Spravodajstvo

Keď koruna krásy pomáha

O pomoci žien ženám (darovaním vlasov) nás informovala Ĺudmila Fedorová z OZ Podaj ďalej (Foto: Michal Ivan)

Len prednedávnom sme si pripínali na naše kabáty žltý narcis, symbol spolupatričnosti a podpory boja s jednou z najzákernejších chorôb súčasnej doby. Táto forma pomoci je už tradične spätá s aktuálne prebiehajúcim mesiacom apríl, no my by sme vás chceli informovať aj o inej, estetickej pomoci ženám, ktoré z akýchkoľvek príčin prišli o svoju korunu krásy.

Patríš medzi zástupkyne ženského rodu, ktoré príroda obdarila krásnymi dlhými a zdravými vlasmi? Pestuješ ich už niekoľko rokov, no napriek tomu by si sa ich dokázala vzdať, ak by si mala istotu, že poslúžia na dobrú vec? Ak áno, tak neváhaj a zapoj sa aj ty do akcie Podaj ďalej vlasy, ktorú organizuje OZ Podaj ďalej. O tom, aké podmienky je potrebné splniť, aby si mohla darovať časť vlasov, sme sa informovali u Ľudmily Fedorovej, členky OZ Podaj ďalej:

„Každá žena, ktorá sa rozhodne zapojiť, by mala mať minimálnu dĺžku vlasov aspoň 30 cm, pretože to je vhodná dĺžka, ktorá stačí na výrobu peknej kratšej parochne. Zároveň je potrebné, aby boli darované vlasy špeciálne zostrihnuté, preto odporúčame navštíviť kaderníctvo, kde už odborníci vedia, ako na to. Po ostrihaní sa vlasy zopnú do vrkoča a darkyňa ich môže buď poslať poštou v obálke, alebo ich priniesť priamo na naše zberné miesto v Prešove, odkiaľ ich následne (po nazbieraní dostatočného množstva) posielame do výkupne vlasov a čakáme na peniaze.“

Jedna z niekoľkých parochní zo živých vlasov, ktorú podalo ďalej OZ Podaj ďalej (Foto: FB Podaj ďalej Prešov)
Jedna z niekoľkých parochní zo živých vlasov, ktorú podalo ďalej OZ Podaj ďalej (Foto: FB Podaj ďalej Prešov)

Hneď ako sa k organizátorkám dostanú peniaze za odkúpené vlasy, môžu pristúpiť ku konkrétnej realizácii pomoci jednej zo žien, ktorá si v parochňovom štúdiu vyberie parochňu podľa svojich predstáv a tú jej spolu s prípravkami zaplatí OZ Podaj ďalej z peňazí za darované vlasy. Doposiaľ už takto pomohli štyrom ženám, pričom jednej z dám zaplatili aj tetovanie obočia. Organizátorka tiež dodáva, že ich cieľom je osloviť najmä mládež a školy, pretože tam je veľa mladých dievčat s potrebnou dĺžkou a kvalitou vlasov, ktorých by možno boli ochotné sa vzdať. „Snažíme sa túto pomoc žien ženám propagovať, pretože je to jedinečná možnosť, ako pomôcť bez použitia finančných prostriedkov. Potenciálnu darkyňu to okrem jej vlasov nič nestojí, ale efekt to má obrovský. Každá žena si zaslúži byť aj napriek chorobe krásna a často to nie je len o sebavedomí, ale aj o lepšej a pozitívnej mysli a to je základ úspešnej liečby,“ s úsmevom poznamenala Ľudmila Fedorová.

Milé dámy, ak si myslíte, že by ste boli vhodnými darkyňami, tak neváhajte a zapojte sa. Odmenou vám bude síce „len“ dobrý pocit z pomoci, no ten je niekedy cennejší ako čokoľvek iné. Napokon, krátke vlásky vám časom dorastú… 🙂

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *