Rozhovory

K hudbe ho priviedla náhoda, jeho teta a klavír: Daniel Bančanský, známy ako Basta Fix robí to, čo ho naozaj baví

(Foto: Instagram/Bastafix)

Talentovaný spevák, producent, skladateľ a nadšený humorista. Daniel Bančanský je síce už bývalým študentom Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, ale napriek tomu sme sa rozhodli trochu ho vyspovedať.  Zaujíma ťa, ako sa dostal k prezývke Basta Fix a čo robí, keď nespieva? Si na správnom mieste, čítaj ďalej!

Keď sa povie meno Daniel Bančanský, asi ti to veľa nehovorí. Ale Basta Fix, to už je iná šálka kávy. Vznik tohto pseudonymu však vôbec nebol jednoduchý, práve naopak. Predchádzal mu celý tvorivý proces. „Pamätám si, že som mal zapísaný asi celý A5kový zošit s niekoľkými menami. Nakoniec vyhralo BASTA, ktoré vlastne vzniklo spojením prvých písmen z mena a priezviska môjho otca (Bančanský Stanislav) a čírou náhodou je slovo “basta” aj bežne používané.“ Výsledok bol však priveľmi krátky. „Zavolal som Mikovi z Mafie Corner a keď som sa ho spýtal, čo by malo za Bastom nasledovať, tak odpovedal, že niečo, čo si ľudia ľahko zaFIXujú.”  A tak, milí čitatelia, vzniklo umelecké meno Basta Fix.

(Foto: Instagram/Bastafix)

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden darček…

„Za oficiálny začiatok celého tohto šialenstva považujem deň, kedy mi moja teta darovala môj prvý mini keyboard. Vtedy ako päťročný som na ňom skúšal hrať rôzne songy a veľmi ma to bavilo. Dokázal som pri tom sedieť celé dni a už v tomto veku začali aké-také pokusy o vlastné skladby.“ Ďakujeme tete, ktorá klavír nevyhodila, ale priniesla ho Danielovi.

Skladby, za ktorými stojí Basta Fix, zmenia škaredý deň na pekný a pozitívne naladia všetkých poslucháčov. „Hudba, ktorú sa snažím robiť či už sám, alebo v spolupráci s Mafiou Corner, by mala byť plná energie, tanca a humoru.“ Ten taktiež nesmie v  songoch chýbať.  Každá pieseň je jedinečná, iná a má niečo do seba. „Beriem ich ako moje vlastné deti, takže nemôžem ani povedať, ktoré je moje obľúbené, lebo by jedno na druhé žiarlilo,“ dodáva s úsmevom Daniel.

(Foto: Instagram/Bastafix)

Inšpiráciu čerpá všade, kam sa len pozrie

Preto má uši aj oči vždy na stopkách. Najdôležitejším predpokladom pre skvelú pieseň je totiž nápad, ktorý sa (ako určite vieš) nie vždy hľadá ľahko. Niekedy sa v hlave zašíva a formuje roky. Inokedy múza zapracuje rýchlejšie a vypadne z teba, akoby nič. „Všetky  songy zabrali istý čas, ale je to rozdielne, niektoré viac, iné menej. Podstatná je ale myšlienka celej skladby,“ vysvetľuje. „Ak som o nej už presvedčený, snažím sa nájsť čo najchytľavejšiu melódiu, ktorá ide ruka v ruke s textom. Sadnem si k počítaču, zapojím klávesy a skúšam rôzne melódie, nápevy.“

Daniel však v celom procese tvorenia nového hudobného počinu najradšej pracuje na produkcii. „Tu sa snažím dať skladbe čo najlepší možný sound. Samozrejme, nekončí to vždy pri prvej verzii a to ma na tom baví. Skúšať, čo všetko dokážem vyťažiť z prvotného nápadu. Keď už máme prvú ucelenú, otextovanú demo verziu songu, utekáme s ňou do štúdia k nášmu kúzelníkovi Samovi Pospíšilovi. Tam sa následne nahrávajú spevy a finalizuje sa zvuk.“  A ide sa do finále, v ktorom zostáva natočiť klip, zavesiť ho na Youtube a vualá, pieseň je na svete.

Basta Fix s hudobným kolegom a parťákom Stylom (Foto: Instagram/Bastafix)

Mimo hudby sa aj tak venuje hudbe

„Spolu s bratom sme dávnejšie založili organizáciu GOING UP, ktorá zabezpečuje osvetlenie a ozvučenie pre rôzne akcie a podujatia a dosť ma baví aj grafický dizajn.“ Väčšinu voľného času však využíva na prípravu pred akciami, ktorých má naozaj plný diár. Teší sa na každú jednu a ani sa pred nimi veľmi nestresuje. „Keď som začínal ako DJ, mal som veľkú trému, ale postupom času a po XY odohratých akciách a koncertoch som voči tomu už odolný,“ vysvetľuje. Vždy sa snaží hlavne o to, aby sa ľudia čo najviac zabavili.

Daniel nám o sebe prezradil aj to, že v sprche si nespieva a jeho najneužitočnejším talentom je práve talent na totálne hlúposti. Aj napriek tomu, že už má niekoľko úspechov a spoluprác za sebou, stále je otvorený novým možnostiam. „Každý, kto má záujem a dobrý nápad je u mňa vítaný,“ odkazuje. Nebol by to Basta Fix, keby svoje rozprávanie nezakončil motivačným okienkom. Áno, aj on má ešte pár snov, ktoré by si rád splnil, ale tie si necháva pre seba. „Netreba o nich rozprávať, treba na nich makať!“

Aktuálne môžeš tancovať v rytme novej skladby Najlepša Zabáva, ktorú má na svedomí Basta Fix v spolupráci s Mafiou Corner a Stylom.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.