli čo sa deje. To však nemusí byť vždy jednoduché.

Plajdiscková:

My sme sa snažili povedať niektoré veci z praxe, ako vyzerajú naše dni, s čím pracujeme v médiách a s čím sa stretávame, a tiež sme im ukázali, že práca novinára nemusí byť vždy krásna, ale má aj svoje úskalia.

Ako si spomínate na svoje začiatky? Je toto vaša vysnívaná práca?

Jedinák:

Dá sa povedať, že áno. Je to moja vysnená práca, pretože ja som sa od detstva zaujímal o správy, o politiku. Zatiaľ čo kamaráti pozerali rozprávky, ja som pozeral večerné správy. Potom som sa ocitol na konkurze rádia Flash, ktoré bolo vychýreným prešovským rádiom. Tam ma prijali na pozíciu správar, kde som zo začiatku čítal krátke správy každú hodinu. Postupne som robil krátke zostrihy a reportáže z diania v meste, v regióne, v kraji. Neskôr som sa dostal do rádia Východ, ktoré malo pokrytie na celom východe. Tak som sa rozhodol ísť na konkurz do Markízy, kde bolo 8 000 ľudí. Nejakým spôsobom som zaujal a prešiel som cez trojkolový konkurz. Vybrali si ma a dali ma na pozíciu regionálneho správara najprv do Košíc a teraz som redaktorom pre okresy Prešov, Vranov a Bardejov.

Frank:

Ja som vždy chcel byť novinárom, vždy som čítal noviny. Som rád, že som vždy robil v novinách.

Plajdicsková:

Myslím si, že áno, ja by som nemenila, pretože tie médiá mám naozaj rada, je to kreatívna práca.

Na tomto článku spolupracovali Petra Hartmannová, Emília Humeňanská a Viktória Koósová

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *