Komentáre Rozhovory

O Nežnej revolúcii so študentmi Prešovskej univerzity

30 rokov slobody (Foto: slobodnyvysielac.sk)

Udalosti zo 17. novembra 1989 sa zapísali do pamäti národa. Študenti chceli vyjadriť nespokojnosť so situáciou v našej krajine. Chceli vyjadriť nesúhlas s režimom, s ktorým sa stretávali nielen v každodennom živote, ale aj v školstve.

30. výročie Nežnej či Zamatovej revolúcie si pripomíname aj na Prešovskej univerzite. V súvislosti s týmto dôležitým výročím sme sa študentov opýtali, ako vnímajú Nežnú revolúciu oni, teda z pohľadu tých, ktorí ju nezažili.

Patrícia, Fakulta manažmentu

O Nežnej revolúcii mám najviac poznatkov práve od rodičov, ktorí mali v tom čase 16 rokov. Chcela by som si však vytvoriť svoj vlastný obraz toho, čo sa v novembri 1989 stalo. Keďže som v tom čase ešte nebola na svete, rozprávanie rodičov mi veľmi pomáha. Tiež som prečítala pár publikácií o danej problematike a som hrdá na to, čo sa podarilo. Môžeme slobodne cestovať, rozprávať, podnikať.“

Nikola, Pedagogická fakulta

Keď sa povie Nežná revolúcia, ako prvé mi napadne pokus o nastavenie slobody a rovnosti. Určite to všetko malo význam a obdivujem ľudí, ktorí sa revolúcie zúčastnili. Skončilo obdobie názorovej neslobody. Veľa sa toho zmenilo, ale nemyslím si, že až v takej miere, ako to ľudia očakávali.“

Jaroslav, Fakulta manažmentu

Nežná revolúcia sa mi spája so študentmi a zvrhnutím komunizmu. Išlo o významný prevrat, ktorý zmenil našu budúcnosť. Je dôkazom toho, že ak sa pre jeden cieľ spojí masa ľudí, nemôžu vás zastaviť. Vďaka tomu sme ako národ uspeli.“

Juliána, Gréckokatolícka teologická fakulta

Osobne si myslím, že Nežná revolúcia priniesla veľa. Takým základným prvkom bolo otvorenie hraníc, sloboda slova a tlače. Na druhej strane mám pochybnosti o tom, či by sa aj dnešní mladí ľudia odhodlali k takémuto kroku. Dostali sme slobodu a demokraciu. Problém nastáva v jej momentálnom využívaní. Myslím si, že naša spoločnosť zaostala v určitých smeroch a máme sa ešte čo učiť.“

Eva, Fakulta manažmentu

Vo všeobecnosti neviem, o čo v Nežnej revolúcii išlo. Viem len, že cieľom bolo odstránenie komunistického režimu na našom území a symbolom sa stalo štrnganie kľúčov. Mám pocit, že ani na hodinách dejepisu sme sa týmto udalostiam veľmi nevenovali, čo nie je správne, keďže sa to týkalo našich rodičov i starých rodičov.“

Nastal čas nebáť sa (Foto: dennikn.sk)

Každoročne si pripomíname aj Deň študentstva

Ten bol stanovený medzinárodnou študentskou úniou na 17. november ako pripomenutie udalostí z roku 1939, keď bol v Prahe po protinacistickej demonštrácii smrteľne zranený študent Jan Opletal, zavraždených bolo 9 študentov a stovky ďalších bolo poslaných do koncentračného tábora Sachsenhausen.

Časom sa zabudne na všetko, čo sme kedysi urobili či dokázali. Preto je dôležité, aby sme si tie dobré veci a úspechy pripomínali. Pretože národ, ktorý sa nepoučí zo svojej histórie, je odsúdený ju prežiť znovu. Ďakujeme, že ste to nevzdali.

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.