Spravodajstvo

Instagram opäť inovuje: Nové funkcie zabezpečia ešte jednoduchšie používanie

V poslednom článku o Instagrame a jeho nových funkciách a spoplatnení služby bez reklám sme vás už informovali o niekoľkých novinkách. K nim v priebehu tohto mesiaca pribudli ďalšie. Stihli ste ich už zaregistrovať?

Príbeh – tvorba nálepiek

Najnovšie majú užívatelia Instagramu k dispozícii tvorbu vlastných nálepiek z akejkoľvek fotky alebo obrázku. Táto funkcia pomohla zjednodušiť tvorbu nálepiek, ktorú vlastníci Iphonov vykonávali v galérii svojho telefónu. Teraz vám k tomu stačí len pár klikov priamo na insta story (príbehu). Urobte fotku, vytiahnite zospodu okno s funkciami, alebo kliknite hore na nálepku. Pri kolónke Vaše nálepky kliknite na vytvoriť a vyberte si fotografiu alebo obrázok z vašej galérie. Teraz vám Instagram dá možnosť použiť automatickú nálepku, alebo si ju môžete vyznačiť aj manuálne (túto funkciu odporúčam, najmä ak máte na obrázku viacero objektov a chcete použiť iba jeden konkrétny). Nakoniec kliknite na použiť nálepku a teraz ju môžete kedykoľvek používať, keďže ostane uložená aj v kolónke Vaše nálepky.

Tvorba nálepiek v príbehu. Zdroj: Klaudia Korlová
Výber fotografie alebo obrázku pre nálepku. Zdroj: Klaudia Korlová
Tvorba nálepky. Zdroj: Klaudia Korlová
Výsledná nálepka. Zdroj: Klaudia Korlová

Príbeh – nastavenie prekrývania

Ďalšou novou funkciou v príbehu je nastavenie prekrývania fotiek a obrázkov. Čiže, keď ste si niekedy lámali hlavu s tým, ako si vyskladať fotky a trávili ste pri tom aj desiatky minút, tak teraz vám to zaberie iba pár sekúnd. Do príbehu si pridáte viacero fotiek a keď jednu z nich dlhšie podržíte, vyskočí vám naľavo funkcia, ktorá vyzerá ako bodka, pomlčka a bodka. Keď na ňu potiahnete prst a potom ho potiahnete buď hore alebo dole, tak sa vám bude meniť prekrytie fotiek (viď fotka č. 1 a 3)

Príbeh pred nastavením prekrytia. Zdroj: Klaudia Korlová
Funkcia prekrytia naľavo. Zdroj: Klaudia Korlová
Príbeh po nastavení prekrytia. Zdroj: Klaudia Korlová

Príspevok – zdieľanie komentárov do príbehu

Tak ako máme už dlhšiu dobu možnosť zdieľať príspevky a videá, tak teraz Instagram umožnil zdieľať aj komentáre. Pre zdieľanie komentáru sa musíte nachádzať v komentárovej sekcii pod nejakým príspevkom. Vybrať si komentár, ktorý sa vám páči a potiahnúť ho doľava. Zobrazí sa vám + v krúžku a keď naň kliknete, tak sa vám to rovno nahodí do príbehu.

Pre zdieľanie komentáru potiahnite doľava a kliknite na +. Zdroj: Klaudia Korlová
Výsledný príbeh so zdieľaným komentárom. Zdroj: Klaudia Korlová

Príspevok – nastavenie publika

Nastavenie viditeľnosti príspevku pre vybrané publikum. Zdroj: Klaudia Korlová

 

Na Instagrame je už dlhšiu dobu možnosť pridávať príbehy iba pre blízky okruh priateľov alebo ľudí, ktorých si sami nastavíte. Teraz sa k príbehom pridávajú aj príspevky, ktoré uvidia iba ľudia, ktorých máte v blízkych priateľoch. Keď budete najbližšie pridávať príspevok, tesne pred publikovaním v poslednom kroku si všimnite možnosť Publikum. V ňom viete zakliknúť, či chcete, aby sa váš príspevok zobrazoval všetkým alebo iba blízkym priateľom. Vo vašom profile sa potom zobrazí fotografia s označením hviezdičky (viď. fotografiu č. 2), ktorú uvidia iba vaši blízki priatelia.

 

 

Rozdiel medzi príspevkom pre blízkych priateľov a príspevkom pre všetkých. Zdroj: Klaudia Korlová (@iamdiakorl)

 

Autor: Klaudia Korlová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *