Kultúra Rozhovory

Queer Jane: Ideme vlastnou cestou, nech už vedie kadekoľvek

Vždy s úsmevom na tvári. Zľava Lukáš, Vlado a Adam (Foto: Soňa Maletz)

Kapela Queer Jane zo záhadného mestečka Flowerville alias Kvetoslavov vydala v lete minulého roka svoj debutový album s rovnomenným názvom. Toto leto ich čaká mnoho koncertov a festivalov, na ktorých svoje piesne odohrajú naživo. V rozhovore pre Unipo Press prezradili, aká je vlastne ich hudba a aj „máličko“ zo svojho súkromia. 🙂 Chlapci si želali stále vystupovať ako kapela Queer Jane, preto v odpovediach nájdete ich jednohlasné odpovede.

Na úvod možno trocha netradičná otázka, ale čo vlastne hráte? Vo vašej hudbe počujem viacero žánrov, vplyvov. Ako by ste charakterizovali sami seba ako kapelu a prečo práve názov Queer Jane? 

Sami sme hľadali nejakú vhodnú škatuľku, do ktorej sa vopchať. Zo srandy sme si vraveli, že hráme šport rock, na facebooku sme mali donedávna napísané, že sme suicide popová kapela, alev skutočnosti hráme indie rock až pop v tom najlepšom (dúfame) význame tohto označenia. A všetci traja máme radi pesničky. Názov odkazuje na meno istej menej známej pirátskej lode z 15. storočia alebo je tiež parafrázou na jednu Dylanovu skladbu. Môžete si vybrať. 🙂

V lete 2015 ste vydali debutové CD s názvom Flowerville, čo je vlastne voľný preklad názvu obce Kvetoslavov, ktorá je vašou domovinou. Ako vám napadlo dať cédečku taký originálny názov? A „havko“ na obale je váš

V Kvetoslavove býva v skutočnosti len Vlado, aj ten sa tam pred rokmi prisťahoval z Košíc, všetci však máme túto, dnes už satelitnú, dedinku veľmi radi. Pôvod názvu je prozaický: práve vo „Flowerville“ vznikla väčšina skladieb z albumu. Vlado má dvoch psov, Bobbie (Dylanovú) a Ninu (Simone), ale ten z obalu je len náhodný okoloidúci.

Nedávno sa objavili informácie, že budete hrať na festivale Sziget, čo je pre mladú kapelu, akou ste vy, veľký úspech. Kde všade vás ešte môžu fanúšikovia cez leto vidieť?

Áno, veľmi sa zo Szigetu tešíme a sme vďační za túto príležitosť. Rovnako sa ale tešíme na všetky letné koncerty. V júli nás čaká festival Familiar pri Vrábľoch, jeden klubový koncert v Bratislave a AKM Culture Days v Novom meste nad Váhom. V auguste potom okrem Szigetu festival Vúdstok v Púchove, Hviezdne noci v Bytči a taktiež veľký festival v Čechách, Trutnov Open Air.

Už onedlho sa vydajú na cesty za svojimi fanúšikmi (Foto: Soňa Maletz)
Už onedlho sa vydajú na cesty za svojimi fanúšikmi (Foto: Soňa Maletz)

V súčasnosti veľa koncertujete a dá sa povedať, že v extrémne krátkom čase ste vydali tri videoklipy, najprv to bol klip k piesni Lazy, nasledovala skladba It´s Just Those Early Mornings a klip k piesni Heath Ledger Smile má ešte len pár dní. Ako to stíhate? Máte pre fanúšikov pripravené aj ďalšie prekvapenia?

Nikto z nás sa hudbou neživí, ale stíhame to, pretože nás to baví. A taktiež preto, že máme okolo seba šikovných ľudí, ktorých to baví s nami. O prekvapenia teda určite nebude núdza ani v blízkej budúcnosti.

A aké sú vaše plány do budúcnosti?

Chceme pokračovať v tom, čo robíme. Písať a nahrávať pesničky, ktoré sa budú páčiť nám a prehovoria snáď k čoraz širšiemu publiku. Ísť vlastnou cestou, nech už povedie kadekoľvek.

Janka Grušková

Študentka mediálnych štúdií, milovníčka rockovej hudby a dobrých kníh. Vášnivá fotografka, ktorej snom je odísť na sever Európy a stať sa spisovateľkou. Vo voľnom čase rada vymýšľa nové recepty a pečie, taktiež sa venuje hand made tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *