Kultúra

Nečakaný návrat kapely Noisecut, prvý klubový koncert odohrali v Prešove

V tejto zostave hrali spolu prvýkrát. (Foto: Petra Hartmannová)

PREŠOV — Hlboké texty, výrazné, ale jednoduché melódie a nádych elektroniky pomohli kapele Noisecut preraziť na slovenskej hudobnej scéne. Známou sa stala začiatkom 21. storočia, keď ovládla prvé ročníky sútaže Radio Head_Awards. Svoju činnosť však nečakane ukončila po tragickej smrti speváčky. Po rokoch sa ale opatrne vracajú, starým známym piesňam vdychujú nový život.

Na basgitare hral jediný člen pôvodnej kapely prezývaný Losos (Foto: Petra Hartmannová)

Koniec nikto nečakal

Nahrali štyri albumy, odohrali veľké množstvo koncertov, získali si mnohých fanúšikov. Noisecut, elektropopová skupina z Bratislavy, bola založená v roku 1996. Albumy BLIIIZKO a Háj&Lov ocenili poslucháči Rádia_FM ako najlepší slovenský album rokov 2008 a 2011. Koncertovali nielen na Slovensku, ale aj v Česku, v Maďarsku či v Rakúsku.

Ich spoločné plány však prerušila nečakaná udalosť. Výnimočná speváčka Bety Majerníková, ktorej altový zastretý hlas dodával piesňam dušu, sa v roku 2012 s kapelou nečakane rozlúčila. Svojím posledným koncertom v auguste toho istého roka sa kapela svojim fanúšikom poďakovala a svoju existenciu považovala za uzavretú.

Situácia sa však zmenila o šesť rokov neskôr, keď ich Rádio_FM oslovilo, aby zahrali na jubilejnom desiatom ročníku udeľovania cien Radio_Head Awards, na ktoré si Noisecut zavolali na pomoc speváčku Noru Ibsenovú. Prijali aj pozvanie na Pohodu 2018, kde zahrali v zostave Losos, Japonec a M opäť s Norou, s klávesákom Jakubom Tvrdíkom a s bubeníkom Romanom Laukom.

Slovenská kapela Fallgrapp “prepožičala” Noisecut-u charizmatickú speváčku Noru Ibsenovú (Foto: Petra Hartmannová)

Zodpovednosť, ale aj veľká spokojnosť

Vydarená spolupráca neostala bez odozvy a kapela sa pustila do ďalšieho hrania. Dňa 16. novembra 2018 odohrali svoj prvý staronový klubový koncert. Na potešenie fanúšikov z východu zavítali Noisecut do Centra nezávislej kultúry Wave v Prešove, toto podujatie podporil aj Fond na podporu umenia.

Svoje dojmy z koncertu vyjadril aj pôvodný člen kapely Noisecut Erik Horák: „Toto je náš prvý koncert po siedmich rokoch. Po Pohode sme dostali pár ponúk, ale sme radi, že sme prišli práve sem. Je síce pravda, že nás pred koncertom chytali stresy, ale počas hrania z nás všetko opadlo. Vzhľadom na to, že to bol náš prvý koncert v tejto zostave, som veľmi spokojný a veľmi rád, že to takto dopadlo.“

Šikovní hudobníci upravili piesne nevtieravým, ale vydareným spôsobom (Petra Hartmannová)

Zazneli staré známe piesne v novom šate doplnené o elektronické zvuky a hlbokú energiu. Pri spomínaní na koncert nemožno nespomenúť skvelý výkon speváčky, ktorá sa svojej úlohy zhostila dôstojne a kvalitne. „Koncert sa mi páčil veľmi, naozaj veľmi. Mala som veľký pocit zodpovednosti, ľudia mali očakávania, veď s Noisecut-om sa viaže veľké meno. Rozhodla som sa užiť si to, ale zároveň to brať zodpovedne. Som rada, že ma Erik oslovil, a že sme tu. Ja totiž veľmi rada hrám na východe, ľudia sú tu spontánni, emoční a mám to tu rada,“ povedala nám počas rozhovoru Nora Ibsenová.

O fantastický večer sa postarala zostava Erik Horák alias Losos na basgitaru, speváčka Nora Ibsenová (Fallgrapp), klávesák Jakub Tvrdík (Billy Barman), bubeník Roman Lauko (Bad Karma Boy) a gitarista Radovan Činčura (Priestor). O ich úspešnom predstavení svedčila aj bohatá účasť a preplnený Wave. Fanúšikovia tejto skvelej slovenskej hudby sa môžu tešiť aj na zopár ďalších koncertov, ktoré Noisecut do budúcna plánuje.

Emília Humeňanská

Študentka odboru mediálne štúdiá. Najlepšie sa cíti v prírode v spoločnosti milých ľudí, kde nachádza slobodu a pokoj. Milovníčka rodnej zeme, dobrej hudby a spevu. Nekompromisná optimistka, rada počúva a rozpráva. Snaží sa vnímať svet inými očami a rozdávať radosť.

3 komentáre

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Vyborny clanok, ako fanusika Noisecutu ma ich navrat velmi potesil a je skvele, ze sa koncert v Presove vydaril;) Len drobna fakticka poznamka k textu – po tragickej smrti Bety sa kapela rozlucila v roku 2012 koncertom na Grape festivale, nie na Pohode.

    • Milý Michal, sme radi, že sa Vám článok páčil. Za pripomienku ďakujeme. Veríme, že aj vďaka našim čitateľom budeme naďalej tvoriť kvalitné obsahy. 🙂