Iné

Knihy, ktoré sú obrazom krutej minulosti

Knihy, ktoré sú obrazom krutej minulosti (Foto: Henrieta Hlinková)

Patrím k milovníkom kníh akéhokoľvek žánru. Za poslednú dobu som si však obľúbila tie, ktoré opisujú krutú minulosť a naučia nás o histórii mnohokrát viac ako hodiny dejepisu v škole. V tomto článku vám predstavím mojich favoritov s vojnovou tematikou.

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové

Tento román z roku 1929 mal obrovský úspech a šokoval najmä podrobným pohľadom na svetovú katastrofu. Osobne som knihu prečítala už minimálne päťkrát, no stále si ma dokáže omotať okolo prsta. Hlavnou postavou a rozprávačom je mladý nemecký študent Paul, ktorého vytiahli zo školy so spolužiakmi rovno do vojny. Bolo im povedané, že budú za hrdinov, no nikto im nepovedal, aké krutosti na vojne zažijú. To, že im budú pred očami umierať priatelia a ocitnú sa tvárou v tvár smrti ich v škole nenaučili. Príbeh je zasadený do prvej svetovej vojny a skvelo opisuje krutosť tejto doby. Čitateľom sú ponúkané podrobné opisy zo života zákopov. Knihy od Remarqua vrelo odporúčam, dokážu totiž čitateľa vtiahnuť do deja. 

Na západe nič nové (Foto: Henrieta Hlinková)
Na západe nič nové (Foto: Henrieta Hlinková)

Viola Stern FischerováVeronika Homolová TóthováMengeleho dievča

Obdobie druhej svetovej vojny stvorilo mnoho príbehov o odvahe, statočnosti, obetovaní a krutosti. Kniha od redaktorky Veroniky Homolovej Tóthovej prináša životný príbeh Violy Fischerovej, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory, ale nakoniec nacistom utiekla. V knihe je zaznamenaný jej osud i osudy iných ľudí.  Podrobne spísané spomienky prinášajú krutosť a bolesť ako súčasť životov ľudí, ktorí druhú svetovú vojnu prežili. Rozhovor s autorkou tejto úspešnej knihy si môžete prečítať aj na stránke Unipo Pressu.  

Mengeleho dievča (Foto: Henrieta Hlinková)
Mengeleho dievča (Foto: Henrieta Hlinková)

Tom Rob Smith – Dieťa 44

Hlavnou postavou je Lev Demidov, dôstojník štátnej bezpečnosti, predchodcu neslávne známej tajnej polície KGB. Je síce poctivý a charakterný, no Stalinove praktiky z neho spravili chladného vykonávateľa rozkazov. Tvrdilo sa, že v Sovietskom zväze bola odstránená každá forma vykorisťovania a že v tak dokonalej spoločnosti nemôže existovať zločin. Keď sa pri železničnej trati objavilo telo mŕtveho chlapca, Leva okamžite informovali, že ide jednoznačne o nehodu. Z pozície svojej moci presvedčil seba i chlapcovu rodinu, že sa zločin nestal. Postupne si však začal uvedomovať, že v dokonalom Rusku vyčíňa masový vrah. Nútilo ho to pokračovať vo vyšetrovaní a neposlúchať rozkazy. V knihe sú opísané praktiky štátu a ich krutosť na nevinných ľuďoch. Okrem vyšetrovania vrážd je súčasťou aj životný príbeh samotného Leva Demidova, jeho ženy Raisy a ostatných postáv. Kniha ma natoľko zaujala, že som si hneď po prečítaní zakúpila aj pokračovanie s názvom Tajný prejav, ktorý je zasadený do obdobia po Stalinovej smrti.  

Knihy od autora Tom Rob Smith (Fofo: Henrieta Hlinková)
Knihy od autora Tom Rob Smith (Fofo: Henrieta Hlinková)

Markus Zusak – Zlodejka kníh

Liesel Memingerová prichádza do mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na nový život, výčitky novej matky i na lásku od nového otca. Začína si nachádzať priateľov, učí sa čítať a zoznamuje sa so slovami. Hoci by to od nej nik nečakal, kradne aj knihy. Na všetko, čo Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera a druhá svetová vojna. Jej otec nacistickému poblázneniu odolal a samotná Liesel sa pomaly učí rozlišovať život „tam vonku,“ kde je nutné hajlovať a „tam vnútri,“ kde sa v pivnici ich domu ukrýva mladý židovský utečenec. Rozprávačom príbehu je Smrť, ktorá má ku koncu vojny čoraz viac práce. Práve tento netypický rozprávač dodáva príbehu tajomnosť a iný uhol pohľadu. Kniha si ma naozaj získala, podáva krutý obraz reality skrz mladé dievča, ktoré ma celý svoj život pred sebou.

Zlodejka kníh (Foto: Henrieta Hlinková)
Zlodejka kníh (Foto: Henrieta Hlinková)

Čítate aj vy vojnovú literatúru? Aké knihy patria medzi vaše obľúbené? Nezabudnite sa pochváliť v komentároch. 🙂

Henrieta Hlinková

(Zdroj: pantarhei.sk)

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *