Iné Spravodajstvo

Draky nad Sigordom

Veľa ľudí sa presunulo na hrádzu vodnej nádrže. (foto: Petra Hartmannová)

21. októbra 2018 sa lúka pri vodnej nádrži Sigord zmenila na dračiu arénu. Draky však nechŕlili oheň, ale prišli si zalietať na nultý ročník Šarkaniády, ktorú organizovalo OZ Čavargy pri vynovenej lodenici. Návštevníci si mohli vychutnať výbornú kapustnicu, teplý čaj a tí väčší aj varené víno. Pre deti boli pripravené sprievodné aktivity s animátormi.

Nejeden dospelák v spomienkach na detstvo zablúdi na lúku, kde v silnom vetre vyhadzuje podomácky vyrobeného šarkana, ktorý po niekoľkých pokusoch konečne naberie vietor do krídel a vyletí k oblohe, bezpečne pripútaný o detskú rúčku. V predposlednú októbrovú nedeľu si mohli všetci návštevníci lodenice Sigord užiť tento pohľad naživo. OZ Čavargy, ktorí tomuto miestu vrátili život, sa tentokrát rozhodli, že zorganizujú Šarkaniádu pre malých aj veľkých a rozlúčia sa tak spoločne s krásnym babím letom, ktoré sme si tento október mohli do sýtosti vychutnať.

Šarkaniáda Sigord (Foto: Petra Hartmannová)

„Myslím, že nultý ročník šarkaniády na Sigorde sa vydaril. Aj keď sme do posledného dňa kvôli počasiu váhali, či akciu zrealizujeme, nakoniec sa počasie umúdrilo a v nedeľu sa na lúke  postupne schádzali veľkí aj malí so svojimi šarkanmi.“ Vietor nebol práve najsilnejší, niektoré šarkany však lietali vo výšinách. Šťastie mali najmä tie s veľkým rozpätím krídel. „Keďže vietor na lúke nebol veľmi priaznivý, množstvo ľudí sa presunulo na hrádzu nádrže, kde šarkany lietali vo veľkých výškach,“ povedal pre Unipopress predseda OZ Čavargy Martin Miškuf.

Šarkaniáda Sigord (Foto: Petra Hartmannová)

S deťmi prišli aj rodičia, ktorí si užívali rodinne strávenú nedeľu. Ale dospeláci sa neobjavili len ako doprovod či pozorovatelia. Napríklad študentka Silvia s priateľom si prišli zaspomínať na detské časy. „Mám 24 rokov, ale dieťa vo mne drieme celý život. Ako malá som veľmi rada chodila púšťať šarkany, keď sme boli cez víkend na chate. Zúčastňovala som sa aj šarkaniád, ktoré sa organizovali na základných školách, vtedy sa to bralo súťažne a vyrábali sme si vlastné šarkany. Táto akcia sa mi páči najmä preto, že to priláka ľudí von, do prírody. Stretli sme tu veľa známych, kapustnica bola výborná a atmosféra, aj napriek menšiemu počtu účastníkov, je veľmi príjemná a rodinná. Určite budeme podporovať podobné akcie v okolí Prešova.“  

Dospeláci sa vrátili do detských čias (F: Petra Hartmannová)

„Pre deti boli pripravení animátori s rôznymi atrakciami a deti s vlastným šarkanom od nás odchádzali s magnetkou a lízatkom. Malé občerstvenie v podobe kapustnice, teplého čaju a vareného vína tiež každému padlo vhod. Tento nultý ročník tak hodnotíme veľmi pozitívne a veríme, že sa takto stretneme aj budúci rok,“ dodal Miškuf.

 

 

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *