Kultúra Literatúra

Marián Andričík o tom, čo ho priviedlo k prekladu knihy Vrátený raj od Johna Miltona

(Foto: modrypeter.sk)

Diskusie majú svoje čaro. Možnosť stretnúť sa s tými, ktorých práca môže pozitívne ovplyvniť nasledujúce generácie je prínosom pre každého. Pondelková diskusia, ktorá sa konala v priestoroch Univerzitnej knižnice PU, otvorila brány všetkým nádejným prekladateľom.

Dielo Vrátený raj mnohí charakterizujú ako následníka eposu Stratený raj, ktorý je rovnako ako jeho predchodca inšpirovaný Bibliou. Tentokrát príbehom ako Satan pokúša Krista, ktorý zrejme poznáte z Matúšovho či Lukášovho evanjelia. Autor, John Milton, začína samotné dielo krstom Krista pri rieke Jordán a končí ho Satanovou definitívnou porážkou na veži jeruzalemského chrámu. Biblické príbehy boli známe a populárne v čase Miltonovej éry, ale s istotou dokážeme povedať, že je to tak aj dnes.

Vizuál knihy Vrátený raj. (Foto: modrypeter.sk)

Kto však stojí za zrodom tohto slovenského prekladu? Marián Andričík, známy slovenský prekladateľ, literárny vedec a vysokoškolský pedagóg, je ten, ktorý si trúfol preložiť dielo významného anglického básnika Johna Miltona.

Sám Andričík povedal, že nemal v pláne prekladať také významné dielo, ktoré je síce krásne, ale náročné nielen na porozumenie, ale aj na samotný preklad. Postup prekladu bol vraj jednoduchý – najprv preložil len zopár veršov, zo zvedavosti, avšak keď preložených veršov začalo pribúdať, neváhal a kontaktoval priateľa z vydavateľstva Modrý Peter. Celkové preloženie eposu vrátane poznámok či vysvetliviek trvalo neuveriteľné tri roky.

Marián Andričík (Foto: literarnenoviny.sk)

Čitateľov si kniha získala dokonca viac ako predpokladal samotný Andričík. Tešíme sa z jeho úspechu a veríme, že toto vecné a spoločensky hodnotné dielo nebolo jeho posledným.

Simona Drabiščáková

Zvyčajne zamyslená, so smartfónom v ruke. Rada spieva a vystupuje pred kamerami. Do práce, ktorá ju má reprezentovať, dáva maximum a vždy sa snaží naplno využiť svoj voľný čas.