Rozhovory

Jej inšpiráciou sú módne trendy

Danyela art (Foto: Danyela art fb)

Slovenská grafická dizajnérka a ilustrátorka Daniela Pavlíková „Danyela Art“, ktorej tvorba je známa aj v zahraničí, produkuje množstvo kreatívnych nápadov. Potlače na tričká, vankúše, ale aj rôzne karikatúry sa stali súčasťou jej života. Ak ste sa doteraz ešte nestretli s kreslenou drobnou okatou princeznou Lolli, tak čítajte ďalej.

Čo vás inšpiruje pri vašej tvorbe?

Pri tvorbe sa z veľkej časti inšpirujem svetovými ilustrátormi, ktorí tvoria pre známe módne značky, a taktiež módnou fotografiou, aktuálnymi trendmi, tutoriálmi, lookbokmi módnych značiek a pod. Pre mňa je veľkou pokladnicou inšpirácií Instagram, kde si človek vie veľmi pekne vyselektovať presne štýl, ktorý chce odoberať. Pri priamej tvorbe portrétov, iných obrazov a dizajnov na mieru tak spájam skutočnosť, požiadavky klientov a detaily inšpirované práve aktuálnymi aj ustálenými módnymi trendmi.

Čo vás priviedlo k tomuto druhu tvorby?

Kresbe, maľbe a ďalším odvetviam kreativity som sa venovala už od detstva. Získavala som zručnosť, hľadala som si svoj štýl, zdokonaľovala sa v technike, taktiež si hľadala cestu, aby som sa v tomto odvetví mohla uplatniť. Myslím si, že som sa k tomu priviedla predovšetkým sama. Najpodstatnejšie však už v reálnom „dospeláckom“ živote je ísť si za svojím a veriť vo svoje ciele. Taktiež byť otvorený novým možnostiam, získavaniu nových skúseností, učiť sa a pracovať. Nikdy som si nestanovila presné ciele, kde budem pôsobiť, akým štýlom tvorby sa budem uberať.  Nechala som to všetko na svoj talent, počúvala som samu seba a všetko sa začalo postupne hýbať a priviedlo ma to do bodu, v ktorom sa práve s Danyela art nachádzam, a viem, že už teraz sa pohybujem ďalej.

Svoje ilustrácie kreslí na rôzne predmety (Foto: Danyela art fb)
Svoje ilustrácie kreslí na rôzne predmety
(Foto: Danyela art fb)

Spája sa postavička Lolli aj s reálnou osobou?

Lolli vznikla ako môj sen mať vlastnú rozprávkovú postavičku. Tak som si ju nakreslila. Neskôr som na ňu zabudla. A potom sa mi pripomenula, keď som sa raz prehrabávala v starých obrazoch. Dve malé skice milého maličkého dievčatka s ružovou čelenkou v tmavých vláskoch. Asi som takto vnímala a stále vnímam samu seba. Totižto Lolli má dve tváre. Vyvinula sa do dospelej business woman a na druhej strane je to malé dievčatko bez zodpovednosti dospelých. Lolli je stelesnením radosti z drobných okamihov života, z lásky k sebe samej, k svojim blízkym a k sladkému životu, ktorý žije. Na začiatku som ju cielene nenakreslila ako samu seba. Vôbec som sa nad tým nezamýšľala, až neskôr som si uvedomila, že som si ňou začala kresliť vlastný kreslený denník. Je to neustále šťastná štýlová princezná bez väčších móresov.

Vo vašich výtvoroch dominuje najmä ružová, prečo?

Neviem na to odpovedať. Pri tvorbe mojich ilustrácií a dizajnov sa stále riadim podľa aktuálneho okamihu a pocitu, aké farby zvoliť. Väčšinou používam pastelové farby, kde dominuje ružová, pretože ju mám najradšej, evokuje vo mne príjemné pocity, ale snažím sa ju stále používať zdravo, kombinovať a vyvážiť inými farbami. V mojej tvorbe sú však najdôležitejšími farbami čierna a biela, nakoľko tvorím ilustrácie s výraznými čiernymi linkami na bielom pozadí, kde farby používam len ako detaily.

Čo sa týka produktov, ako sú napr. ružové mikiny, moje ružové tašky #danyelaartbags a ostatné ružovkasté ilustrácie, tie si už vyberajú a pýtajú klienti a zákazníci, tak aj to je jeden z dôvodov, prečo práve ružová. Je o ňu jednoducho záujem.

Ilustrácie tiež dotvárajú interiér (Foto: Danyela art fb)
Ilustrácie tiež dotvárajú interiér
(Foto: Danyela art fb)

Keďže tvoríte aj na zákazky, stretli ste sa s nejakou nezvyčajnou?

Najnezvyčajnejšie alebo vtipné požiadavky dostávam pri tvorbe happy portrétov – karikatúr rodín, manželských párov, detí či priateľov. Týmto spôsobom kreslím manželské páry, ktoré svoj svadobný portrét dostanú ako svadobný dar. Ľudia majú rôzne požiadavky, ako napr. nakresliť dvojicu oblečenú v svadobnom oblečení, ale idúcu na presne stanovenej motorke, kde na nich špliecha blato. Na obraz zobrazujem ženy, ktoré čakajú bábätko, a obraz je prostriedok, ako túto správu chcú posunúť svojim najbližším. Naposledy som maľovala tenisky ako dar pre jednu tínedžerku, ktorej som tvorila portrét spolu s jedným zahraničným spevákom – tínedžerským idolom. Obaja mali na teniskách pôsobiť zaľúbene. Ak majú moje klientky záujem o portrét v zobrazení postavičky Lolli, už to samo osebe je nezvyčajný a originálny typ zákazky.

Štýlové diela mladej dizajnérky dokážu ulahodiť každej žene. Kombinácie farieb ružovej, čiernej a bielej pôsobia žensky a zároveň pôvabne. Ilustrácie, ktoré tvorí, sú zábavné a nežné. Všetky svoje nápady a výtvory uverejňuje aj na svojej webovej stránke, kde má taktiež svoj e-shop. Povedzme si pravdu, ktorá z nás by sa aspoň na chvíľku chcela stať princeznou Lolli? 🙂

Patrícia Gnipová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *