Spravodajstvo

Nie je med ako MED

Edo Kopček (vľavo) a Peter Vysocký (vpravo) diskutovali o prešovskej hudobnej tvorbe (Foto: Iva Tomečková)

Prešov − slovenský Seattle. Prečo takéto pomenovanie? Práve v metropole Šariša vznikli veľmi známe kapely ako Komajota alebo Chiki Liki Tu-a. A práve tu (v metropole Šariša) sa konal 19. apríla už štvrtý MED − Media Educational Disco, ktorý organizovala Televízia Mediálka v spolupráci s barom Déjá Vu.

„Prosím, welcome drink pre Vás!“ − týmito slovami ma vítajú dievčatá, ktoré ponúkajú tzv. Big Apple. So zaujímavou chuťou nápoja v ústach vstupujem do Déjá Vu, kde sa už pripravujú účinkujúci a moderátorky tohto večera − Danica JuházyováPatrícia Haboráková. Bar sa pomaly napĺňa študentmi, ktorých zaujíma prešovská hudobná scéna. V dôsledku nedostatku miest sa dostávam do zadných radov sedačiek, no ani to ma neodradí od myšlienky dostať sa čo najbližšie k pódiu.

Oficiálny plagát štvrtého MEDu (Foto: TV Mediálka)
Oficiálny plagát štvrtého MEDu (Foto: TV Mediálka)

Technika pripravená, môžeme začať! Moderátorky nám predstavujú prvých dvoch hostí, ktorými sú Peter Vyslocký − spevák skupiny AtlantídaEdo Kopček − hudobný publicista a manažér, ktorý sa snaží propagovať prešovskú tvorbu po celom Slovensku. Podľa slov Eda Kopčeka0 došlo k tvorbe akejsi „umelej“ hudby vytvorenej počítačmi: „V súčasnosti je živé hranie najčistejší príjem kapely.“  Tiež je toho názoru, že dochádza k úpadku hranej hudby, nielen v Prešove, ale na celom území Slovenska. Odlišný názor má Peter Vyslocký, ktorý si s Atlantídou prešiel určite nejedným problémom v kapele: Od roku 2010 stúpla predajnosť lístkov na klubové koncerty. Úspech kapely závisí najmä od toho, či kapela vydrží spolu.“ Momentálne najdiskutovanejšou otázkou slovenskej tvorby sú hudobné kvóty. Obidvaja sa zhodnú, ako správni Slováci, že naša tvorba má jednoznačne miesto v slovenských rádiách, no pre úspech je potrebná dobrá pesnička.

Posledné poďakovanie za rozhovor a jedna z moderátoriek sa presúva dopredu, pretože ďalším hosťom je Juraj Staviarsky z kapely Fúzy Múzy. Juraj približuje vývoj kapely od roku 2012, cez ich prvý koncert až po vydanie debutového albumu. Viac o tejto partii kamarátov sa dozviete v našom článku. Po Jurajovej prezentácii je na rade prestávka, ktorú využívam na krátky rozhovor s Jurajom. Zaujímalo ma najmä to, ako vníma túto udalosť z pohľadu účinkujúceho: „Je to určite dobrá skúsenosť. Mal som trochu trému pred ľuďmi. Ešte som takto neprezentoval svoju kapelu a dúfam, že som zaujal ľudí. Cítil som sa príjemne, aj vďaka milým moderátorkám. Odporúčam všetkým prísť aj na ďalší MED. Okrem dobrej atmosféry sa môžu aj niečo nové dozvedieť o ľuďoch z Prešova a okolia,“ nadšene pochvaľuje podujatie Juraj.

Patrícia Haboráková a Juraj Staviarsky (Foto: Iva Tomečková)
Patrícia Haboráková a Juraj Staviarsky (Foto: Iva Tomečková)

Po prestávke dochádza k zmene hudobného štýlu. Psycho-thriller vystrieda prezentácia fotografií rapera Tomáša Čureka, známeho pod prezývkou Nytomas. Tomáš svoju prvú skladbu nahral na Skype mikrofón. Začal na sebe pracovať a v roku 2008 vznikla jeho prvá štúdiová nahrávka. Skupina, ktorú vtedy založil, sa volala Nemá tvár. Tomáš sa v roku 2011 dal na sólovú dráhu a v tomto období vyšiel jeho prvý sólo singel s videoklipom Facebooková princezná. A prečo sa rozhodol pre kariéru sólo rapera? „Budovanie kariéry na cudzích menách nie je správna cesta,“ objasňuje hlavný dôvod. Jeho najnovším počinom je album Zajtra už nemusí byť, z ktorého singel Sám Sebou nám púšťa hneď po ukončení prezentácie. Následne si Tomáš sadá na gauč vedľa moderátoriek a Juraja, kde pokračujú v rozhovore.Posolstvo celého jeho albumu je žiť pre dnešok, pretože zajtra tu už nemusíme byť. Hovorí aj o téme vulgarizmov a nevhodných slov v rape: „Expresívne slová určite patria do rapu, ale treba ich vedieť správne použiť.“ Tomáš chce hlavne čo najviac vystupovať v rapových kluboch na Slovensku, brať si z každého interpreta niečo a viac na sebe pracovať, pretože vie, čo chce robiť. V závere sa moderátorky pýtajú aj ďalšie otázky ohľadom skupiny Fúzy Múzy. Juraj objasňuje, že hľadali niekoho, kto by mohol byť spevákom, no ešte nikoho s takým hlasom, ktorý chcú, nenašli. Zastáva názor, že v Prešove to žije a miestna hudobná scéna má potenciál.

Stretnutie dvoch odlišných žánrov (Foto: Iva Tomečková)
Stretnutie dvoch odlišných žánrov (Foto: Iva Tomečková)

Týmito otázkami sa posedenie na tému prešovskej tvorby končí a odvážlivci si môžu začať vyberať piesne na karaoke 😀 . Pýtam sa na pocity Zuzky, ktorá sa MED-u zúčastnila prvýkrát: „Na MED-e sa mi páčilo. Netušila som, že prešovská hudobná scéna je taká široká, a dozvedela som sa niečo nové. Bohužiaľ, človek sediaci ďalej nič nepočul, ale to mal na svedomí hluk, ktorý tam bol. Ak sa bude konať ďalší MED, navštívim ho. Bolo by zaujímavé v tejto umeleckej sfére pokračovať a ukázať nejakých spisovateľov či výtvarníkov.

Svoje prvé dojmy mi prezrádza aj Ingrid, ktorá sa rozhodla navštíviť MED už druhýkrát: „Veľmi sa mi tam páčilo. Atmosféra, ale aj program. Téma bola veľmi zaujímavá, pretože z Prešova je množstvo známych a veľmi dobrých hudobníkov. Odporučila by som ho všetkým, nielen študentom mediálnych štúdií, lebo doteraz boli naozaj dobré témy.“

Na tomto MED-e to bola aj moja premiéra, no už teraz viem, že sa určite zúčastním aj ďalšieho, ktorý by sa mal uskutočniť budúci semester.

Iva Tomečková

Stále usmiata osoba. Veľká milovníčka seriálov, severských thrillerov, slovenskej povinnej literatúry, tvrdej hudby a animovaných filmov. Všetko je to v dokonalej harmónií. (Možno) Najväčšou inšpiráciou je pre mňa študentský život a prechodné bývanie na internáte v bojových podmienkach. :D

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *