Spravodajstvo

PegasCon – Fantas(y)tické stretnutie

(Foto: FB PegasCon)

Sobota 20. februára patrila všetkým nadšencom sci-fi, fantasy, hororu a ďalších žánrov fantastiky. V poradí štvrtý ročník festivalu PegasCon sa konal v priestoroch čajovne Abarat a v blízkej kongresovej hale hotela Lineas, kde si mohli účastníci tohto jednodňového festivalu vypočuť prednášky známych hostí. Do Prešova zavítali napríklad spisovateľka Františka Vrbenská, spisovateľ Martin Antonín, ale aj bývalý šéfredaktor časopisu Fantázia a profesionálny geek, Juraj Malíček.

PegasCon je stretnutie ľudí, ktorí majú radi filmy, knihy, hry a všetko, čo zapadá do žánrov fantastiky, akými sú fantasy, science-fiction alebo mystery, či horor. Názov podujatia je odvodený od bývalého prešovského sci-fi klubu Pegas, ktorý bol aktívny v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Klub Pegas taktiež organizoval svojho času podobné stretnutia, na ktoré nadväzuje dnešná podoba PegasConu. Druhá časť názvu (con) je skratka z anglického slova convention (stretnutie), ktoré už tradične definuje takýto typ stretnutí fanúšikov, napríklad Comic-Con v San Diegu.

PegasCon sa každoročne teší čoraz väčšej účasti (Foto: Michal Ivan)

Tohtoročný festival bol v poradí už štvrtým ročníkom, ktorý nadväzuje na tradíciu stretnutí deväťdesiatych rokov. Organizátor Juraj Kundrík bližšie vysvetľuje, čo stálo za iniciatívou zorganizovať takéto stretnutie v Prešove. „Ja som pred 15 až 20 rokmi chodil na cony, potom som si z rodinných aj finančných dôvodov nemohol dovoliť zmiznúť na víkend do Bratislavy, kde je vlastne najviac týchto conov, alebo ešte ďalej do Česka, a tak som si povedal, že keď nemôže ísť hora k Mohamedovi, tak pôjde Mohamed k hore. Preto som si zorganizoval vlastný con.“

Na PegasCone si mohli návštevníci vybrať z bohatého programu, ktorý sa skladal z jedenástich prednášok, štyroch workshopov, dvoch vystúpení Divadelného súboru PegasConu, koncertu, hrania spoločenských hier a záverečnej tomboly. V dopoludňajšom programe prednášala Mirka Klempová o hernom štúdiu Telltale Games, ktoré je jednotkou na poli počítačových hier s príbehom. Vytvárané hry sa vyznačujú dôrazom na príbeh v určitom univerze, kde si hráč môže vybrať spomedzi mnohých možností, a tak vytvárať a ovplyvňovať vlastný, jedinečný priebeh hry. Menovaná spoločnosť pri vytváraní hier nadväzuje na popkultúrne značky The Walking Dead, Game of Thrones, Back to the Future alebo najnovšie aj Batman. Ďalšiu prednášku viedol organizátor Juraj Kundrík, ktorý hovoril o vývoji spoločenských hier od starého Egypta až po 20. storočie. Návštevníci festivalu sa tak mohli dozvedieť viac o najstarších, archeologickými nálezmi dokázaných hrách, o vzniku hry Človeče nehnevaj sa v rôznych krajinách či o základnom rozdelení spoločenských hier v súčasnosti.

PegasCon sa aj tento rok držal tradície a pripomenul si výročie zo sveta popkultúry. Po predošlých spomienkach na Doctora Who či Čarodejníka z krajiny Oz si tento ročník pripomenul 50. výročie Star Treku, jedného z najznámejších sci-fi svetov, o ktorom prišli porozprávať nadšenci sci-fi z portálu Scifi.sk. Táto prednáška o „space westerne“ bola realizovaná formou diskusie a rôznych ukážok. Na prednáške sa diskutovalo okrem iného aj o „technobláboloch“, čiže o pospájaných a vymyslených technických pojmoch, ktoré nemusia dávať zmysel.

Roman Schnellbach prednáša o 50. výročí Star Treku (Foto: Michal Ivan)

V popoludňajších hodinách prednášal aj profesionálny geek, Juraj Malíček, ktorý má svoju vlastnú rubriku v časopise .týždeň a taktiež sa objavuje aj v Rádiu_FM s rubrikou o filozofii, popkultúre a o žánroch sci-fi a fantasy pod názvom Hračičky_FM. Vo svojej prednáške „A toto ste videli?“ predstavil česko-slovenské sci-fi filmy od roku 1918 až po rok 1994. „Je to neuveriteľné a máme to doma“, povedal na svojej prednáške, v rámci ktorej predstavil nezabudnuteľné i zabudnuté filmové klenoty, akými sú Ikarie XB 1, Krakatit, Akce Bororo, Temné slunce, Bíla nemoc, Upír z Feratu, Tretí šarkan, Muž z prvního století a ďalšie. Juraja Malíčka táto téma natoľko uchvátila a inšpirovala, že na záver vyše dvojhodinovej prednášky dodal: „Téma je natoľko rozsiahla, že cítim potrebu pokračovať.“

Juraj Malíček o Československom sci-fi filme (Foto: Michal Ivan)

Vo večernom programe sa objavila Eniesa, semifinalistka Slovensko má talent v roku 2008, ktorá na svojom koncerte elfskej hudby predstavila pásmo piesní inšpirovaných fiktívnym elfským národom. Na festivale sa objavila prvýkrát: „Som tu rada, pretože je tu príjemná domácka atmosféra,“ priblížila. Zlatým klincom programu bol Divadelný súbor PegasConu s predstavením Dva dni v Šupave. Príbeh divadelnej hry, ktorú napísala Alena Frajkorová, sa odohrával v dedine, do ktorej prišla ostrieľaná (či omečovaná 🙂 ) rytierka a snaží sa dedinčanom pomôcť vyslobodiť od draka.

Divadelná hra Dva dni v Šupave bola zlatý klincom programu (Foto: Michal Ivan)
Komediálna hra Aleny Frajkorovej a „omečovaná“ rytierka, ktorá sa snaží zachrániť dedinu (Foto: Michal Ivan)

Okrem prednášok sa návštevníci PegasConu mohli zúčastniť aj na rôznych workshopoch, ktoré tvorili sprievodný program podujatia. Okrem kumihimo, čo je starobylá technika tkania, si mohli záujemcovia vymaľovať aj vlastnú figúrku zo spoločenskej hry či vytvoriť si zvieratá z balónov. Veľký úspech mala aj Ollivanderova dielňa, kde si mohli návštevníci vyrobiť vlastnú repliku čarodejníckeho prútika zo sveta Harryho Pottera.

Mnohí sa stali na chvíľu Ollivanderovými učňami (Foto: Michal Ivan)

Organizátor Juraj Kundrík mal najväčšiu radosť z divadla z pohľadu diváka: „Ako organizátor sa teším na koniec programu (smiech). Ale nie! Mojou srdcovkou sú práve tie prednášky, ktoré súvisia s vedou. Mám radosť aj z divadla, pretože režisér už po dvoch skúškach konečne pochopil, že nie som dobrý herec (opäť smiech), a tak si teraz môžem vychutnať divadlo ako divák.“

Festival PegasCon sa každoročne teší väčšej a väčšej účasti nadšencov žánrov fantastiky v ich rôznych podobách. Svojim pestrým a bohatým programom dokáže prilákať množstvo ľudí, ktorí sa zaujímajú o túto časť popkultúry. PegasCoňare sa tak môžu už teraz tešiť aj na budúci ročník.

P.S.: Viac fotografií nájdete na našej facebookovej stránke. 😉 

Michal Ivan

Píšem rád, nie však o sebe... Prajem príjemné čítanie našich článkov. ;-)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *