Kultúra Rozhovory

Gitarista Jakub Tirčo vydáva sólo debut

Takto bude vyzerať EP introspection, ktoré vyjde už 28. júla (Foto: facebook.com/JakubTirco)

Hudobníka Jakuba Tirča fanúšikovia poznajú najmä ako gitaristu z kapely Heľenine oči. Málokto však vie, že popri účinkovaní v tejto už „legendárnej“ prešovskej kapele stíha pracovať aj na svojich vlastných sólo projektoch a výsledku sa dočkáme už 29. júla, keď predstaví svoje debutové EP (CD s menším počtom piesní) s názvom Introspection. To, aké bude, ale aj prečo sa rozhodol vydať svoj sólový projekt, nám prezradil v nasledujúcom rozhovore.

Talentovaný Jakub Tirčo je všestranným hudobníkom (Foto: facebook.com/JakubTirco)
Talentovaný Jakub Tirčo je všestranným hudobníkom (Foto: facebook.com/JakubTirco)

V týchto dňoch vydávaš svoje prvé sólové EP s názvom Introspection. Prezraď nám o ňom niečo; na čo sa môžu fanúšikovia tešiť a čím môže zaujať?

Rozhodol som sa skúsiť niečo, kde by som nemusel robiť veľa kompromisov. Z nejakého dôvodu je pre mňa ťažké dlhodobo si udržať tímového ducha. Ani moje teamleaderské schopnosti nie sú práve najlepšie. Spočiatku malo byť celé EP inštrumentálne, iba s niekoľkými zbormi a doplňujúcimi hlasmi. Neskôr som však predsa skúsil osloviť speváka Shortyho, aby naspieval skladbu Introspection. On napokon navrhol napísať vokálne linky a texty pre celé EP. A zmena tomu veľmi prospela.

Môžeš nám v skratke predstaviť aj hostí, ktorí budú na tvojom novom EP účinkovať?

Tomáš Shorty Lago je hlavný spevák, ktorého ľudia môžu poznať hlavne z kapely Symbiosis aleboMillhouse. Christopher Géci nahral všetky bicie na EP. Ďalší hostia sú vokalisti Tomáš Malý zo Six Between, Iva Pjatnica, Robo Šimko z Massriot, Peter Hajdu zo Slight Lie a Igor Čaja, ktorí sa objavujú na rôznych miestach ako ďalšie vokály.

Prečo práve názov Introspection? Väčšina hudobníkov nerada hovorí o význame názvov svojich albumov či piesní a necháva priestor na interpretáciu fanúšikom. Ako si na tom ty?

Ide o sebareflexiu človeka, resp. o to, že ľudia často hľadajú cudziu pomoc pre pochopenie samých seba. V princípe je to o tom, že vždy je potrebné najprv nazrieť do seba samého, analyzovať svoje vlastné myšlienky, pocity, aj svoje chyby, až potom ich hľadať v ostatných. Každá skladba určitým spôsobom rozvíja túto tematiku.

Fanúšikovia ťa skôr poznajú z kapely Heľenine oči, okrem toho pôsobíš aj v skupine One Second Hotel. Prečo si sa rozhodol vydať aj na cestu sólového hudobníka?

Vplývalo na to určite viacero faktorov. Vždy sa mi nazbiera veľa demoverzií, ktoré neprejdú filtrom ostatných členov a nemajú možnosť sa osvedčiť. Nie som veľmi rád, keď treba napĺňať určité kritériá s cieľom spokojnosti všetkých alebo, povedzme, vyššej počúvateľnosti a podobne. Ak vašu hudbu počúva širšia masa ľudí, určite je to vo výsledku perfektná motivácia, ale nie je to rozhodujúci faktor, ktorému by som prispôsoboval svoju vlastnú hudbu. Určite je dôležité vedieť prijať kritiku a takisto mať dobré „business skills“, ale asi až na druhom mieste. Inak by sme boli len biznismeni prezlečení za muzikantov.

Jakub Tirčo (prvý zľava) je známy najmä z účinkovania v kapele Heľenine oči (Foto: hel.sk)
Jakub Tirčo (prvý zľava) je známy najmä z účinkovania v kapele Heľenine oči (Foto: hel.sk)

Plánuješ po vydaní EP aj nejaké koncerty na jeho podporu?

Zatiaľ som nad tým príliš nerozmýšľal ani aktívne nehľadal ľudí. Snáď sa niečo podarí v roku 2017.

A čo tvoja budúcnosť? Kde sa vidíš, povedzme, o nejakých 10 rokov? Ako sólový hudobník, člen kapely alebo aj, aj?

Myslím, že som málo extrovertný na to, aby som išiel úplne sólo aj naživo. Vzhľadom na hudbu, ktorú robím, budem vždy potrebovať ľudí okolo seba. Hlavné je, aby som sa o 10 rokov obzrel a nepovedal si, že som mal spraviť niečo inak. Napriek tomu je to však asi všetko spontánne.

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *